Rusijos užsienio reikalų ministro pareigas nuo 2004 m. einantis Sergejus Lavrovas švedų dienraščiui „Dagens Nyheter“ davė išsamų interviu, kuriame, be kita ko, Lietuvą pavadino rusofobiškiausia šalimi, o Švedijai pagrasino, kad jei šioji stos į NATO, Rusija imsis priemonių.
S. Lavrovas švedų dienraščio žurnalistui sakė: „Mes visada įspėdavome, kad be galo plėsdamasis į rytus (beje, kiekviena šalis turi teisę rinktis saugumo užtikrinimo formą – dvišalę ar trišalę sąjungą), (NATO – red. past.) turi suprasti, kad jei karinė infrastruktūra artės prie Rusijos sienų, mes, be abejo, imsimės karinių ir techninių priemonių. Nieko asmeniško, tiesiog biznis.“
Pasak S. Lavrovo, NATO pažeidė 1997 m. sutartį su Rusija, kurioje sakoma, kad naujose NATO narėse neturi būti nuolatinių karinių pajėgų.
Nemažai švedų žurnalistui S. Lavrovas kalbėjo apie Baltijos šalis: „Mes NATO kolegų klausėme: kam jūs norite priimti tas Baltijos šalis? Mums atsakė, kad jose yra daugybė fobijų nuo Pirmojo pasaulinio karo ir tarybinių laikų. Aljansas išreiškė supratimą, kad šiuolaikinė Rusija Baltijos šalims jokios grėsmės nekelia, tačiau jų (Baltijos šalių – red. past.) psichologija tokia: jas priima į NATO, jos nusiramina, viskas bus taiku, konstruktyvu, ir tik tada galės vystytis geri santykiai. Juos priėmė į NATO, bet jokios ramybės neužfiksuota, ypač Lietuvoje. Dabar Lietuva yra agresyviausias pasaulyje rusofobijos branduolys, kuris verčia NATO, naudodamas konsensuso principą, eiti nuolatiniu antirusišku kursu. Ir tai niekaip nesusiję su rusakalbiais gyventojais. Pavyzdžiui, kai tos šalys tapo nepriklausomos, mes turėjome problemų, kurias sprendėme tik diplomatiniu keliu, pvz., su Latvija ir Estija, kur daugelis rusakalbių negavo pilietybės. Lietuvoje pilietybę gavo visi. Todėl lietuviams mes išvis jokių klausimų neturėjome. Maskva planavo bendradarbiauti, aktyviai kūrė bendrus ekonominius planus, taip pat ir dėl tranzito į Kaliningradą.“
Šaltinis: fokus.dn.se
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]