Nuo pat revoliucijos pradžios vasario mėnesį, Kremlius apibūdina naujus Ukrainos lyderius kaip „fašistine chunta“, sudarytą iš neonacių ir antisemitų, kurie persekioja ar net nori sunaikinti rusakalbius Ukrainos gyventojus.
Tačiau tai nėra tiesa. Nei viena iš ultradešiniųjų partijų neperžengė 5% barjero per Aukščiausios Rados rinkimus tačiau, jei jos būtų susivienijusios, joms tai būtų greičiausiai pavykę.
Tik vienas iš naujos valstybės ministrų turi ryšių su šiomis jėgomis, tačiau jis nėra nei neonacis, nei fašistas, o Aukščiausios Rados spikeris Voldemaras Groismanas yra žydas. Tai trečioji pagal svarbą pareigybė šalyje.
Tačiau, tenka pripažinti, kad Ukrainos oficialūs asmenys ir žiniasklaida perlenkia lazdą į kitą pusę teigdami, kad Ukrainos politikai visiškai neturi fašistinių pažiūrų. Toks požiūris taip pat yra neteisingas.
Tokiu būdu fašistinė tema Ukrainoje tampa itin jautria ir oficiali žiniasklaida stengiasi nuo jos šalintis todėl, kad nenori įpilti žibalo į rusiškos propagandos laužą.
Tokia žiniasklaidos pozicija iššaukia realias grėsmes, nes leidžia Ukrainos radikalams išlikti tarsi nepastebėtiems. Dauguma ukrainiečių nežino, kad jie egzistuoja arba nežino, kas jie iš tikrųjų yra ir už ką kovoja.
Prieštaringas patriotas
Šios temos jautrumas ir noras nuo jos atsiriboti ypač pasireiškė tada, kai Ukrainos prezidentas Petro Porošenka įteikė Ukrainos pasą žmogui, kurį žmogaus teisių aktyvistai laiko „neonaciu iš Baltarusijos“.
Ukrainos lyderis įteikė gruodžio 5 d. apdovanojimo medalius kariams, kurie gynė Donecko oro uostą nuo prorusiškų sukilėlių. Tarp apdovanotų asmenų buvo ir Sergejus Korotkich, baltarusių nacionalistas, kuriam Porošenka suteikė Ukrainos pilietybę už „drąsą ir pasiaukojimą“.
Ekspertai, kurie susipažinę su ultradešiniosiomis jėgomis Ukrainoje itin prieštaravo šiam prezidento sprendimui. Jie sakė, kad Korotkich yra ultradešinios partijos „Rusijos nacionalsocialistinės sąjunga“ narys. Pasak, Ukrainos akademiko Antono Šekovtsovo, pagrindinis RNSS tikslas „yra pasiruošimas rasių karui“. Tačiau Ukrainos oficialūs asmenys atmetė bet kokius kaltinimus dėl Korotkich sąsajų su ultradešiniosiomis jėgomis. „Šalies kontržvalgyba neturi jokių duomenų, kurie galėtų sutrukdyti šiam asmeniui tapti Ukrainos piliečiu“, - pasakė Ukrainos saugumo vadovas Valentinas Nalyvaičenko.
Šie įvykiai parodo, kad Ukrainos politiniame gyvenime dalyvauja neonacistinių pažiūrų žmonės, tačiau jų nėra daug.
Azovo batalionas
Sergejaus Korotkich atvejis rodo, kad ultranacionalistai gali būti efektyvus ir atsidavę kovotojai prieš prorusiškus sukilėlius ir rusų pajėgas Ukrainos rytuose, kurias taip pat sudaro nemažai ultradešinių pažiūrų kovotojų.
Galiausiai mes turime situacija, kai šie asmenys yra garbinami, nors dauguma ukrainiečių nežino su kuo turi reikalą.
„Azovas“ vadovaujamas ekstremistinės „Ukrainos patriotų“ organizacijos, kuri laiko žydus ir kitas mažumas „nepilnaverčiais žmonėmis‘ ir kviečia baltajam, krikščioniškajam kryžiaus žygiui prieš juos, savo simbolikoje naudoja tris nacistinius simbolius:modifikuotą vilko ženklą, juodąją saulę ir vadina save „juoduoju batalionu“ mėgdžiodami nacistinius Wafen SS junginius.
„Azovas“ yra vienas iš karinių junginių kovojančių Rytų Ukrainoje. Didžioji dauguma rytuose kovojančių Ukrainos karių neturi ekstremistinių pažiūrų. „Azov“” sudaro daugiau nei 50 karių. Šiam junginiui ypatingai simpatizuoja oficialūs Ukrainos asmenys:
• Vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas ir jo pavaduotojas Antonas Geraščenka aktyviai palaikė kandidatavusį į Aukščiausiąją Radą „Azovo“ ir „Ukrainos Patriotų“ vadą Andrėjų Biletskį
• Vadimas Trojanas, taip pat užimantis aukštas pareigas „Azove“ ir „Ukrainos Patriotuose“, buvo paskirtas Kijevo regiono policijos viršininku.
• Sergej Korotkich taip pat „Azovo“ narys.
Ukrainos žiniasklaida atkakliai nutyli šią informaciją.
Nesenai įtakingas Ukrainos portalas „Levyj Bereg“ publikavo didelį interviu su Vadimu Trojanu, kuriame žurnalistai neuždavė nei vieno klausimo apie Vadimo neonacistinę praeitį ar politines pažiūras.
Kai Ukrainos žinių portale unian.net išėjo straipsnis „Porošenko apdovanojo Baltarusijos neonacį Ukrainos pasu“, jis buvo labai greitai pakeistas kitu, kuriame nebuvo jokių užuominų apie ekstremizmą. Unian.net žurnalistai atsisakė komentuoti šias metamorfozes.
Iš tikrųjų yra labai didelė grėsmė, kai žiniasklaida sąmoningai nutyli tokius faktus. Ekspertai sako, kad „Azovo“ batalionas, kuris plačiai nuskambėjęs Vakaruose, kompromituoja Ukrainos įvaizdį ir padeda Rusijai propagandiniame kare.
Nors Ukraina nėra valdoma fašistų, tačiau jie skverbiasi į valdžios struktūras. Neonacistinių pažiūrų žmogus dirbantis policijos viršininku, tai tik vienas iš pavyzdžių.
Ukrainos visuomenė apie tai yra visiškai neinformuota. Esminis klausimas: kodėl niekas nenori visuomenės apie tai informuoti?
Šaltinis: bbc.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Petras
IP 88.223.53.29 | 20:41:43
10.kaimietis> Laisvė tai visiška utopija-didesnė negu socializmas ar komunizmas. Tai perdimo forma žmonėms muilinti......
Trigrašis >9.to
IP 88.222.180.47 | 19:03:18
Prajuokinai.Nejaugi nematai to,ką mato mūsų prezidentas,komunistų partijos narys Nausėda,net visų puolamasR.Žemaitaitis,o taip Švedijos pilietis ir Lietuvos patridiotas Ohmanas? Ukrainos didvyriai žūsta už tavo,nupiepėlio,laisvę.Tik dar žemesnio intelekto žmogelis,negul gerbiamas Minedas,gali to nes...
kaimietis
IP 86.38.62.104 | 18:58:45
Laisve ,tai ir yra toks dalykas kai zmogus gali moketi ar nemoketi, greiciau nemoketi ,nes Laisve nenupirksi uz jokius pinigus...