Lietuvoje dvidešimt pirmojo amžiaus pabaigoje gyvens kone perpus mažiau žmonių – taip skelbia Jungtinės Tautos. Remiantis Jungtinių Tautų prognozėmis, po dešimt metų Lietuvoje bus mažiau nei 2,5 mln. žmonių, o po 40 metų, 2060-aisiais, neliks nė dviejų milijonų.
Tačiau Lietuvos specialistai tvirtina, kad šios prognozės nėra tikslios.
Apie tai skelbiama nepriklausomo Žmonių partijos portalo publikacijoje „Ekspertai įvardijo didžiausią grėsmę Lietuvai – jei valdžia nesiims veiksmų, tai gali būti pražūtinga“.
Statistikos departamento duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno 2 mln. 794 tūkst. žmonių.
Ar verta bijoti Jungtinių Tautų prognozės ir kam ruoštis? Apie tai pasikalbėjo Vilniaus Universiteto (VU) Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentas dr. Rolandas Tučas, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyr. ekonomistė Laura Galdikienė ir Jungtinės Karalystės (JK) lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.
R. Tučas pastebėjo, kad Jungtinės Tautos prognozuoja, jog Afrikoje gyventojų skaičius išaugs net tris kartus. Tai, anot jo, keista prognozė.
„Ar jie ten sutilps Afrikoje? Ar iš jos nesiverš? Galbūt reiktų įvertinti net klimato kaitos tendencijas, dykumėjimo procesus“, - klausimą iškėlė R. Tučas.
L. Galdikienė teigia, kad valstybė turi stengtis susigrąžinti emigravusius tautiečius, tačiau, jos nuomone, kur kas lengviau į Lietuvą pritraukti kitataučius.
„Kalbant apie kitataučių atvykimą į Lietuvą, tai turi būti labai aiški, subalansuota imigracijos politika, kuri turi būti lydima ir užsieniečių integracijos plano. šiandien mes labai mažai kalbame apie integraciją tų žmonių, sakyčiau, tokia tabu tema“, – kalbėjo Lietuvos banko vyr. specialistė.
R. Tučas vardijo, kad pirmiausia galime sulaukti kaimyninių šalių gyventojų: baltarusių, ukrainiečių, rusų ir kitų valstybių. Pasak specialisto, „labai svarbu sukurti tinkamą aplinką tiems žmonėms, kad jie nesijaustų svetimais, kad galėtų integruotis į mūsų visuomenę ir kad nesiformuotų getai“.
JK lietuvių bendruomenės pirmininkė D. Asanavičiūtė atkreipė dėmesį į geras tendencijas.
„Jei žiūrėtume į statistiką, tai antrus metus balansas yra teigiamas: grįžtančiųjų yra daugiau negu išvykstančiųjų“, - pasakė pirmininkė.