Spalio 17 d. Lietuva vieną dieną su Estija pasirašė karinio statuso sutartį (SOFA, Status of forces agreement) su JAV. Kas tai? Okupacijos įteisinimas, kaip teigia vieni, ar tiesiog esamo statuso legalizavimas, kaip sako kiti?
Ekspertai.eu atliko tyrimą ir išsiaiškino.
Pasak militarytimes.com (autorius Liudas Dapkus), tai padaryta „dėl Rusijos karinės galios rodymo Gruzijoje, Ukrainoje, o dabar – ir Sirijoje“.
Globalsecurity.org teigimu, Šaltojo karo metais JAV buvo pasirašiusi SOFA sutartis su maždaug 40 valstybių, dabar šis skaičius išaugo iki daugiau nei 90, kitaip tariant, JAV turi tokias sutartis su 46 proc. iš 206 suverenių pasaulio šalių. Valstybės suverenumas pripažįstamas Jungtinių Tautų ir yra keleriopas: 193 šalys yra JTO narės, 2 – stebėtojos, 11 – kitos. Dėl 190-ies šalių suverenumo nediskutuojama, tarp jų yra ir Lietuva.
SOFA nėra vienintelė sutartis, kuri pasirašoma, kai viena valstybė kitoje įkurdina savo karines pajėgas. SOFA – tik išsamios saugumo sutarties dalis, tačiau pati savaime ji nėra saugumo sutartis, o tik nustato teises ir pareigas tos valstybės kariams, kurie atvyksta buvimui į kitą valstybę. Tuo SOFA skiriasi nuo karinės okupacijos, teigia JAV Kongreso tyrimų tarnyba savo 2012 m. publikacijoje.
Tiesa, nors daugelis SOFA sutarčių yra viešos, kai kurios yra slaptos. Slapta, pavyzdžiui, buvo sutartis su Iraku.
Dėl JAV karių veiksmų yra kilę problemų, pvz., 2011 m. jie įsivėlė į žaginimo ir padegimo bylą, kiek anksčiau – į nužudymą Pietų Korėjoje. Nors SOFA įpareigoja tik JAV teisti savo karius, Pietų Korėjoje minėti JAV kariai įkalinti.
2004 m. JAV karys Bukarešte automobiliu nužudė 50-metį rumunų dainininką Teo Peterį (Teo Peter), vadintą Rumunijos Briusu Springstynu (Bruce Springsteen). Amerikietis nedelsiant, vos per dvi valandas, išgabentas iš Rumunijos naudojantis diplomatiniu imunitetu, kurį jam suteikė SOFA. Daugelis rumunų šį JAV veiksmą vertino kaip spjūvį į veidą: manoma, kad JAV karys už vairo buvo neblaivus, nors JAV armija neleido tirti jo kraujo dėl jame esančio alkoholio ar narkotikų. Rumunijoje kilo protestai. 2011 m. „WikiLeaks“ atskleidė, kad Rumunijai buvo pagrasinta santykių su JAV pablogėjimu, jei nužudyto dainininko šeima nepriims 80 tūkst. dolerių kompensacijos.
Dėl galimos Rusijos agresijos šiomis dienomis SOFA pasirašyta ne tik su Lietuva, bet ir su Estija, Latvija.
Į Lietuvą Prancūzija atsiųs karius tarptautiniam batalionui, kuris bus įkurtas 2018 m., pranešė KAM.
Keturis tarptautinius NATO batalionus į Lietuvą, Latviją, Estiją ir Lenkiją atsiųsti sutarta 2016 m. liepą. 2016 m. lapkritį Vašingtonas pranešė, kad į Rytų Europą atvyks apie 6000 karių su tankais ir kita technika. 2017 m. sausio 8 d. į Vokietiją atvyko pirmieji tankai.
SOFA sutartys buvo pasirašytos nepaklausius JAV ambasadoriaus JAV Duglo Luto (Douglas Lute), kurio teigimu, „niekas Rusijoje šiandien neketina pulti NATO“. D. Lutas kalbėjo apie galimą kibernetinę Rusijos grėsmę, su kuria kovojama ne tankais.
Todėl nėra aišku, kodėl Lietuva su JAV pasirašė SOFA, o ne VFA (Karinių pajėgų apsilankymo sutartis, Visiting forces agreement), kuri panaši į SOFA, tačiau reiškia tik laikiną kitos valstybės karinio kontingento apsilankymą.
Šaltiniai: abcnews.go.com, military.com, act.nato.int, theguardian.com, wikileaks.org, stripes.com, cfr.org, fas.org, globalsecurity.org, militarytimes.com, kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]