2024 m. gruodžio 23 d.

 

Žiniasklaidos skandalo tyrimas JK negaili ir aukščiausio rango politikų

5
Paskelbta: 2012-07-06 17:23 Autorius: Zita Čepaitė

Lietuvoje kyla dažnai ir daug skandalų, kurie niekuo nesibaigia, tiesiog nugrimzta užmarštin arba būna užgožti kito skandalo. Tad įdomu, kas su skandalais, susijusiais su politiniu gyvenimu ir viešuoju interesu, nutinka Britanijoje. Ypač jei jų dalyviai yra galinga ir įtakinga žiniasklaidos bendrovė bei aukščiausio rango politikai. Lietuvoje, kas atsimena, buvo užuominų apie kai kurių žiniasklaidos priemonių, verslo bei politikų sąaugas, bet žiniasklaidos priemonės taip ir liko “kai kurios”, o slaptas apie tai pranešęs dokumentas buvo dar labiau įslaptintas. 

Skaitant pavadinimą siūlau atlikti nedidelį eksperimentą - žodį Britanijoje pakeisti Lietuvoje. Turbūt labai nustebtumėt. JK tai įprasta praktika. Kilus didžiuliam visuomenės susidomėjimui dėl kokios nors skandalingos situacijos yra suformuojama nepriklausoma teisininkų komisija, kuriai pavedama ją ištirti. Tos komisijos galios ir galimybės numatytos 2005 metais priimtame Įstatyme dėl nepriklausomų tyrimų. Liudininkai čia atvykti privalo, parodymai duodami prisiekus, o už melą ar kitokias veikas, kurios trikdo ar klaidingu keliu nukreipia komisijos darbą, gresia baudžiamoji atsakomybė.

Liepos 13 dieną sueis metai, kai tokia komisija, vadinama Leveson inquiry (Levesono tyrimas, pagal komisijos pirmininko pavardę), nagrinėja su Murdocko imperija vadinamu žiniasklaidos koncernu susijusį skandalą. Užduotis, kurią parlamentas iškėlė šiai komisijai – ištirti ir įvertinti žiniasklaidos kultūrą, etiką ir veiklos praktiką bei pateikti Vyriausybei rekomendacijas dėl žiniasklaidos reguliavimo priemonių. Nes Britanijoje, kaip ir daugelyje demokratiškų šalių, žiniasklaida veikia pagal savireguliacijos mechanizmus, bet pastarųjų metų įvykiai iškėlė klausimą, ar savireguliacijos užtenka ir ar nereikėtų griežtesnės žiniasklaidos priežiūros.

Kas ta Murdocho imperija ir kodėl toks triukšmas?

Ruperto Murdocho (85 metų) imperija yra vadinamas šiuo metu bene galingiausias žiniasklaidos koncernas, leidžiantis žurnalus ir laikraščius bei valdantis televizijos kanalus Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, bei Amerikoje. JK jam priklauso didžiausią tiražą turintis bulvarinis laikraštis “The Sun”, įtakingas laikraštis “The Times” bei skandalui įsisiūbavus uždarytas populiarus dienraštis “News of the World”. Be to, jis maždaug prieš porą metų įsigijo televiziją “BskyB”, transliuojančią Britanijoje gausybę programų iš viso pasaulio. Ir nors kilo nemažai abejonių, ar leisti Murdochui įsigyti “BskyB”, nes tai sutelktų vienose rankose monopolinę galią Britanijos žiniasklaidoje, Vyriausybė priėmė jam palankų sprendimą. Vėliau to palankaus sprendimo priėmimo aplinkybės irgi tapo Levesono tyrimo objektu ir ėmė skandinti net aukščiausio rango politikus, įskaitant ir dabartinį premjerą.  

Kai prieš metus premjeras Davidas Cameronas suformavo minėtą komisiją, regis, nesitikėjo, kad ir jam teks duoti parodymus ir prakaituoti atsakinėjant į keblius klausimus. Galbūt jis manė, kad bus pasitenkinta kelių epizodų, susijusių su neteisėtu telefoniniu pasiklausymu, analize, bet tai išsiplėtė į politikų, policijos ir žiniasklaidos ryšių nagrinėjimą. Ir niekas nedrįsta papriekaištauti, kad buvo peržengtos tyrimo ribos, ar panašiai. Kaip tik atvirkščiai, vienam iš valdančiųjų politikų numetus ironišką repliką tyrimo adžvilgiu, Levesonas pagrasino atsistatydinti. Tačiau ne jis atsistatydino - užsičiaupė politikai.

O viskas prasidėjo nuo skaudžios, nors ne pernelyg ypatingos istorijos. 2002 metais dingo keturiolikmetė paauglė. Jos ieškojo policija, o tėvai jos mobilaus telefono autoatsakiklyje palikdavo emocingas žinutes, kviečiančias grįžti namo. Tos žinutės kitą dieną atsidurdavo laikraštyje, o senas balso pašto žinutes kažkas ištrindavo, kad atsirastų vietos naujoms. Tėvams tai sukėlė įspūdį, kad mergaitė gyva, nors ji buvo nužudyta dar pagrobimo dieną, o jos kūnas rastas po kelių mėnesių. Įtardami, kad kažkas tų žinučių pasiklausė, tėvai kreipėsi į policiją, bet šie pasitenkino tik mobiliojo ryšio operatoriaus pateiktu paaiškinimu, kad tai neįmanoma, ir nutraukė tyrimą.

Bet atsirado daugiau žmonių, įtarusių, kad jų telefonų klausomasi. Dauguma jų – kino, sporto ir muzikos garsenybės, tad 2009 metais buvo iškeltos dar kelios bylos. Rezultatas – nukentėjo keli žurnalistai, buvo priverstas atsistatydinti “News of the World” redaktorius. Atrodė, viskas aprimo, kol nepradėjo aiškėti, kad visgi policija nepadarė visko, kad iki galo ištirtų pasiklausymo skandalą - įtarta, kad tyrimai buvo nutraukiami sąmoningai. Kilus didžiuliam visuomenės susidomėjimui ir pasipiktinimui 2011 metų liepos 13 dieną buvo sudaryta komisija visoms su skandalu susijusioms aplinkybėms išsiaiškinti.

Lordas Levesonas liudininkų apklausą pradėjo tų pačių metų lapkričio mėnesį. Komisijos apklausų sąraše atsidūrė šimtai liudininkų, posėdžiai atviri visuomenei, internete vyksta tiesioginė apklausų transliacija.

“Mes kartu į tai įklimpę”

Angliškai skamba truputį kitaip – we are in this together. Ši frazė išgarsėjo dar rinkimų į Parlamentą metu, kai dabartinis premjeras, tada dar tik Konservatorių partijos pirmininkas D.Cameronas kalbėdamas apie ekonominę krizę pareiškė, kad į ją esame įklimpę visi, ir pakvietė išeities ieškoti kartu. Dar kartą, nors su kitokiu atspalviu, ši frazė nuskambėjo Levesono tyrimo metu, kai paaiškėjo, kad prasidėjus tyrimui Rebeka Brooks, viena iš svarbiausių Murdocho imperijos figūrų, nusiuntė D.Cameronui būtent tokio turinio SMS.

Komisijai rūpėjo išsiaiškinti, kiek glaudūs yra politikų ir žiniasklaidos ryšiai. Paaiškėjo, kad R.Brooks ilgą laiką artimai bendravo ne tik su dabartiniu Britanijos premjeru, bet ir su ankstesniais. Tyrimo metu buvo apklausti ir leiboristų vyriausybės vadovas Tony Blairas bei jį vėliau pakeitęs Gordonas Brownas. Beje, pastarasis prisipažino jautęs spaudimą iš “News of the World” korporacijos dėl Vyriausybės priimamų sprendimų, bet tam spaudimui nepasidavęs. Viskas baigėsi tuo, kad prieš praėjusius rinkimus populiarus bulvarinis dienraštis “The Sun” pareiškė, kad juose palaiko ne leiboristus, kaip anksčiau, bet konservatorius. Konservatoriai laimėjo. 
Tyrimo eiga – ne vien rūstūs klausimai ir sutrikę atsakymai. Išryškėja ir smagių detalių. Pavyzdžiui, R.Brooks prisipažino SMS žinutėmis palaikiusi ryšį su D.Cameronu net ir tyrimui prasidėjus. Iš jo sulaukdavo palaikančių ir padrąsinančių atsakymų, dažnai su trumpiniu gale LOL, kol kartą ji nepranešė jam, kad tas trumpinys reiškia ne “Lots of love” (daug meilės), ką tikriausiai turėjo galvoje Cameronas, bet “Laugh out loud” (garsiai juokiuosi).

Smulki detalė, bet įdomi, paskatinusi apžvalgininkus spekuliuoti, kad D.Camerono neišmanymas apie SMS trumpinius rodo, kaip jis atitrūkęs nuo visuomenės.

Kiek krito galvų?

Tyrimui prasidėjus po pirmųjų apklausų atsistatytydino D.Camerono patarėjas viešiesiems ryšiams, dirbęs laikraščio “News of the World” redaktorium kaip tik tuo metu, kai buvo vykdomi neteisėti telefonų pasiklausymai. Tada jis bausmės išvengė, tikindamas, kad nieko nežinojo, ir nukentėjo tik žurnalistai.

Iš “News of the World” korporacijos vykdančiosios direktorės pareigų atsistatydino R. Brooks. Jai ir jos vyrui pateikti kaltinimai už bandymą sukliudyti teisingumui, nes prieš kratas ji buvo paslėpusi kompiuterius ir kitą tyrimui reikalingą medžiagą. Atsistatydino R. Murdocho sūnus J. Murdochas, Murdochų korporacijos galva Britanijoje, paaiškėjus, kad darbuotojai jam pranešė apie telefonų pasiklausymo skandalą, bet jis vylėsi, kad viską tyliai užglaistys. “Kur iškyla problema, ten reikia mesti didelius pinigus”, – tokia buvo taisyklė, kurios laikėsi Murdochų imperija. Ir, regis, ji pasiteisindavo, tačiau ne šį kartą. Dėl žlugusios reputacijos postų neteko ne tik svarbiausi šios imperijos asmenys - buvo uždarytas pusantro šimto metų gyvavęs dienraštis “News of the World”, o neseniai Murdockas paskelbė, jog skaldo savo korporaciją į dvi dalis, atskirdamas spaudą nuo televizijos, kad apsaugotų pastarąją nuo prastos šlovės, pasklidusios skandalo metu.

Nukentėjo ir politikai. Vos per plauką savo postą išsaugojo Kultūros ministras, kuris buvo atskingas už tai, kam iš kelių pretendentų Vyriausybė leis įsigyti “BskyB” akcijų paketą. Tačiau jo patarėjui teko atsistatydinti, paaiškėjus, kad prieš sandorį jis glaudžiai bendravo su Murdocho imperijos lobistu. Ir nors pats ministras postą išlaikė, ant jo krito šešėlis, kad Murdocko imperijos atžvilgiu jis nebuvo bešališkas.

Atsistatydinimų banga palietė ir policiją. Kai komisija užkabino klausimą, kodėl du policijos pradėti tyrimai dėl telefonų pasiklausymo buvo nutraukti, nors buvo likę daugybė neatsakytų klausimų, iš maišo išlindo dar viena yla – paaiškėjo, jog net keli policijos darbuotojai iš “News of the World” korporacijos gaudavo užmokestį už tai, kad teikdavo žurnalistams neviešinamą informaciją. 

Komisija tyrimą jau baigė, išvadas skelbs rudenį. Iš apklausų metu pareikštų Lordo Teisėjo (Lord Justice - toks jo oficialus titulas) Levesono pastabų akivaizdu, kad jis nusiteikęs labai rimtai. Komisijos darbo pradžioje jis pabrėžė, kad klausimas labai paprastas – išsiaiškinti, kas prižiūri prižiūrėtojus, akcentuodamas, kad Britanijoje žiniasklaida tradiciškai turi viešojo gyvenimo stebėtojo ir jo ydų bei blogybių išviešintojo statusą. Bet kas tada, kai žiniasklaidos priemonės tampa viešojo intereso pažeidėjomis? Kas tada, kai žiniasklaida tampa tokia galinga imperija, kad gali paveikti, iškelti ar sunaikinti politikus? Bus įdomu išgirsti, ką rudenį atsakys Lordas Teisėjas.

[gallery columns="7"]

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. Patiko
(2012-07-08 21:52:35)
(78.61.159.219) Parašė:

Super komentaras!



4. jkl
(2012-07-07 12:53:57)
(77.90.72.87) Parašė:

eik tu sau kokia "naujiena"pareiske,net nesitiki kad sitokia tiesa pasake ir kaip jis dasiproteji iki tokio?



3. Ipolitas
(2012-07-07 10:48:09)
(78.62.179.18) Parašė:

Adamkus pareiškė,kad Lietuva atsilieka nuo vakarų valstybių.Dabar supratau,ką jis turėjo galvoje.



2. Vida
(2012-07-07 09:53:24)
(88.222.187.8) Parašė:

Gaila, kad šiuos dalykus gali paskaityti tik nedidelė dalis vyresniųjų visuomenės, ypač miesteliuose....Žinoma, vaikai išspausdinę turėtų nuvežti, bet.... kai kur tų vaikų jau nelabai klausosi prisižiūrėję "pagrindinių" televizijų ir prisiklausę miestelio "bendrapiliečių"...



1. Benas
(2012-07-06 20:26:43)
(78.62.185.144) Parašė:

Lietuva yra nepakaltinama Valstybe ir jai toks teisingumas negresia.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras