Spalio 25 d. Seimas po pirmo balsavimo nepritarė Konstitucijos 74 straipsnio valdančiųjų inicijuotoms pataisoms, kuriomis buvo siūloma esą įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą ir Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komiteto sprendimą.
„Už siūlomas Konstitucijos pataisas pirmo balsavimo metu buvo 78, prieš – 15, susilaikė 4 Seimo nariai. Seimo statuto 171 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta, kad Konstitucijos keitimo įstatymo projektas laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už projektą balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių“, - skelbiama Seimo pranešime visuomenei.
Nepriimtas Konstitucijos keitimo įstatymo projektas Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiamas ne anksčiau kaip po vienų metų.
Lietuvos nepriklausoma žiniasklaida taip pat skelbia, kad „Seime dar kartą žlugo bandymas įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam Rolandui Paksui atverti kelią į rinkimus“.
Ekspertai.eu primena, kad tam, jog būtų atstatytos visos R. Pakso politinės teisės, nereikia jokių Konstitucijos pataisų. Tiesiog savo ankstesnius nutarimus privalo persvarstyti Lietuvos Konstitucinis teismas, tam kad būtų įgyvendintas tiek EŽTT sprendimas, tiek ir (kas yra dar svarbiau) 2014 m. balandžio 29 d. Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto (JTŽTK) sprendimas mūsų valstybei.
Kaip žinoma, JTŽTK sprendimu, R. Paksui turi būti atstatytos visos politinės teisės nuo 2004 metų balandžio 6 dienos, būtent nuo tada, kada jis buvo nušalintas nuo pareigų. Įvykdyti šiam sprendimui Lietuva, pagal galiojančią tvarką, turėjo 180 dienų – lygiai pusę metų.
Nuo JTŽTK sprendimo jau praėjo ne 180 dienų, o penkeri metai, tačiau sprendimo Lietuva net per tiek laiko neįvykdė.
Kaip jau minėta, tiesioginė atsakomybė dėl neįvykdyto JTŽTK sprendimo tenka LR Konstituciniam teismui (apie tai skelbta ir publikacijoje „Nuo liepos 26 d. jau prabėgo du mėnesiai, tačiau Konstitucinis teismas savo prievolės vis dar nevykdo“).
Ką galėtų ir privalėtų padaryti Seimas – tai dar kartą kreiptis į Konstitucinį teismą ir paraginti kuo skubiau persvarstyti savo ankstesnius sprendimus dėl R. Pakso, kad tie sprendimai atitiktų EŽTT ir JTŽTK privalomus nutarimus Lietuvai.
Svarstant minėtas pataisas, sužibėjo anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas, konservatorius Arvydas Anušauskas.
Pirmiausia politikas Europos Parlamento narį R. Paksą pavadino klaidžiojančia šmėkla po Europos Parlamentą.
Tačiau dar labiau A. Anušauskas driokstelėjo, pademonstravęs savo žinias ir supratimą apie Jungtines Tautas ir šios organizacijos institucijas, tame tarpe ir JTŽTK.
Pasak konservatoriaus, reikia pasižiūrėti, kas dedasi Jungtinėse Tautose.
„Jūs pasižiūrėkit, Jungtinėse tautose kas dedasi. Vis dėlto dalis stiprių demokratinių valstybių palieka tuos įvairius komitetus, kurie ištikrųjų priima kartais ir kontraversiškus sprendimus“, - JTŽTK sukritikavo konservatorius.
Pasak A. Anušausko, „demokratinės valstybės skirtingai vertina Jungtinių Tautų sukurtas institucijas“.
„Tame tarpe ir minėtą komitetą (JTŽTK - red. pastaba)“, - savo žinias pademonstravo konservatorius.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]