Politikos asams būtų labai smagu, jei visi piliečiai taptų panašūs į nebylią H. K. Anderseno pasakos undinėlę. Ramiai sau valdytų ir vargo nematytų. Tačiau totalinės valdžios melagystės, tarnautojų arogancija, teisinis nihilizmas, dvasinio teroro metodika vis dažniau sulaukia pasipriešinimo. Žmoguje bunda PILIETIS. Sunkus tas prabudimas, nes eiliniai įvairių institucijų interesantai dar neigudę atpažinti manipuliacijas bei veidmainystes.
Džiaugėsi Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus tarybos pirmininkas Evaldas Danilovas, kad laiku, pagal savivaldybės tarybos reglamentą, užsirašė pasisakyti. Mat žodis suteikiamas ne kiekvienam mirtingajam. Kalbėti posėdyje svarstomu klausimu reikia užsiregistruoti prieš parą. Spauda jau rašė, kad Šiauliuose, nepaisydama žmonių protestų, valdžia ketina didinti žemės mokestį. E. Danilovas Šiaulių savivaldybės administracijos direktoriui Vladui Damulevičiui anksčiau jau yra kalbėjęs, kad žemės savininkai tebejaučia krizės padarinius, todėl neatsakingas valdžios elgesys gali padidinti emigracijios mastą. Tuomet pokalbis direktoriaus nei sujaudino, nei paprotino įsiklausyti į tautos balsą. Priešingai, pono V. Damulevičiaus manymu, nieko blogo neatsitiks, jei keisis žemės savininkai – vieni emigruos, kiti jų žemes supirks...
Taigi, tikėjosi žemės savininkų interesus Šiauliuose ginančios organizacijos vadovas E. Danilovas tarti žodį politikams eiliniame miesto tarybos posėdyje, kuriame ruoštasi svarstyti žemės mokesčio tarifus. Kaip ir dera pagal reglamentą, pateikęs tvirtinti posėdžio darbotvarkę, meras Justinas Sartauskas pristatė žodžio prašančius visuomenės atstovus. Tarybos nariai neprieštaravo, kad prieš žmonėms rūpimų klausimų svarstymą pasisakytų trys Šiaulių bendruomenės nariai. Dviems interesantams žodis buvo suteiktas, o E. Danilovą posėdžiui pirmininkavęs meras „pamiršo“ pakviesti į tribūną. Tik staigiai, be diskusijų, patvirtinus padidintus žemės mokesčio tarifus bei visuomenės atstovams ėmus garsiai reikšti nepasitenkinimą, miesto galva ėmė blaškytis: „Oi, prašom pasisakyti Evaldą Danilovą. Kaip čia mes jį pamiršome?“
Kalbėti ir įtikinėti tarybos narius nedidinti žemės mokesčio tarifų po to, kai vietos politikieriai juos ką tik patvirtino, neliko prasmės. E. Danilovas atsisakė kalbėti, o savo nepasakytą kalbą - kuklų, tačiau neišgirstą, prašymą miesto politikams - paprašė paskelbti portaluose ekspertai.eu bei tiesos.lt. Aktyvaus PILIEČIO valios nevalia nevykdyti.
* * *
Šiaulių m. merui J. Sartauskui
Šiaulių m. savivaldybės administracijos direktoriui V. Damulevičiui
Šiaulių m. Tarybos nariams A. Visockui, N. Budrytei, A. Nausėdai, S. Tumėnui, R. Snarskiui, L. Žakariui, D. Matonienei, J. Pabrėžai ir kt.
PASIŪLYMAS
Dėl žemės mokesčio 2013 metais
2012-11-29
Šiauliai
Žemės mokesčio tarifams nustatyti, juos ekonomiškai pagrindžiant, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu buvo sudaryta darbo grupė, kuri turėjo pateikti žemės mokesčio tarifų ekonominį pagrindimą ir išvadas dėl siūlomų tarifų dydžių 2013 metais.
Buvo atsižvelgta į socialinių partnerių siūlymus 2013 metais žemės mokesčio nedidinti ir tarifus nustatyti tokius, kurie daugmaž atitiktų 2012 metų žemės mokesčio surenkamumą. Žemės mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymas sukėlė visos Lietuvos savivaldybėse daug sumaišties – jame atsirado kitos paskirties žemės nenaudojamumo sąvoka.
Lietuvos žemės savininkų sąjungos (LŽSS) Šiaulių skyrius kreipėsi į daugelį institucijų dėl šios sąvokos išaiškinimo, tačiau buvo gauti atsakymai, kad poįstatiminiai aktai, galintys tai paaiškinti, yra nepriimti, ir nuspręsti, kas tai yra, būtų lyg ir savivaldybių Tarybų kompetencija.
Daugumai pritarus, darbo grupėje buvo priimtas sprendimas nenaudojamoms žemėms taikyti 4% tarifą (LŽSS Šiaulių skyrius siūlė 2% tarifą).
Dėl tokio neišaiškinimo ir nežinios yra sunerimusi didelė Šiaulių miesto žemės sklypų savininkų dalis, ypač tokiuose gyvenamuosiuose kvartaluose, kaip Šventupio, Naujojo Medelyno (žemė ten tapo vien pelke), teritorijos prie Garažų g. – Baltų g. – Statybininkų g. (visa teritorija apjuosta vandens pilnais melioracijos grioviais), kvartalas prie Pramonės g-vės, sodų bendrijos, savininkai, kurie žemes atsiėmė buvusiuose žvyro karjeruose.
Kadangi kitos paskirties žemės nenaudojamumas Šiaulių miesto savivaldybėje yra visiškai nauja praktika, nežinoma, kaip toks ženklus kitos paskirties nenaudojamos žemės mokestis atsilieps įvairių socialinių sluoksnių piliečiams, mokantiems žemės mokestį. Reikia atsižvelgti į tai, kad įdiegus tokią naujovę, nenaudojamos žemės sklypų savininkams gali likti per mažai laiko, kad suspėtų susitvarkyti savo žemės sklypus (gali būti išvykę, susirgę, pakeitę gyvenamąją vietą).
Manome, kad Šiaulių miesto savivaldybės tikslas - pasiekti, kad kaip galima daugiau sklypų būtų sutvarkyta, o ne apkrauti kuo daugiau žemės savininkų labai dideliais mokesčiais. Mūsų manymu, racionaliausia Šiaulių miesto visuomenės atžvilgiu būtų kaip galima daugiau laiko (2013 m. - 2014 m.) skirti piliečių informavimui apie kitos paskirties nenaudojamų sklypų tvarkymo naujoves ir t. t.
Tikimės, kad kitos paskirties nenaudojamų žemių nustatymui, nepriklausomai nuo žemės sklypo valdytojo ar naudotojo, nuo 2013 metų Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu bus sudaryta darbo grupė, į kurios sudėtį bus įtraukti LŽSS Šiaulių skyriaus bei kitų socialinių partnerių atstovai. LŽSS Šiaulių skyrius pasisako už tai, kad žemės sklypai būtų tvarkingi, prižiūrėti, o prie tos tvarkos būtų einama palaipsniui, be drastiško žemės mokesčio pakėlimo.
Pagarbiai,
Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus Tarybos pirmininkas
Evaldas Danilovas