Informacijoje apie balsavimą Jungtinėje Karalystėje, kurią paskelbti Zenono Vaigausko vadovaujamai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) prireikė rekordiškai ilgo laiko - daugiau nei 40 valandų - įsivėlė “netikslumas”, kurį taip nekaltai vadinti neapsiverčia liežuvis. Juk kalbama apie Lietuvos piliečių teisę išsirinkti savo atstovus parlamente.
VRK svetainėje juodu ant balto rašoma, esą Lietuvos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje nebalsavo nė vienas žmogus ir balsų skaičiuotojai balsadėžėje nerado nė vieno biuletenio:
“Rinkėjų skaičius : 4195, atstovybėje balsavo: 0
Balsadėžėje rasta rinkimų biuletenių: galiojančių - 0, negaliojančių - 0
Paštu gauta rinkimų biuletenių: galiojančių - 2710, negaliojančių - 50
Iš viso dalyvavusių rinkimuose rinkėjų skaičius: 2760 (65,79 %)”.
Taigi, visi Anglijoje balsavę lietuviai, anot VRK, savo valią pareiškė paštu. Nežinia, iš kokio marso atskraidinti šie duomenys, bet su žemiška realybe jie neturi nieko bendro.
Anglijoje gyvenanti rašytoja Zita Čepaitė, pati kelias valandas laukusi eilėje prie ambasados, ekspertai.eu paliudijo, kad rinkimų dieną prie mūsų šalies atstovybės buvo tikras balsuoti norinčių žmonių atplūdis:
"Buvo labai daug žmonių, eilėje stovėjome po dvi valandas. Mano pažįstamas, kuris stovėjo prie durų, sakė, kad taip buvo nuo pat ryto. Iki 10 dar buvo įmanoma, o po to jau prasidėjo eilės. Ir kai aš apie 17 valandą išėjau, dar laukė daugybė žmonių. Balsuoti atėjo ir tie, kurie buvo užsiregistravę, ir tie, kurie nebuvo užsiregistravę iš anksto. Aktyvumas buvo didžiulis – neįtikėtinai didelis.
O kaip vertinate žinią, kad VRK svetainėje paskelbta, jog balsadėžėje nebuvo rasta nė vieno biuletenio – viskas yra gauta paštu?
Keista. Aš pati mečiau biuletenį į dėžę. Man belaukiant eilėje viena dėžė buvo pilna pridėta. Atėjo vaikinas su kita dėže, parodė, kad tuščia, ir pastatė ant stalo. Man išeinant ir ta dėžė jau buvo prisipildžiusi. Aš nežinau, kur dingo tie balsai, jeigu balsadėžės jiems tuščios. Jeigu tai tiesa, tai turbūt yra didžiulis skandalas."
Anot VRK, nė vienas žmogus nebalsavo ir ambasadose Airijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijoje, Latvijoje, Kanadoje, Ispanijoje, Egipte, Gruzijoje, Izraelyje, Kazachstane, Rumunijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Kinijoje, generaliniuose konsulatuose Niujorke ir Los Andžele. Ten taip pat balsadėžėse esą neaptikta nė vieno biuletenio.
Tačiau didžiojoje dalyje atstovybių vaizdas visai kitas.
Ir paštu, ir atstovybėse žmonės balsavo Argentinoje, Armėnijoje, Austrijoje, Azerbaidžane, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Graikijoje, Italijoje, Japonijoje, Nyderlandų Karalystėje, Norvegojoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Turkijoje, Ukrainoje, Indijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Vokietijoje, generaliniame konsulate Čikagoje.
Jei VRK puslapyje skelbiami tokie kliedesiai, kodėl reiktų tikėti, kad balsai suskaičiuoti teisingai?
PAPILDYTA 17 d. 14 val. 27 min. Paklaustas, kodėl VRK skelbia, kad ambasadoje Londone ir kai kuriose kitose atstovybėse balsadėžėse rasta “0” biuletenių, VRK pirmininkas Z. Vaigauskas šią keistenybę nurodė aiškintis su VRK atstovu Mindaugu Skačkausku. Jis patikino, kad VRK žino ambasadoje balsavusiųjų skaičių, tik “sistemoje jo nerodo”:
"Kodėl VRK pateikia duomenis, kad žmonės nebalsavo ambasadose Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, keliose kitose, o visi balsai gauti paštu?
Taip yra todėl, kad ambasada Jungtinėje Karalystėje ir kai kurios kitos pasirinko balsuoti ambasados patalpose į vokus, kurie iš esmės nesiskiria nuo balsavimo paštu vokų. Kitaip tariant, rinkėjai, atvykę į ambasadą – tokių Jungtinėje Karalystėje buvo virš 800, kurie atvyko fiziškai rinkimų dieną ir ankstesnėmis dienomis, nes balsavimas ambasadose vyksta 10 dienų – gaudavo tuos vokus ir biuletenius, pasirašydavo ir balsuodavo taip, kaip su atvirais biuleteniais, tik prieš mesdami į balsadėžę įdėdavo į vokus. Todėl juos suskaičiavo kaip gautus paštu. Tai iš tikrųjų neatspindi faktinės situacijos. Daugiau nei 800 rinkėjų balsavo atvykę fiziškai, virš 2000 buvo gauta paštu, o bendra suma suskaičiuota kaip balsavusių paštu, nors taip nėra. Tiesiog toks skaičiavimo būdas, atsižvelgiant į balsavimo užsienyje specifiką. Rinkėjų parašų skaičius protokole parodo, kiek rinkėjų atvyko fiziškai. Tiesiog tie skaičiai, kurie skelbiami internete, neatspindi realios situacijos, parodo bendrą balsavusių skaičių, neišskirta, kiek balsavo atvykę ir kiek paštu. Taip balsavo Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, kai kuriose kitose atstovybėse.
Ar nėra vienos bendros visoms atstovybėms?
Ne, jie patys pasirenka, kaip balsuoti. Taip įvyko todėl, kad Londone sekmadienį atvyko labai daug rinkėjų, kurie iš anksto neužsiregistravo. Dalis jų iki to laiko buvo sąrašuose Lietuvoje. Norint patikrinti, būtų reikėję dėl kiekvieno rinkėjo skambinti mums į VRK, mes turėtume skambinti į rinkimų apylinkę, prašyti ieškoti sąrašo, aiškintis, ar nebalsavo iš anksto Lietuvoje. Rinkėjai turėtų laukti neaišku kiek. Todėl buvo pasirinktas balsavimas vokais. Jie mums kas valandą siuntė naujai atėjusių rinkėjų duomenis, mes tada išbraukinėdavome iš sąrašo, kreipdavomės į rinkimų apylinkes. Tai buvo dėl rinkėjų patogumo ir kad būtų užtikrinta kontrolė, kad rinkėjas nebūtų du kartus balsavęs. Vienintelė problema, mūsų nuomone, kad sistema nerodo, kiek rinkėjų atvyko fiziškai, o rodo “0” biuletenių, rastų balsadėžėje, esą nieks neatvyko.
Kur žmonės gali pamatyti skaičius, kiek jų atvyko į visas tas atstovybes?
Jie yra visų atstovybių protokoluose. Mes galėsime vėliau suvestinę padaryti, anksčiau nelabai kas ir klausdavo. Mes turime tuos skaičius, bet sistemoje jų nerodo. Jeigu reikės, aišku, padarysime tai.
Bet Jungtinėje Karalystėje jau aišku, kiek rinkimų dieną atėjo balsuoti į ambasadą?
Taip. 894 rinkėjai. Čia per visas dešimt dienų, bet didžioji dalis, kaip įsivaizduoju, sekmadienį, nes tą dieną buvo eilės.
Kiek balsavo ambasadoje Airijoje?
324."
Taigi, eilėje prie ambasados Londone laukę piliečiai neturėtų nervintis, kad vietoje jų balsų skelbiami apskirti nuliai. Svarbiausia, kad VRK viską žino.
PAPILDYTA 15 val. 37 min. Seimo narės Aurelijos Stancikienės aukščiau išdėstytas VRK paaiškinimas neįtikina:
Man kyla esminių klausimų. Toks vaizdas, kad viskas sąmoningai padaryta, kad būtų galima klastoti rezultatus. Mano pačios dukra dvi valandas laukė eilėje prie ambasados Londone. 18 val. ambasada buvo uždaryta, nors už durų liko didelė eilė žmonių, kurie jau buvo pralaukę po pusantros valandos, specialiai atvažiavę pareikšti savo valios. Žmonės į ambasadą buvo įleidžiami po vieną. Tai koks tikslas buvo leisti po vieną į ambasadą, po to dėti į voką, į dar vieną voką, ir tada mesti į urną? Kad būtų galima sumaišyti balsus tų, kurie balsavo paštu, ir tų, kurie balsavo ambasadoje? Kad nieko nebebūtų galima atsekti?
VRK aiškina, kad taip padaryta, nes būtų buvę labai sunku tikrinti, ar žmonės, kurie atėjo balsuoti iš anksto neužsiregistravę, nebalsavo po du kartus.
Nesąmonė. Tai ką, ambasados neturi kompiuterių? Tokius pinigus skiriam, o jie neturi kompiuterizuotos duomenų bazės? Tai pasityčiojimas. Ambasadose daug nebalsuoja, 20 ar 30 tūkstančių žmonių. Ar buvo sunku suvesti į kompiuterį, kad apygardų komisijos pagal vardą ir pavardę išsiaiškintų, ar jis jau balsavo, ar ne? Turime šiuolaikinę techniką, šiuolaikinę civilizaciją. Tai kam reikėjo iš viso žmones kviesti registruotis ir balsuoti paštu, o tuos, kuri atvyko į ambasadą pareikšti savo valią tiesiogiai, ne per paštus - versti balsuoti į vokus, atstovėjus dviejų valandų eilę? Ir mes save vadinam civilizuota valstybe? Man susidaro įspūdis, kad tokia betvarkė padaryta sąmoningai.
Kiek žmonių liko nebalsavę, nes nespėjo?
Man dukra sakė, kad ji stovėjo dvi valandas ir vos spėjo užeiti. O už jos liko ilgiausia eilė. Ji neskaičiavo tų žmonių, bet jie buvo pralaukę po pusantros valandos ir liko už durų. Jie bandė sakyti, kad iš jų atimama teisė pareikšti savo valią, bet viskas – ambasada pasakė, kad jie 18 valandą užsidaro, nes baigėsi darbo laikas.
Nepriėmė?
Ne. Jeigu reikia, ir ji, ir jos draugas, gal ir kiti žmonės gali paliudyti. Jų nepriėmė, jie liko nepareiškę savo valios. Nes į ambasadą leido įeidinėti po vieną. Kažkoks absurdas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]