Vilniaus meras R. Šimašius (dešinėje) ir Generolas Vėtra. |
Kai kovo 8 d. kandidatas į EP Stanislovas Tomas kūju sudaužė pasak delfi.lt „prieštaringai vertinamo“ Jono Noreikos, žinomo kaip Generolas Vėtra, atminimo lentą, kurios savininkas iki šiol dar nėra žinomas, išsiskyrė valdžios atstovų nuomonės.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius iš pradžių teigęs, kad net nesvarstys lentos atkūrimo, po dienos jau aiškino, kad „net jeigu nebūtų buvę rasti dokumentai, patvirtinantys, kad tą projektą vykdė savivaldybė, yra garbės reikalas tą lentą atstatyti“.
„Iki dabar nebuvo pavykę rasti kažkokių dokumentų, kad savivaldybė būtų finansavusi, nes elektroninių dokumentų tada dar nebuvo. Su visuomenės pagalba pavyko pirmadienį vakare rasti tokius dokumentus, pasitikrinome ir aišku, kad tai tikrai nebuvo klastotė, toks dokumentas tikrai buvo. Natūralu, kad jeigu savivaldybė skyrė pinigų, tai galima pavadinti prisidėjimu. Akivaizdu, kad reikia atkurti padėtį iki vakar dienos, visai nesvarstant, ar gerai, kad ta lenta kabo, ar blogai“, - balandžio 9 d. „DELFI diena“ laidoje pasakė R. Šimašius.
Ar bus gaminama nauja lenta, ar bus klijuojami sudaužyti lentos šipuliai, meras dar neapsisprendė.
„Ką tiksliai darysime su lenta – dar sunku pasakyti. Gali būti, kad ją tiesiog reikėtų sulipinti ir tą pačią iš karto pakabinti“, - svarsto R. Šimašius.
Visuomeniniuose tinkluose žmonės išsako savo nuomones tokios lentos atstaymui ir mero klausia, ar ta lenta būtų atkurta paminint Jono Noreikos veiklą nacių okupacijos metais.
„Galbūt teisingiausia būtų sugrąžinti senąją lentelę apie Noreiką ir šalia uždėti naują lentelę apie Noreikos veiklą prieš Lietuvos žydus“, - siūlo žmonės R. Šimašiui jo asmeninėje facebook paskyroje.
Meras apie šį siūlymą savo nuomonės kol kas neišsakė.
Savivaldybėje iš tiesų tokia netvarka, kad kai reikia kokio nors dokumento, jis ieškomas su visuomenės pagalba? O jei ta minėta visuomenė neatsilieptų, nerastumėte savo valdomoje įstaigoje dokumentų, mere?
Juk jei, kaip pats teigėte, buvo net konkreti piniginė suma už tą lentą mokėta, tokie dokumentai ypač kruopščiai ir tvarkingai saugomi, ar ne taip, mere?
Ar pas jus ten savivaldybėj su dokumentais ir turtu tokia pati tvarka kaip ir su garsiuoju VEKS projektu lietuva.gyvai.eu, kuris susidevėjo nuo šimtų tūkstančių iki nulio vertės, kol buvo savivaldybės dispozicijoje, ką, mere?
Kad jūs esate labai linksmų plaučių žmogus, visi žinome po jūsų nuotykių su amžinatilsį Andriumi Ūsu, kurį jums teko garbė prieš mirtį matyti paskutiniam ir apie tai iš karto parašėte savo tinklalapyje, kai buvote Teisingumo ministras.
Bet kad tokia betvarkė jūsų valdomoje įstaigoje, kai savivaldybės dokumentai yra ieškomi su visuomenės pagala, tai čia jau kažkas naujo...
Ekspertai.eu primena, kad iš karto po įvykio kriepėsi į Vrublevskių biblioteką, norėdami sužinoti kieno nuosavybė yra sudaužyta lenta.
Apie tai buvo skelbta publikacijoje „Atsiribojimas nuo vandalizmo ir klausimas patriotams“.
Paaiškėjo, kad savininkas kažkokia patriotinė organizacija, kurios pavadinimo niekas neprisiminė.
Tuomet teko kreiptis į savivaldybę. Savivaldybėje buvo paaiškinta, kad lentos atsiradimas mistiškas.
Todėl ekspertai.eu paprašė, surinkti ir pateikti visą šios lentos atsiradimo ir gyvenimo istoriją – tam reikia pamatyti visus dokumentus ir piniginius mokėjimus, jei tokie buvo.
Vakar po pietų savivaldybės darbuotojos informavo, kad dar nepavyko visos reikalingos informacijos surinkti, ji renkama ir toliau.
Keli susiję:
Atsiribojimas nuo vandalizmo ir klausimas patriotams
Atskleista: KGB sąrašas paskelbtas tam, kad nejaustų žmonės nostalgijos buvusiam sovietiniam gyvenimui
V. Radžvilas: tyčiojimasis iš partizanų iš pradžių paverstas norma knygose, o dabar persikelia į sostinės gatves
Vilniaus centre išmontuota atminimo lenta Generolui Vėtrai