Po to, kai šeštadienio rytą Panevėžio r. sužvėrėję prievartautojai gyvą sudegino 17-metę, kuri, vežama į egzekucijos vietą, pusę valandos kvietėsi pagalbą telefonu 112, bet jos nesulaukė, politinį elitą ištiko praregėjimas.
Ūmai aptikta, kad Bendrojo pagalbos centro (BPC) sistema, kuriai sukurti išleista beveik 20 mln. Lt ES lėšų, švelniai tariant, neveikia taip, kaip turėtų.
„Nepateisinama, kad, išleidę 80 milijonų litų BPC kūrimui, esame bejėgiai padėti žmogui ir problemos sprendimo imamasi tik įvykus tragedijai“, – prezidentės Dalios Grybauskaitės komentarą cituoja „delfi.lt“.
Premjeras Algirdas Butkevičius sužinojo, kad esama tokių ES šalių, kuriose mobiliojo ryšio operatoriai vietos nustatymo paslaugas policijai teikia nemokamai. „Turi būti aiškiai nustatyta, ar visose šalyse nemokama, kiek kainuoja tokia įranga, eksploatacija“, – sakė jis po vyriausybės posėdžio, kuriame nuspręsta, kad per dvi savaites būtų atliktas tyrimas.
Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas net atrado kraštinį, kuriam galima suversti kaltę dėl neveikiančios sistemos. Atsistatydinti turi BPC vadovai – po tragedijos pareiškė ministras.
Problemos šaknys yra politiniai sprendimai, ir, tikėtina, susiję su politine korupcija, – „ekspertai.eu“ sakė Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, buvęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas.
Perskaitęs D. Barakausko pareiškimą apie BPC vadovų atsistatydinimą, iš karto prisiminiau tuos laikus, kai buvo kilęs skandalas dėl BPC įrengimo ir neskaidraus tam skirtų milijonų panaudojimo. Už BPC įrengimą buvo atsakingas ne BPC, o pati Vidaus reikalų ministerija. Todėl toks D. Barakausko pareiškimas yra mažų mažiausiai keistas – manau, kad jam pirmiausia reikėtų tarp savo viceministrų paieškoti, ką atstatydinti.
Viskas prasidėjo prieš 10 metų, kai BPC įrengimui pagal europinius projektus buvo skirti didžiuliai pinigai. Jei gerai pamenu, pirma injekcija – apie 60 milijonų, vėliau – dar. Tam numeriui įrengti išleistos labai įspūdingos sumos. O strigo ta sistema dar tais laikais, kai Vilniaus policijai vadovavo Erikas Kaliačius ir ji buvo išbandyta sostinėje, – nesklandumai jau tada buvo didžiuliai. Priežastys – nekompetencija ir, tikėtina, neaiškūs rangovai ir pan., kaip ir kitais panašiais atvejais.
Nuo pat pradžių BPC įrengimą tiesiogiai kuravo Vidaus reikalų ministerija, joje buvo sukurta darbo grupė. Nuo 2006 metų sistema perėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, t. y. liko ministerijos žinioje. Dabar ją kuruoja vidaus reikalų viceministras Žimantas Pacevičius. Todėl manau, kad ministras su pareiškimu dėl BPC vadovo atsistatydinimo paskubėjo. Tai tikrai keista – juk tuos procesus kuruoja jo paties dešinioji ranka.
Kuo čia dėtas BPC vadovas – nesuprantu. Jeigu dabar klaidingai apkaltins žmogų, pastatys į vietą saviškį, o priežastys bus įvardytos klaidingai, tai tokių nužudymų ir tokių problemų bus ir daugiau.
Apibendrinčiau taip: už visą BPC struktūrą, jo kokybę, modernizavimą, asignavimus yra tiesiogiai atsakinga Vidaus reikalų ministerija, tai yra jos žinioje. Tai turbūt politikai ir turėtų atsistatydinti po tokių dalykų. Jeigu opozicija būtų veiksminga, jeigu šešėlinis ministrų kabinetas būtų veikiantis, tai jau seniai kalbėtų apie ministro atsistatydinimą.
– Bet per tą dešimtmetį, kai pradėta įrengti BPC, keitėsi daug visokių vyriausybių, vargu ar būtų teisinga suversti kaltę vienam D. Barakauskui?
– Taip. Bet pagalvokim – juk ministras net nesuvokia, kaip veikia ta tikrai svarbi sistema. Juk būtent BPC veikimas, tai, kad nėra atpažįstami telefonai, ir yra vienas iš didžiausių priekaištų Lietuvos vidaus reikalų ministerijai. Europos Komisija net norėjo Lietuvai už tai taikyti sankcijas. Ir ministras, kurio žinioje yra vienas didžiausių skaudulių, nesuvokia jo mechanizmų...
– Kaip iš to, kas šiuo metu paskelbta, vertintumėte mobiliojo ryšio operatorių atsakomybę dėl šitos istorijos? BPC vadovas A. Kedavičius teigė, kad skambinant 112 iš telefono, kuriame nėra SIM kortelės, vietą galima nustatyti tik „Tele2“ tinkle, o kai buvo derinama, kaip įgyvendinti reikalavimą pateikti BPC vietos nustatymo duomenis, „Omnitel“ ir „Bitė“ informavo, kad neturi technologinių galimybių kartu su skambučiu pateikti ir skambinančiojo be SIM kortelės duomenis.
– Tai, kad kai kurie mobiliojo ryšio operatoriai tyčiojasi iš valstybės, rodo, jog apskritai niekas ta sritimi nesirūpina. Nes išduodant mobiliojo ryšio licenciją viena iš sąlygų turėtų būti būtent tų paslaugų, kurios reikalingos viešajam interesui apsaugoti, vykdymas. Net kalbos negali būti apie tai, kad tų paslaugų kas nors neteiktų. O jeigu maivosi „Bitė“ ar „Omnitel“, kad jiems čia milijoninės išlaidos, tai tegu neteikia paslaugų, ateis kita kompanija ir teiks. Bet, žinoma, politikai, kurie kuria taisykles ir įstatymus, yra atsakingi, kad tokių išsidirbinėjimų ir derybų dėl viešojo intereso nebūtų. Juk čia kalbame apie gyvybę, o ne kokius nors buitinius dalykus. O jie sako, kad ta paslauga mums per brangiai kainuoja... Pirma įdiegia, o paskui derasi. Todėl būtinos priemonės, kurios užkirstų kelią tokioms deryboms, ir žmonės galėtų būti saugūs.
– Kaip įvardytumėte priežastis, dėl kurių politikai nesiėmė priemonių, kad mobiliojo ryšio operatoriai užtikrintų viešuosius poreikius?
– Pradėkime nuo to, kad ir šita, ir A. Kubiliaus vyriausybė žmonių saugumą įvertino 1 balu, kai dalijosi ministerijas. Pamenate, kaip buvo balais vertinamos ministerijos? Finansų ministerija – 2 balai, Ūkio – 2, nes ten pinigai europiniai... O tokios ministerijos kaip Vidaus reikalų ar Švietimo – tik 1 balas. Akivaizdu, kad žmonių saugumas ir viešasis interesas politikams mažai rūpi.
Manau, kad didžiausia klaida dabar būtų gaudyti už šią tragediją neva atsakingus pareigūnus neišsiaiškinus tikrųjų jos priežasčių, tokių kaip BPC įrengimo istorija, dabartiniai jos veiklos nesklandumai, už tai atsakingi asmenys. Tai neišspręstų problemos. Jos šaknys – politikų sprendimai. Ir, tikėtina, susiję su politine korupcija.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]