2013 metų kovo 15 dieną spaudoje pasirodė straipsniai apie mokslininką Thomasą B. Murphy, atvykusį iš JAV į Lietuvą ir atstovaujantį Pensilvanijos universiteto Marcellus plėtros ir tyrimų moksliniam centrui (žr. delfi.lt Erikos Fuks, lrytas.lt Mariaus Jokūbaičio, balsas.lt Agnės Pikšrytės rašinius). A. Pikšrytės straipsnyje Th. B. Murphy įvardijamas net kaip profesoriaus vardą turintis mokslininkas.
Remiantis Marcellus centro informacija, Th. B. Murphy funkcijos šioje institucijoje – šviečiamoji veikla. Pats centras yra Pensilvanijos universiteto, kurio absolventas yra Th. B. Murphy, edukacinė ir mokslinė iniciatyva, skirta skalūnų dujų gavybos plėtrai. Th. B. Murphy darbas – paskaitos apie šias dujas ir jų gavybos plėtrą, įskaitant žemės savininkams aktualius lizingo klausimus, poveikį aplinkai, gręžimo procesą, infrastruktūros vystymą ir finansinius aspektus. Už savo šviečiamuosius nuopelnus Th. B. Murphy 2010 metais gavo aplinkosaugos apdovanojimą.
Tiek Pensilvanijos universitetą, kuriam priklauso Marcellus plėtros ir tyrimų centras, tiek minėtąjį centrą sieja glaudūs ne tik bendradarbiavimo, bet ir finansavimo ryšiai su korporacija Chevron.
Apie tai rašoma, pavyzdžiui, šio Chevron leidinio psl. 19:
Pateikiame vertimą:
"Chevronui" pradėjus (Pensilvanijos) valstijoje gamtinių dujų gavybos plėtrą, ilgalaikis kompanijos bendradarbiavimas su Pensilvanijos valstijos universitetu tapo dar svarbesnis. Per Universitetų partnerystės programą (University Partnership Program) Chevron gerokai padidino finansinę paramą universitetui ir suintensyvino bendradarbiavimą, padėdama plėtoti technines kuro gavybos disciplinas ir aprūpinti regioną talentingais darbuotojais. Be to, per Universitetų partnerystės programą teikiamas finansavimas Pensilvanijos universiteto Marcellus centrui, kuris yra pasaulinis skalūnų dujų tyrimų lyderis. Universitetas paskelbė Chevron kompaniją "2012 metų bendradarbiavimo partnere.“
Taigi, lrytas.lt Th. B. Murphy teigia esąs „nepriklausomas nuo skalūnų gavėjų“ ir deklaruoja, kad jo tikslas - „nešališkai ištirti padėtį“, nors jo vadovaujamas Marcellus centras gauna milžinišką paramą iš bendrovės Chevron, kuri ir yra toji skalūnų gavėja. Vien 2012 metais bendrovė Chevron Pensilvanijos universitetui „paaukojo“ 549 500 JAV dolerių.
Išvados
Lietuviškoje spaudoje Th. B. Murphy įvardijamas kaip mokslininkas. Remiantis ištyrinėtais šaltiniais, Th. B. Murphy yra Pensilvanijos universiteto absolventas. Niekur nėra nurodyta, kad jam suteiktas profesoriaus ar mokslo daktaro vardas. Pagal LR mokslo ir studijų įstatymą, mokslininko sąvoka reiškia tyrėją, turintį mokslinį laipsnį. Be to, mokslininkams rengti yra skirtos doktorantūros studijos. Nerasta nė vienos Th. B. Murphy paskelbtos publikacijos apie atliekamus tyrimus.
Th. B. Murphy teiginys apie jo nepriklausomybę nuo skalūnų dujų gavybos bendrovių yra melagingas, nes jo vadovaujamas centras, veikiantis Pensilvanijos universitete, yra finansuojamas bendrovės Chevron pinigais.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]