Wikileaks yra Švedijoje įkurta ne pelno siekianti organizacija, priskiriama tiriamajai žurnalistikai, kurios pagrindinė veikla yra skelbti originalius, slaptus ir neredaguotus dokumentus, suteikiant galimybę juos saugiau ir visiškai slaptai nutekinti.
Jūsų dėmesiui Wikileaks esančiame JAV diplomatijos archyve skelbiamas dokumentas apie 2009 m. prezidento rinkimus Lietuvoje.
Puslapio apačioje pateikiamas dokumento vertimas į letuvų kalbą su naujausia mašininio vertimo sistema, kuri pradėjo veikti nuo š. m. gegužės 15 dienos ir yra prieinama visiems šalies gyventojams nemokamai.
Pateikiame šio Wikileaks paviešinto dokumento vertimą į lietuvių kalbą.
Klasifikuojamas pagal: JAV ambasadorius John A. Cloud 1.4, (b) ir (d). 1. (C) suvestinė:
Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų kampanijos lieka ramus, Dalia Grybauskaitė, šiuo metu duomenys – prarasta galimybė atostogų iš jos, kaip Europos Komisijos narys Finansinio programavimo ir biudžeto, dar toli iki šešių kitų kandidatų į apklausas. D. Grybauskaitė iki šiol atrėmė gandus apie savo homoseksualumą ir bendradarbiavimas su KGB.
Bet mes girdėjome iš aukšto rango pareigūnas, žiniasklaidos šaltinių planą pretenzijas į ginčytinų nuotraukas kiek dienų liko iki 17 m. rinkimų. Lietuvoje gerą reputaciją kaip homofobiška šalis, bet niekas nežino, ką poveikio tokių nuotraukų, darytų D. Grybauskaitės šansus. Pabaigos.
2. Septyni kandidatai į laimėti Valdas Adamkus Lietuvos Respublikos prezidentu penkerių metų kadencijai: Grybauskaitė, nepriklausomą, kurie buvo patvirtinti keli šalys, įskaitant konservatoriai; socialdemokratų partija „Leader“ opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius; Tvarkos ir teisingumo partija kandidatas MAZURONIS jungtys; buvęs Peasants „National Sąjungos“ partijos lyderė Kazimira Prunskiene; Darbo partijos kandidatas Loretos Grauziniene; Lietuvos lenkų rinkimų akcija partijos „Leader“ Valdemaro Tomasevski; ir Ceslovas majoras R. Kwenda Jezerskas, nepriklausomas, nors jis yra narys „Tvarkos ir teisingumo“ partija. Rinkimų agitacija buvo tyli, su D. Grybauskaitės, kad iki šiol daugiausia žiniasklaidos dėmesio.
3. Remiantis apklausa atlikta balandžio 22-28, kai rinkėjai buvo klausiama „Kuris iš šių kandidatų į prezidentus ar balsavimas dėl 17 m. 52.8 proc. pasirinko Grybauskaitė?“. Buškevičius pakartotinai pasiūlė jau 9.4 procentų paramą, Prunskiene ir buvo 5.7 procentų. Visi kiti kandidatai buvo mažiau nei 5 procentų. D. Grybauskaitės skaičius sumažėjo apie 10 procentų, nes Kovo mėnesio apklausa, tos pačios bendrovės, bet įgyta Buškevičius pakartotinai pasiūlė tik 4 procentų. Nuo kovo iki balandžio, nei? spræstas rinkėjai pašoko nuo 10 iki 19 procentų. (pastaba: mūsų patirtis, Lietuvos viešosios nuomonės apklausų, nepaisant jų statistikos griežtumas, kartais yra labai blogai.) Laimėti pirmajame ture reiškia daugiau nei 50 procentų.
4. Nes jos valdingos, nuomonės, kad balsavimas gali būti svarbiau, kad D. Grybauskaitės kampanijos, nei jos pranešimą. Laimėti pirmame aplink, kandidatas turi daugumą balsų, jei rinkėjas rinkėjų yra virš 50 procentų. Jei aktyvumas yra mažesnis nei 50 procentų, kandidatas turi gauti iki trečdalio balsų Lietuvos 2.67 mln. registruotų rinkėjų. Taigi, jei rinkimuose buvo 50 procentų plius vienas rinkėjas, kandidatas gali laimėti, pirmasis turas su dauguma balsavusiųjų, arba šiek tiek daugiau nei 25 procentų rinkėjų. Bet jeigu rinkėjų buvo 50 proc. minus vieną rinkėjų, kandidatui reikia apie 67 proc. balsų, arba trečdalis skaičius rinkėjai, norėdami laimėti pirmąjį raundą.
5. Pirmajame parlamento rinkimų turas Spalio 2008, rinkėjų aktyvumas buvo apie 48 procentų. Į 2004 pirmajame prezidento rinkimų, taip pat buvo 48 procentai, kopti į 52 procentų į antrąjį turą. Taigi Grybauskaitė, jei jos didelės švino apklausose telpa, naudos net vilčių savo varžovams, kad rėmėjai balsuoti prieš ją, nes didesnis aktyvumas gali jai padėti išvengti antrojo rinkimų turo balsavimo rezultatai, istoriškai buvo mažiau nuspėjami.
6. „Dėl ekonomikos nuosmukio, daugelis iš mūsų pensininkai bus eiti į darbą savo daržovių sodai, rinkimų dieną, o ne balsavimas“, - sakė direktorius Vladas Gaidys iš „Vilmorus“ apklausos. Praėjusiais metais rinkėjai pamiršo apie šį mūsų ekonomikos dalį. Šiais metais, jie nėra pamiršti „savo daržovių sodus, nes trūksta pinigų tiek daug žmonių“.
7. Rinkimų į Europos Parlamentą, kuris yra priimta vien tik pagal partijos sąrašą Lietuvoje, yra numatytas birželio mėn. 7 užduočių, kurių antrasis turas, jei būtina, prezidento rinkimų. Šie rinkimai yra rinkėjų susidomėjimą žemas, todėl antrojo turo prezidento balsavimą galėtų padidinti rinkėjų aktyvumą ir šalys, kurių prezidento kandidatas į nuotėkio. Konservatoriai, kurie remti D. Grybauskaitę, ir socialdemokratai, kurių lyderis Buškevičius pakartotinai pasiūlė yra antra pagal nuomonių apklausas, yra didžiausia šalys. Bus D. Grybauskaitės praeities, ją pasivyti?
8. Be to, kad, kaip įprasta, pakilimus ir nuopuolius, bet 00000254 Vilniaus 002, 002 kampanija, yra du dalykai, kurie galėtų žymiai žala, D. Grybauskaitės galimybes laimėti: jos saitai Komunistų partija (prieš nepriklausomybę), ir kaltinimus, kad ji yra lesbietė.
9. Ryšių pateikimas, kad komunizmas nebuvo sustabdytas, kiti iš pasiekti aukštas pareigas, bet iš tikrųjų yra segmentas visuomenei, kad tokius ryšius kaip gyvenimo. Grybauskaitė buvo komunistų partijos narys iš 1977 iki 1989. Ji dirbo komunistų partijos mokyklos Vilniuje nuo 1983 iki 1990. Laimei, ji jau gavo paramą iš Lietuvos, aistringi communist-bashers: europarlamentaras Vytautas Landsbergis, Krašto apsaugos Ministrė Rasa Juknevičienė ir kiti viešai palaikė Grybauskaitė. Ar tai padės veiksmingai sumažinti emisijos lieka neaišku.
10. The apie savo homoseksualumą, yra kita klausimas. Lietuva yra vienintelė šalis ES suteikti leidimus, kad Europos Komisijos „leistinas nuokrypis Sunkvežimis „nustatyti ir skatinti toleranciją mažumoms, įskaitant homoseksualus. Visuomenė iš esmės pritarė atsisakymus.
11. Beveik iš karto, kai ji paskelbė apie savo kandidatūrą. Vasario mėnesį, Grybauskaitė buvo paklausta, ar ji buvo lesbietė. Ji sakė, kad ji nebuvo, ir klausimas, kurį daugelis tikėjosi suvaidinti didelį vaidmenį kampanijoje prieš ją, mažos traukos. Bet mums buvo pasakyta, kad vyresniojo Vyriausybė oficialiai, kad kas nors žiniasklaidoje teigiama, kad jam, jei norite, kad fotografijos „įrodymų“. Kampanijos metu. įvykis, - sakė D. Grybauskaitė išgirdo gandus. kompromituojančią vaizdajuostę: "aš žinau apie tai. Man buvo gresia už dvejus metus. Man buvo patarta net svajoti apie prezidento postą. Yra įvairių gandų plitimas tarp žurnalistų, ir manau, kad tai tik bandymas taikyti psichologinį spaudimą.... Aš suprantu, kad ir esu psichologiškai pasiruošę. Rinkimai parodys ar žmonės gali pasakyti, kad skirtumas tarp tiesos ir melas“.
12. Gaidys, kurių apklausų dokumentais D. Grybauskaitės populiarumas dar prieš jai paskelbė apie savo kandidatūrą, sakė, kad jos populiarumas prieštarauja visos tradicijos Lietuvoje. „Ji yra moteris, gal lesbietė, mokytojas iš komunistų šalies mokyklos. Sklinda gandai, kad ji yra gal ne Lietuvos, bet gal žydų. Ji turi remti Konservatorių partija. Ji sako, kad ateityje mums bus Live geriau. „Ši moteris yra visų įmanomų rūšių. Tačiau visi demografinių ir socialinių grupių, kaip jos: jauni, seni, išsilavinęs, neišsilavinęs, visos šalies grupių. Tai taip neįprasta, kad aš truputį bijau, kad šis reiškinys. Yra tai tikra?“
13. Gaidys pridūrė, kad D. Grybauskaitės populiarumas yra atvirkščiai, susiję su Lietuvos piliečių pasitikėjimo indeksas. Kaip šalis neteko jos optimizmo, D. Grybauskaitės populiarumas išaugo. „Jos populiarumas yra stiprus ryšys ekonomikos lūkesčių“, - Gaidys.
14. Politinių rinkimų dažnai atrodo, kad regėjosi, kad asmuo yra iš tikrųjų dalyvauja politikai, populiarūs jie yra. Taigi, D. Grybauskaitės ilgai gyventi Briuselyje padėjo jai. Mūsų nuomone, atsisakyti savo rinkimų numerius, yra ne tiek teiginiai apie jos asmeninį gyvenimą, nei jos tampa daugiau pažįstama rinkėjams. Jos populiarumas vis dar neprilygstama su šiek tiek daugiau nei savaitei iki pirmojo turo.
Debesis
Šis wikileaks tekstas verstas su naujausia Vilniaus universiteto „Anglų–lietuvių–anglų ir prancūzų–lietuvių–prancūzų“ kalbų mašininio vertimo, paremto statistiniais metodais, sukurta sistema.
Ši sistema užtikrina didesnį nei dabar esančių sistemų vertimo tikslumą.
Šios dar kol kas labai mažai žinomos, tačiau sparčiai Lietuvos gyventojų tarpe populiarėjančios sistemos sukūrimas mokesčių mokėtojams kainavo 2 milijonus 144 tūkstančius 835,6 eurus (beveik 7,5 milijono litų). Ši sistema veikia nuo 2015 m. gegužės 15 d.
Naujausi
Naujausi komentarai
Ra
IP 2001:8003:d85a:c000:2927:7dd7:789:3776 | 15:50:59
Citata: "Jei Rusija neturėtų branduolinio ginklo, Vakarai jau seniai išspręstų problemas Ukrainoje". Jei bobutė turėtų liberalias pažiūras, galėtų vadintis dieduku....
Nepersistenkite
IP 84.55.55.186 | 15:27:09
Taip sunkiai keldami nepridėkite į kelnes. O rezultatai jau matosi. Vien ką reiškia, kad Šakalienę paskyrė vietoje Kas-či-ūno. Tai to pačio landsberginio lizdo paukštis. Ir dar BOBA......
Rimas
IP 78.63.210.36 | 15:02:51
Cia reikia buti iskrypusios psichikos,kad sugalvotum tokius straipsnius.Ir po straipsnio prasymas paremti.Parama gali buti tik gydimui,kad nebutu tokiu straipsniu !!!!!...
MaHornsby
IP 119.73.115.53 | 14:51:16
I have just received my 3rd paycheck which said that $16285 that i have made just in one month by working online over my laptop. This job is amazing and its regular earnings are much better than my regular office job. Join this job now and start making money online easily by just use this link…. det...