Šalį drebina eilinis skandalas, susijęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų turinio nutekinimu. Taip, eilinis, nes tokių buvo ne vienas. Ir po visų jų kildavo didelis triukšmas, riedėdavo kažkieno galvos, o svarbiausia – Lietuvos valdantis elitas įsitvirtindavo savo pozicijose.
Prisiminkime. Žymusis „paksogeito“ skandalas prasidėjo, kai 2003 metų lapkričio 1 dieną dar buvusi neišslaptinta VSD pažyma „Dėl negatyvių tendencijų, keliančių grėsmę valstybės saugumui“ pateko į spaudą ir buvo publikuojama specialiame „Respublikos“ priede. VSD pažymoje buvo teigiama, kad prezidentas Rolandas Paksas yra priklausomas nuo tarptautinių nusikaltėlių ir kyla grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui (vėliau šis teiginys buvo atmestas Konstitucinio Teismo). Rezultatas – prezidentas apkaltos proceso metu buvo nušalinamas iš savo posto ir jam uždraudžiama daugiau kandidatuoti į bet kokias valstybines pareigas, kur reikia prisiekti valstybei.
Prezidentu pagal Konstituciją, kad ir trumpam, tampa Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas – tuometinės Seimo valdančiosios daugumos atstovas. Netrukus po neeilinių rinkimų į Prezidentūrą grįžta Valdas Adamkus, o su juo valdžios svertus uzurpuoja vadinamoji „valstybininkų“ grupuotė.
2006 m., kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) tyrė Vytauto Pociūno žūties aplinkybes, tyrimo metu VSD atsisakė Seimui pateikti savo parengtas pažymas apie galimus valstybės tarnautojų ir pareigūnų korupcinius ryšius su Rusijos dujų tarpininkais. Tuomet su pareigomis turėjo atsisveikinti VSD šefas Arvydas Pocius ir apkaltinus informacijos antrosios valdybos kontržvalgybos skyriaus viršininkas Vytautas Damulis bei jo bendradarbis Kastytis Braziulis. Pažymas Seimas iki šiol mato kaip savo ausis, o kilęs triukšmas padėjo Tėvynės sąjungai ateiti į valdžią, kurioje būdami konservatoriai nieko nepadarė, kad VSD veikla būtų pažabota.
Dabar vėl VSD pažyma, vėl ore tvyro saspenso pojūtis, vėl įvairios įvykių versijos, kurios verčia nesustoti tik ties triukšmu viešojoje erdvėje.
Ko gero, dažniausiai girdima dabartinių įvykių interpretacija, kad taip prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo rinkimų kovą. Tačiau vien dėl viešųjų ryšių kurti Rusijos mušamos patriotės įvaizdį, siundyti STT agentus, gaudyti žurnalistus kažkaip neapsimoka.
„Jei valdovas nori išlaikyti valdžią, jis turi paskelbti karą“, – rašė politologų tėvas Nikolo Makiavelis.
Valdovė žino, kad net laimėjusi gegužę rinkimus ramiai jaustis negalės. Tai patvirtinantį rimtą signalą ji gavo, kai Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas, europarlamentaras A. Sakalas spalio 22 d. TV3 žinių laidoje pareiškė: „Jeigu pagal tuos standartus, kurie buvo R. Pakso laikais, tai jai žymiai realesnė apkalta, negu buvo R. Paksui. R. Paksas, galima sakyti, buvo angelas, palyginti su dabartine prezidente.“
Kitaip tariant, įtakingasis socdemų patriarchas, apkaltos R. Paksui architektas nedviprasmiškai leido suprasti, kad analogišką scenarijų suorganizuoti nebūtų sunku. Ir visai realu, kad valdančioji dauguma tokius planus rezga.
Po to sekę įvykiai turėjo parodyti, kad D. Grybauskaitė pasižymi ne ką prastesne vaizduote nei jos priešininkai. Net pažymos turinio nutekinimo data pasirenkama kaip 2003 metais. Tik yra vienas esminis skirtumas – šįsyk visos jėgos struktūros yra prezidentės, o ne parlamento pusėje, o bet koks bandymas išjudinti prezidentines pozicijas bus įrodymas, kad veikia Rusijos ranka.
Kartu socialdemokratai turi susiprasti, kad jokios rimtos kovos dėl Prezidentūros negali būti. D. Grybauskaitė laukia simbolinių kandidatų, nes visi kiti bus laikomi „Gazprom“, Kremliaus, FSB statytiniais. Juk karas laimimas tik pasėjus baimę priešo stovykloje.
STT agentų reidai į žurnalistų namus yra gera priedanga, žinant, kad jie daug triukšmaus, o visuomenė jiems simpatijų nepuoselėja. Pati STT „ne prie ko“, nes tik vykdė prokuroro Ginto Ivanausko nurodymus ir tai yra viena paskutinių iš posto krentančio generalinio prokuroro Dariaus Valio paslaugų prezidentei.
Tad šįsyk galvos gali riedėti saikingai, bet dėl to valdovės karas nebus švelnesnis. Tik kokia po jo bus Lietuva?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]