Reaguodamas į ekspertai.eu paskelbtą Pauliaus Markevičiaus straipsnį “Kas priima ir klastoja įstatymus: Seimas ar Kanceliarija”, Seimo kancleris Jonas Milerius nedelsdamas pradėjo tyrimą.
Straipsnyje iškelta problema, kad Seimo priimtuose, prezidento pasirašytuose ir “Valstybės žiniose” paskelbtuose įstatymuose daromos korektūros, iškreipiančios įstatymo leidėjo valią. Nurodytas konkretus atvejis, kai taip pataisyta Civilinio proceso kodekso 784 straipsnio 1 dalis turėjo skaudžių pasekmių Lietuvos piliečiams, nes “patobulintą” įstatymo normą taikę teismai apribojo jų teises.
Ekspertai.eu kalbėjosi su trečius metus Seimo kanclerio pareigas einančiu J. Mileriu.
Kaip vertinate ekspertai.eu paskelbtą informaciją?
Žinoma, tai skaudu. Vargu ar galima paguosti, kad minėta istorija vyko 2002 metais. Vakar perskaitęs straipsnį iš karto pakviečiau Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro tarnautoją, Teisės departamento direktorių Andrių Kabišaitį – kuris, beje, 2002-iais buvo Teisės ir teisėtvarkos komiteto darbuotojas - ir Dokumentų departamento direktorę Ireną Perkauskienę. Kol kas sudaryta neformali darbo grupė be mano įsakymo. Pirmiausia noriu surinkti žmones, kurie tuo metu dirbo ir galėtų prisiminti, surasti dokumentus, nukeliavusius į archyvą ar galbūt esančius atskirų padalinių archyvuose. Nors įvyko ankstesnės Seimo kadencijos metu, ši istorija tikrai skaudi.
Per mano darbo laiką – o rudenį jau bus treji metai – pasitaikė atvejis, kai į Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektą buvo įrašytos nuostatos, kurioms nepritarė Aplinkos komitetas. Nedrįstu sakyti, kad tai klastotė, noriu tikėti žmonėmis – bet šis dalykas buvo greitai ištaisytas. Neseniai vieno komiteto atstovai prašė ištaisyti akivaizdžią gramatinę klaidą, bet mes pareikalavome, kad tas pakeitimas būtų pateiktas plenarinių posėdžių salėje. To komiteto patarėjas bandė eiti skųstis Seimo pirmininkei, bet I. Degutienė jo net nepriėmė. Aš tikiuosi, kad šioje kadencijoje, dirbant Irenai Degutienei ir man, tokių atvejų, koks aprašytas straipsnyje, nėra buvę. Bet pripažįstame, kad anksčiau tai galėjo vykti.
Tai dar kartą įrodo seniai žinomą dalyką. Seimo priimtuose įstatymuose “Valstybės žinių” redaktoriai pastebi labai daug ir loginių, ir gramatinių klaidų. Problema tikrai aštri. Bet per mano kadenciją tokiais atvejais pataisymus teikiame plenarinių posėdžių salėje.
Kada numatote baigti patikrinimą?
Norėtųsi kuo greičiau. Bet vienas darbuotojas, 2002-iais dirbęs Teisės ir teisėkūros komitete, dabar jau yra garbingas teisėjas, o Dokumentų departamento tarnautojas atostogauja, ir net ne Lietuvoje. Tačiau tikiuosi, kad turėsime medžiagos išsiaiškinti ir be šių žmonių. Šiandien jau vyko antras pasitarimas dėl šios problemos. Paprašiau išsiaiškinti per šią savaitę, sukliudyti gali vienintelė priežastis – tai, kad kai kurie žmonės atostogauja.
Ar tikrinsite kitus įstatymus – P. Markevičius kelia klausimą, ar nėra tokių “pataisymų”, tarkime, Šilumos ūkio įstatyme ir kituose, kurie susiję su dideliais ekonominiais interesais?
Tokią prielaidą kelti galima, bet įsivaizduokite, kokių pajėgų reiktų norint viską patikrinti... Laimei, Lietuva turi tokią informacinę sistemą, kokios, manau, neturi jokia kita valstybė – nėra ištrinami jokie dokumentai. Saugomi visi lydintys raštai, pakeitimai, stenogramos ir kita. Tai šaltinis, kuriuo galima naudotis, nustatant neatitikimus. Deja, Kanceliarija neturi tiek pajėgų. Bet institucijos ir kvalifikuoti teisininkai, susiduriantys su tokiais dalykais, neturėtų tylėti. Kaip kancleris iki šiol nesu gavęs nė vieno pareiškimo. O gaila.
Kalbėjosi Rasa Kalinauskaitė
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]