Nuo liepos 1 d. pirmininkavimas ES pereis Lietuvai. Šia proga vokiečių laikraštis „Frankfurter Rundschau“ pakomentavo per pastaruosius 25 metus mūsų šalies nueitą kelią, pažymėdamas pranašumus ir trūkumus. „Frankfurter Rundschau“ laikraščio žurnalistas Hansas Gamillshegas birželio 28 d. paskelbtame komentare rašė:
„Pirmininkavimas Europos Sąjungai pirmą kartą bus perkeltas į posovietinę erdvę, nes nuo liepos 1 d. Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaus Lietuva, ir tai šešiems mėnesiams nulems Briuselio prioritetus: turėtų būti stiprinama partnerystė su Rytų Europos valstybėmis, energetinė priklausomybė nuo Rusijos – sumažinta. Lietuva taip pat nori parodyti save kaip sėkmės lydimą, palyginti su ekonominės suirutės nukamuotomis Pietų Europos šalimis, kovos su krize vadybininkę.“
Apžvelgęs Lietuvos tarpininkavo vaidmenį eurointegraciniuose procesuose posovietinėje erdvėje bei nepavydėtiną energetinę padėtį, H. Gamillshegas pabrėžia: „Kelias, kurį nuėjo Lietuva, yra vertas pagarbos. Prieš 25 metus, M. Gorbačiovo „perestroikos“ metu, tik drąsuolis išdrįso svajoti apie nepriklausomą valstybę, Sovietų Sąjungos ir Varšuvos pakto žlugimą bei neutralią padėtį tarp Rytų ir Vakarų.
Nepriklausomybės kaina buvo didelė, daugelis turėjo mokėti prarasdami savo darbo vietas ir socialinį saugumą, tačiau tuomet Lietuvoje buvo sakoma: „Geriau šalti ir valgyti vien bulves, nei aukoti savo laisvę.“
Nors lietuvių patirtis yra unikali, ji negali būti naudojama kaip modelis įveikti finansų krizę. Už ekonomikos atsigavimo slypi tiesa, kad didelė gyventojų dalis buvo nuskurdinta. Tokia padėtis, kai minimalus darbo užmokestis siekia 300 eurų, kai kainų lygis nesiskiria nuo vidutinių Europos standartų, o 10-20 procentų šalies gyventojų emigruoja, nes jie neturi namie galimybių, negali būti pavyzdžiu Europos politikai.
Taip pat akivaizdi politinė apatija ir nepasitikėjimas valdžios institucijomis bei jų atstovais yra šešėlinė Lietuvos pavyzdžio pusė. Tarptautines kredito institucijas sužavėjo kieta ekonomika, bet ilgalaikiai sprendimai, kurių reikia Europos finansų politikai, negimsta buvusioje Sovietų Sąjungoje. Net jei ten ir persikėlė pirmininkavimas Europos Sąjungai“, – baigia „Frankfurter Rundschau“.