2024 m. gruodžio 3 d.

 

Tiesa apie „tamsiąją” gimdymų namuose pusę

35
Paskelbta: 2013-01-29 13:34 Autorius: B. K.

Esu gydytoja akušerė ginekologė. Gimdykloje dirbu 10 metų. Sėkmingai priėmiau apie 2000 gimdymų. Turiu visą reikiamą kompetenciją atpažinti gimdymo komplikacijas ir jas šiuolaikinėmis priemonėmis spręsti. Gerbiu savo pacientes ir visada stengiuosi sąžiningai suteikti informaciją apie jų padėtį, galimus sprendimo būdus, jų pasekmes. Padedu joms įgyvendinti sąmoningai pasirinktą kelią, gydymo taktiką, net jei ji nesutampa su mano nuomone.

Neterorizuoju savo pacientų įvairiais gąsdinimais (juk akušerijoje yra kuo pagąsdinti), tiesiog lieku šalia, kad atpažinčiau, kai situacija taps iš tiesų grėsminga. Kartais pacientės rizika pasiteisina ir ji su sveikutėliu kūdikiu išvyksta į namus laiminga, išvengusi intervencijų ir vaistų, kartais pasitvirtina mano įtarimai ir tada šeima išvyksta laiminga, dėkinga ir įsitikinusi, kad suteikta pagalba buvo būtina.

Nesu atlikusi nė vieno nėštumo nutraukimo, nes nuo paauglystės man didžiausia humanizmo vertybė yra pagarba žmogaus gyvybei.

Dabar esu įtariamoji gimdymų namuose byloje, nes, paklusdama Hipokrato priesaikai ir savo sąžinei, nedrįsau palikti šeimų, kurios apsisprendė gimdyti namuose vienos - tam, kad įvertinčiau paprasčiausius dalykus: ar teisingai užrišta virkštelė, koks kraujavimo intensyvumas ir t. t. Svarbiausia - ar nereikalinga stacionarinė pagalba.

Man nesuvokiama šios bylos esminė logika. Gimdymo metu mažesni ar didesni „kūno sužalojimai” įvyksta apie 70 procentų moterų. Kai tai įvyksta gimdant ligoninėje, traktuojama, jog tai normalu, juk „visko pasitaiko”. Jei tai įvyksta gimdant namuose, tai jau „kūno sužalojimas”, už kurį, net nesiskundžiant „nukentėjusiajam”, valstybė gali kelti baudžiamąją bylą.

Šalyse, kur gimdymas namuose ir pagalba pagimdžiusiajai nėra nusikaltimas, akušerės didžiąją dalį šių „kūno sužalojimų” išsprendžia namuose be jokių komplikacijų. Esant poreikiui, moteris ar naujagimis siunčiami į ligoninę, kur jiems geranoriškai suteikiama reikalinga pagalba. Niekada namuose neatliekamos intervencijos, kurioms reikalingas anesteziologas, chirurgų, instrumentatorių komanda, kraujo perpylimas.

Nėra pasaulyje ligoninių, kur nemirtų sveiki, išnešioti naujagimiai. Manau, kad niekada ir nebus. Gyvybė - tai ne tik gydytojų nuopelnas, bet ir Dievo dovana. Lietuvoje šis mirtingumas yra maždaug 1 iš 1000 naujagimių (atmetus neišnešiotų ir apsigimusių naujagimių skaičių)*. Kalbama, kad byloje dėl gimdymų namuose tiriamas ir naujagimio mirties atvejis. Tačiau tai gali būti netikslūs duomenys, nes niekas nežino, kiek iš tikrųjų Lietuvoje naujagimių planuotai, o ne atsitiktinai ar turint žmogžudiškų minčių gimė namuose. Ir kol Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai trumparegiškai atsisakys diskutuoti, įnešti čia skaidrumo ir tvarkos, tol gimdymas namuose Lietuvoje bus regimas kaip paslaptingas, melagingas, baimės ir nesupratimo iki begalybės pučiamas „tamsus” burbulas.

Manau, kad jau per daug Lietuvos šeimų laimingai pagimdė namuose, įkvėpė laisvės oro, kad tai pavyktų užgniaužti ministerijos kategoriškumu ar netgi teisinėmis represijomis.

Sunku prisiminti tą dieną, kai buvau iškviesta apklausai. Su manimi elgėsi kaip su ypač sunkiu nusikaltėliu: nieko neperspėję, apie 18 val., po darbo, atvyko trys tyrėjai ir liepė pasikviesti advokatą. Kaip vasarą po darbo valandų Vilniuje galima greitai rasti patikimą advokatą, kai net neįsivaizduoji, kaip skamba kaltinimai, ar tu jau suimtas, ar ne? Teko kviestis draugų skubiai pasiūlytą advokatą, kuris galėjo atvažiuoti po poros valandų. Tyrėjai buvo nusiteikę laukti mano advokato nors ir iki ryto. Visą dieną buvau nevalgiusi, ir nors tyrėja pasakė, kad aš nesuimta, bet išeiti iš policijos komisariato nusipirkti duonos irgi negalėjau. Tiesa, pavaišino puikia mėtų arbata. Kol atvyko advokatas, labai geranoriškai skatino prisipažinti, kad greičiau atlikčiau bausmę, nes, šiaip ar taip, jau rytoj jie gali sustabdyti mano gydytojos licenziją. Nesupratau, ką aš turiu prisipažinti, nes juk nieko neslėpiau: apie namuose pagimdžiusiai moteriai suteiktas paslaugas įrašiau į jos ambulatorinę kortelę. Suprantu, kad tokioms paslaugoms Lietuvoje nėra licenzijos, bet juk moteriai pagalbos reikėjo tądien, žinojau, kad į ligoninę ji nevažiuos, negalėjau jos palikti ir laukti, kol tokia licenzija Lietuvoje atsiras po trejų, penkerių ar dešimties metų.

Baudžiamoji byla keliama, kai pajamos iš neteisėtos veiklos, neturint licenzijos, viršija 100 000 litų per metus, o aš juk viską dariau savanorystės principu!

Atvykęs advokatas nieko man nepaaiškino nei prieš, nei po apklausos, tik pasakė savo kainą. Nusiderėjau iki pusės mėnesinio atlyginimo, kurį gavau dirbdama gimdymo namuose.

Po apklausos supratau, kad pusę metų buvo klausomasi mano telefoninių pokalbių. Patyriau stiprų emocinį šoką, kai išgirdau, kaip tyrėjai aptarinėjo mano asmeninio gyvenimo detales. Suvokiau, kad gyvenau akvariume: jokio privatumo net intymiausiuose dalykuose. Jaučiausi kaip pervažiuota tanko. Kaltinimų absurdas buvo kraupus: išsiblaškymas tvarkant popierius, neatidumas pildant dokumentus paversti grandiozinėmis sąmokslo teorijomis, o namuose gimdančios moterys ir aš - monstrėmis, trokštančiomis naujagimio mirties. Nepajėgiau nei valgyti, nei miegoti. Visas laisvalaikio kruopeles ir atostogas teko paskirti alinančioms advokato paieškoms. Po pusantro mėnesio savijauta dėl tanko pasitvirtino - man diagnozuotas III stadijos piktybinis auglys. Nežinau, kiek turiu laiko, galiu nesulaukti tyrimo pabaigos, todėl nebegaliu tylėti.

Pamažu suvokiau bylos politinį atspalvį - tai byla „valstybė prieš žmogų”. Tai byla prieš visas tas šeimas, kurioms gimdymas namuose - vertybė. Toms, kurios turi platesnį požiūrį, važinėja po pasaulį ir skaito mokslinius tyrimus, mato tiesą - tam tikromis sąlygomis gimdymas namuose yra saugi alternatyva. Ministerijos teisininkai taip išaiškino ministerijos požiūrį į moters teisę turėti tokį privatų gyvenimą, kokio ji nori: dėl „visuomenės intereso”, „visuomenės gerovės” valstybė turi teisę tą teisę pažeisti. Kas tas miglotas „visuomenės interesas”? Kas tas „visuomenės interesas” aborto atveju? Ar visuomenė suinteresuota žudyti savo piliečius, nes to pageidauja kiti piliečiai?

Manau, kad čia tik ledkalnio viršūnė. Šiandien valstybė sprendžia, kas yra vertybė, o kas ne, gimdymo metu, rytoj pasakys, kad gydytojai neturi teisės ginti savo vertybių ir atsisakyti atlikti nėštumo nutraukimą, nes tai yra vertybė visuomenei. Dar vėliau konstatuos, kad šeima neturi teisės rinktis vaiko ugdymo vertybių, nes pagal „visuomenės interesą” privaloma vertybė ankstyvuoju vaiko ugdymu laikotarpiu yra genderizmo programa, o vyro ir moters sakramentine santuoka ir įsipareigojimu pagrįstą šeimą pažemins iki sugyventinių, homoseksualių porų vertybiškumo ir teisių.

Girgždanti geležinio valstybės kumščio, jėgos struktūrų mašina pajudėjo. Mano vaikai suglumę: kokia čia valstybė, kurioje už gerą darbą gresia kalėjimas, bedarbystė? Ir kokioje padėtyje atsiduria visos tos moterys, kurios dabar tardomos už tai, kad laimingai pagimdė namuose? Juk jos suvokia, kad, pasakodamos apie sakraliausią savo gyvenimo įvykį, išduoda savo geradarius, tuos, kurie joms padėjo, kad viskas vyktų sklandžiai, su kuriais jų širdys sujungtos dvasinės seserystės, nuoširdžiausios meilės ir dėkingumo saitais. Dabar jos žino, kad pagalbininkų paminėjimas - tai jų atidavimas teismui, bausmei, jų gyvenimo laužymas ir daužymas. Ar to jos norėjo savo geradariams?

Šeimų tardymas man primena sovietmečio tardymus: „Iš kur gavai „Katalikų bažnyčios kroniką?”. Čia žmogus irgi žinojo, kad pasakydamas tiesą jis atiduos geradarį represinėms struktūroms. Sovietmetis, gūdus sovietmetis. Ir visa tai dėl kažkokio abstraktaus, nuasmeninto, suabsoliutinto „visuomenės intereso”. Tai pats baisiausias melas, koks tik galėtų būti.

Gal paklauskime savęs, ar kitos Europos šalys, kad ir Olandija, Švedija, Norvegija, Didžioji Britanija ar kaimynai latviai, įteisinę ir reglamentavę gimdymo namuose tvarką, nori žudyti savo piliečius? Nepaiso „visuomenės intereso”? Prilygina gimdymą kepenų transplantacijai ir pastato reanimobilį su klausymo įranga po gimdyvės langais?

Nors Lietuvoje didžiuojamės gerėjančiais naujagimių mirtingumo rodikliais, manau, kad vis dar turime į ką lygiuotis: Norvegijoje, kur moterys gimdo namuose, prižiūrimos akušerės, naujagimių mirtingumas yra 2 mirę naujagimiui tūkstančiui gyvų gimusių. Olandijoje, kur namuose gimdo apie 27 procentai moterų, miršta 3 naujagimiai tūkstančiui gyvų gimusių. Lietuvoje šis rodiklis yra 4 naujagimiai iš tūkstančio* (pastaba: į šią statistiką patenka visi mirę naujagimiai, gimę daugiau nei 22 savaičių išnešiotumo ir 500 g svorio, o juk namuose gimdo tik sveikos moterys išnešiotus, be įtariamų apsigimimų naujagimius).

Prieš 40 metų mano mamos vos nepašalino iš Kauno Medicinos Instituto už tai, kad ji, būdama studentė, aprengė savo draugės vyrą steriliais rūbais, aprūpino kauke bei kepure ir įvedė į pogimdyminę palatą pamatyti savo naujagimio. Tuomet tai buvo baisus nusikaltimas. Šiandien jau įrodyta, kad „namų” bakterijos gimdykloje ne tik kad nekenkia, bet netgi padeda išvengti hospitalinės infekcijos. Prieš 20 metų reikėjo drąsių šeimų, kurios pareikalautų išjungti operacinės prožektorius gimdykloje, kad gimstantis naujagimis nebūtų negailestingai apakinamas. Šiandien tų prožektorių jau niekas nebeprisimena. Jei to reikalauja teisingumas ir Lietuvos Respublikos Konstitucija, šiandien galite mane „nukryžiuoti”, nuteisti - sutinku, bet aš tikiu, kad po penkerių, dešimties ar penkiolikos metų saujelė Lietuvos moterų gimdys namuose ne tik vidinėje meilės atmosferoje, bet ir geranoriškoje išorinėje aplinkoje be smerkimo, kaltinimų ar patyčių.

Dėl visiems suprantamų priežasčių pasirašau kol kas tik B. K.

* Šaltinis: Lietuvos statistikos departamento ir Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenys. Kūdikių mirtingumas 1997-2011 m. http://sic.hi.lt/php/dm12.php?dat_file=dem12.txt

gimimas.lt

www.ekonaujienos.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
35. Ale
(2013-02-12 12:12:32)
(78.58.11.130) Parašė:

nesuprantu, kuo gydytoja nusikalto? Užsiiminėjo nelegalia veikla, t. y. verslu? O jau pagarbos žmogui teisėsauga beveik neturi...



34. Svečias
(2013-02-12 11:24:15)
(82.135.246.184) Parašė:

Ligoniniu akuserės nesutiktų priiminėti gimdymų namuose, nes per didelė atsakomybė jai pačiai, nes jei ką blogai padarys, nebus kaip pasislėpti už visos ligoninės personalo, kaip kad būna kalti visi ir tuo pačiu niekas. Tik aukštos kvalifikacijos akušerės nebijotų priiminėti gimdymo namuose. O ligoninės labai suinteresuotos , kad gimdymai būtų priimti jų ligoninėj, nes už kiekvieną gimdyvę iš ligonių kasų į ligoninės sąskaitą ateina dideli pinigai, o atsakomybės neneša jokios, blogiausiu atveju taisant klaidas pasakytų, kad jei būtumėt gimdžiusi namie, būtų pasibaigę liūdniausiai, o dabar likot gyvos. Kai kurios gimdžiusios ligoninėj sako,- kaip gerai kad negimdžiau namie, nes man pasirodo reikėjo cezario pjūvio; jos paprasčiausiai nesupranta, kad namie to cezario net nebūtų reikėję. O ir už cezario operaciją ligoninė gauna dar daugiau pajamų, nei už normalų gimdymą. Tai va ir "kepa" tuos cezarius. Pamąstykit.



33. Geetashree
(2013-02-12 08:24:49)
(176.28.53.92) Parašė:

Kaip šaunu!Išties tai norėčiau paantrint Vaidai. Nesuprantu, kur liuievtai žurnalistai žiūri.. tiek super talentingų žmonių figuruoja blogosferoj, bet panašu, kad spauda jų tyčia ar netyčia nemato.



32. Heriberto
(2013-02-10 03:03:43)
(116.123.216.90) Parašė:

photography sessions. I love the way the bnnaer adds fun as a photo prop for this beautiful couple. C'na Photography Session Click on the Tai & TY Get Engaged video play button in the black



31. Puran
(2013-02-10 02:39:49)
(109.196.34.8) Parašė:

Hi Mojo --Thanks and wow, the bridge photo rellay does appear to have fans! ;bHi Alejna --Yep, the weekly photo hunts do seem to bring in the crowd -- and yay re your being inspired to have joined the photo hunt! :)Hi Jan --Yay, a vote for photo number two at long last! :bHi Sue --...and one more for photo number one -- thanks! ;)Hi Sammawow --Heheh, cool to see another person seeing eyes in the bridge and its reflection. :)Hi 2lives/Lissa --The bodies of water are so large -- and the paths by them so close that I rellay wouldn't like to see them all stirred up!Hi Angela --Thanks! :)Hi JC --Like with Horsoon, I rellay take your comments as a compliment as I often am so bowled over by *your* photography. :)



30. nemezidė
(2013-01-31 14:46:00)
(195.14.160.21) Parašė:

Norėjau tik atkreipti dėmesį, jog žodis "ligoninė" neturi reikšmės "sveikatos namai". Visiškai nėra jokios statistikos, kiek jau "pagydytų ligonių" ir išrašytų į namus, mėnesio ar dviejų bėgyje grįžta į ta pačią ligoninę su ta pačia ar kita diagnoze. Kodėl niekas net nedaleidžia minties, jog ligoninėje galima ne tik pagyti, bet ir pasigauti kokią ligą. Taip pat nėra jokios statistikos, kiek onkologinių ligonių, atsisakiusių gydytis ligoninėje, gydydamiesi namuose pasveiksta. Tikrai žinau ne vieną tokį atvejį. O vaikas gimęs namuose , meilės erdvėje, vystosi kur kas geriau, nei kiti, gimę ligoninėse, jau nekalbant apie tuos , kurie po cezario pjūvio. Šis komentaras tik pamąstymui, kas dar sugeba savarankiškai mąstyti.



29. Inga
(2013-01-31 09:37:45)
(193.219.186.36) Parašė:

Tie, kurie pritaria nusistovėjusiems stereotipams, niekada nesupras tikros gimdymo namuose prasmės. Manau, negalima versti moterį gimdyti ligoninėje. Suaugęs asmuo supranta atsakomybę prieš save ir savo vaikutį, rizika irgi viešai išaiškinta. Todėl turime kiekvienas gerbti kito sprendimą. O gydytojas bei akušeres, geranoriškai prižiūrinčias gimdyvę jos namuose, persekioti kaip kokias nusikaltėles yra tiesiog žema. Kodėl nebaudžiami terapinio ar kitų skyrių gydytojai, kurių pacientai nepaklūsta jų reikalavimams gultis gydymuisi į stacionarą ir mieliau pasirenka gydymąsi savo jaukių namų aplinkoje?



28. kokia pavarde tokios garsios ir geros BK?
(2013-01-30 22:36:05)
(84.15.176.222) Parašė:

Jei jau teisi ir gera, tai parašyk savo tikrą pavardę - eis kolegos "mūru" ginti. O tai BK ir KB tas pats, dar ne tą apginsim :-) Šiaip - tai nereiktų toms tamsuolėms "naminių" gimdymų gerbėjom proto pudrinti apie didelį saugumą ir galimybę numatyti ateitį. Na, nėra galimybių tą ateitį numatyti, ir visi tą žinom. Ir dar žinom, kad gražiai pašnekėjus ir pagyrus - pacientė gali ir patikėti liaupsėmis (to ir nereiktų gimdymų atveju). Jei kokia "užsisvajojusi" (t.y. - prisiminusi caro bedančio laikų ligonines) nori gimdyti namuose - gali gi tiesiog nevažiuoti į ligoninę. Jei esi gydytoja, puikiai žinai, kuo baigiasi gimdymai namuose, gatvėse ir kitose egzotiškose vietose (baigiasi komplikacijomis vaikui). Pagal analogiją - stomatologas, širdies chirurgas, neurochirurgas ar kitos specialybės gydytojas juk taip pat gali atvažiuoti į namus paoperuoti. Manau, tam BK/KB pritars :-) Sėkmės.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras