2024 m. liepos 16 d.

 

Parama D. Grybauskaitei nelygioje rinkimų kovoje

93
Paskelbta: 2014-04-11 10:39 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
Prezidentės D. Grybauskaitės velykinis sveikinimas. Nuotr. iš president.lt
Prezidentės D. Grybauskaitės velykinis sveikinimas. Nuotr. iš president.lt

Dabartinė prezidentė, kaip paaiškėjo balandžio 9 d., ne visada galės dalyvauti visų kandidatų į LR prezidento pareigas rinkimų kovos bendruose debatuose. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), iškilmingai Seime įteikusi visiems kandidatams pažymėjimus dalyvauti gegužės 11 d Respublikos prezidento rinkimų kampanijoje, paskelbė suteikianti ypatingą prievolę ar privilegiją vienam kandidatui nedalyvauti debatuose, „jei tai susiję su jo pareigų vykdymu“.

Todėl šioje nelygiavertėje kovoje ypač vertinga visų ir kiekvieno parama. Neabejotinai pravers tikėtinai nešališkų užsienio profesionalų kruopščiai parengta Dalios Grybauskaitės charakteristika. Jokio asmeniškumo, tik informacija.

Apie charakterio dygumą ir įžeidumą dėl viešos kritikos, „nesinchronizaciją“ su Seimu ir elito palaikymo praradimą, verslininkų nusivylimą, personalines atakas prieš neįtikusius URM ir VSD vadovus bei ambasadorius, nepalankumą Amerikai po stažuotės 1991 m. Džordžtauno universitete ir darbo Lietuvos ambasadoje Vašingtone. Bei JAV išreikštą susirūpinimą „atidžiai ugdyti Grybauskaitę dabar“, taip pat JAV paramą, kad „Grybauskaitė visai galėtų būti prezidente iki 2019 metų“.

Skelbiame JAV reikalų patikėtinio (chargé d'affaires) Damiano Leaderio ataskaitą iš Vilniaus apie LR prezidentės D. Grybauskaitės pirmosios kadencijos pirmuosius šešis mėnesius. Šis konfidencialiai oficialus raportas tapo viešai prieinamas JAV diplomatijos viešojoje bibliotekoje (Public Library of US Diplomacy) dėl visagalio WikiLeaks. Pateikiame pažodinį vertimą dalies dokumento ID 10VILNIUS4_a (visą skaityti ČIA).

„B. VILNIUS 710 C. VILNIUS 440 --- 1. (C) Po šešių mėnesių kaip Lietuvos prezidentės, Dalia Grybauskaitė.

3. (C) Visuomenėje, kurioje yra stiprūs šeimos ryšiai ir per šeimą bei draugus šie ryšiai padeda pasiekti asmens paaukštinimo, Grybauskaitė yra anomalija. Netekėjusi prezidentė neturi artimos šeimos, jos tėvai yra mirę, nėra brolių ar seserų tų pačių tėvų, neturi ir savo pačios vaikų. Gandai apie jos lytinę preferenciją prezidentinės kampanijos metu buvo Grybauskaitės kategoriškai paneigti, nuo tada jie daugiau neiškilo. Vyriausiasis užsienio politikos patarėjas Darius Semaška, kuris dirbo su Grybauskaite, kai ji buvo paskirta į Lietuvos ambasadą Vašingtone, pasakė, kad ji ten nebendravo ir neužmezgė draugysčių, ir netgi dabar turi tik vieną ar dvi artimas drauges. Nepaisant jos dėmesio trūkumo bendravimui, vis dėlto ji nustebino savo štabo darbuotojus būdama įspūdinga asmens-asmeniui politine veikėja, šią ypatybę jie nusakė kaip jos nuostatą, kad kampanijos rengimas yra „bendravimas su tikslu“. Ji siekia paremti labdaras, ypač tokiais vaikų klausimais kaip našlaičių namai (labdaros yra vieninteliai renginiai, kuriems ji nori išplėsti prezidentinio prestižo paramą). Jos reputacija kaip nusišalinusios asmeniniame gyvenime neatsispindi jos viešuose pasirodymuose, kur ji dažnai rodo šiltą ir rūpestingą pusę. Rezultatas -- ji išlieka pati populiariausia politike Lietuvoje /.../.

13. (C) Be to, kad yra nesinchronizuota su Seimu, Grybauskaitė visiškai prarado palaikymą dalies elito, kuris parėmė jos kandidatūrą. Verslininkai mums išreiškė nusivylimą dėl jos nenoro įsitraukti į jų reikalus ir dėl jos sprendimo eliminuoti prekybos bei verslo aspektus iš jos suplanuotos kelionės į Ameriką. Pažymėtina, kad ji gali būti dygi, kai yra kritikuojama, ypač viešai, tai personalinė ypatybė jos atakų prieš žmones, kurių ji nemėgsta ar su kuriais nesutinka, kaip užsienio reikalų ministras Ušackas, buvęs VSD vadovas Povilas Malakauskas ir keletas ambasadorių.

Jokios ypatingos šilumos JAV ------------------------------

14. (C) Grybauskaitė praleido keletą metų JAV. Ji lankė šešių mėnesių tarptautinės ekonomikos diplomatijos programą (international economic diplomacy) Džordžtauno universitete (Georgetown University) 1991 m., dalyvavo Tarptautinėje vadovavimo programoje (International Visitor Leadership Program) 1994 m., tada kaip DCM dirbo Lietuvos ambasadoje Vašingtone nuo 1996 iki 1999 m. Nepaisant jos didelės JAV patirties, mes girdėjome daugiau nei iš vieno šaltinio, kad ji nėra palankiai nusiteikusi JAV, kaip buvo per jos pirmą apsilankymą. Iš dalies ji nusivylė Lietuvos-Amerikos bendruomene, nes po 1990-ųjų dauguma jų niekada neįvykdė savo pažado realiomis investicijomis padėti atkurti Lietuvą. Mes suprantame jos įsitikinimą, kad daugelį jų domina sugrįžimas į Lietuvą tik išėjus į pensiją ir kad Lietuvos Vyriausybė juos pasamdytų kaip vienos ar kitos srities ekspertus. Jos požiūris atsispindi išankstiniame sprendime, kai 2010 m. buvo pakviesta kaip garbės viešnia į JAV-Baltijos fondo (U.S.-Baltic Foundation) vakarienę (šią garbę ji parodomai paprašė perleisti ministrui pirmininkui Kubiliui).

15. (C) Jos požiūris dėl ABC News istorijos, kurioje pateikti įtarimai dėl CŽV (CIA) slaptų kalėjimų Lietuvoje, ir dėl jų poveikio ryšiams su JAV buvo neaiškus. Kai ši istorija pirmą kartą nuskambėjo, ji išsakė savo nuomonę Ambasadorei, kad tai galėtų pakenkti JAV ir Lietuvos santykiams. Netrukus įvykusiame susitikime su Europos Tarybos žmogaus teisių komisaru Thomasu Hammarbergu ji tarsi leido save provokuoti spaudos konferencijoje ir viešai pakvietė šiuos įtarimus ištirti, ką daugelis suprato kaip blogą patarimą. Kai kurie Amerikos grupuotės Seime nariai taip pat mums pasakė buvę nuliūdinti, kad Grybauskaitė sureikšmino CŽV kalėjimo paslapties istoriją, kas paskatino lyg ir prieštaraujantį Seimą pradėti tyrimą VILNIUS 00000004 004 OF 004; tai sukėlė MP (ministro pirmininko) nerimą, kad tyrimas gali pakenkti gyvybiškiems Lietuvos santykiams su JAV. Ji taip pat atrodė naudojanti įtarimus kaip priežastį priversti atsistatydinti VSD direktorių ir pareikalauti didesnės atsiskaitomybės. Ji neatrodė žinanti, kaip tai galėtų paveikti santykius su JAV.

Komentaras: JAV privalo ugdyti Grybauskaitę

16. (C) Tai, kad nėra instinktyvaus proamerikietiško nusistatymo, nereiškia, kad Grybauskaitė yra antiamerikietiška. Ambasadorės susitikimai su ja atspindi Grybauskaitės supratimą, kad JAV yra svarbi sąjungininkė ir pagrindinė sąjungininkė, kuri reiškia susirūpinimą dėl Lietuvos saugumo. Ji yra tvirta Lietuvos tęstinio buvimo Afganistane rėmėja, matydama tai kaip tiesioginę paslaugą už paslaugą (quid pro quo) dėl stipraus NATO palaikymo Lietuvai. Kaip pažymėta anksčiau, nors ji nevykdo atvirų durų politikos su kiekvienu atvykusiu JAV pareigūnu (politika, mūsų teigimu, kuri išplėsta ir kitose šalyse), ji yra lengvai prieinama Ambasadorei.

17. (C) Dėl būsimos paramos JAV rūpimiems klausimams reikia atidaus Grybauskaitės ugdymo (cultivation) dabar. Šį pavasarį jos suplanuota kelionė į JAV teikia galimybę sukurti pamatą aukštuose JAV vyriausybės sluoksniuose per susitikimą su Prezidentu Obama, sekretore Clinton ir sekretoriumi Gatesu. (Ji yra pasiruošusi patvirtinti suderintą savo vizito laiką, kad palengvintų jų tvarkaraščius.) Grybauskaitė visai galėtų būti (could well be) Prezidente iki 2019 m., taip parodytume, kad mes ją rimtai palaikome, vertiname Lietuvos paramą Afganistane, branginame jos paramą mūsų politikai Rusijos atžvilgiu ir norime, kad ji turėtų konstruktyvų vaidmenį Euroatlantinėje bendrijoje ir gautų dividendus daugelį ateinančių metų. LEADER“

Štai ši 2010 m. JAV ugdymo parama D. Grybauskaitei iki 2019 m. galbūt yra atsakymas, kodėl ir be debatų su kitais kandidatais į LR prezidento pareigas D. Grybauskaitė jau dabar gali būti rami ir užtikrinta dėl asmeninės sėkmės nelygioje rinkimų kovoje.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
93. stasys
(2014-05-01 09:24:58)
(78.63.181.51) Parašė:

ruta ..aiškiai dar nespėjo persimauti savo tapkių,..į šiltas ir pūkuotas, ir tai galėtu būti paaiškinama posakiu "seni batai niekada nespaudžia". Prieraišumas gera charakterio savybė, bet nereiktu to viešinti savo senomis išmintomis tapkėmis. Tai sudaro slogų įspūdį..92. ruta
(2014-04-29 16:42:04)
(78.62.169.14) Parašė:

91 numeriui , prasau paviesinti ta sarasa geru darbu ! Ir bukite malonus , nejuokinkite mano tapkiu , apie paneles Grybauskaites mistini pasiaukojima , nes nesolidu uzsiimtu populizmu .Tokius demagoginius , tuscius apibudinimus , jau girdejome sovietmeciu apie dedule Lenina .Teko skaityti archivinius dokumentus , kaip tie komunistiniai parazitai , kai visa salis badavo , esdavo gera mesa , sokolada , ikrus , raudona zuvi .. Negali komunistines -KGB / komunistai neegzistavo be KGB /liekanos atstovauti Nepriklausomai Lietuvai !91. Juozas Janonis
(2014-04-29 16:22:08)
(178.16.40.140) Parašė:

Reikia suteikti galimybę pratęsti pradėtus gerus darbus,nes yra protinga,atsidavusi Lietuvai,neturi ekonominių interesų,stengiasi dirbti net daugiau,negu priklauso pagal pareigas - padarė daugiau, negu ankstesnieji prezidentai.Kas nedirba-tas neklysta.Ji aukoja savo gyvenimą.Lietuva neturi praleisti šanso.90. Zenonas
(2014-04-23 01:48:29)
(88.222.54.233) Parašė:

Dėl savo karjeros, paaukojo mergaitę. Žiauru. Tik KGBistai gali būti tokie žiaurūs.89. Algika
(2014-04-22 11:16:35)
(78.62.75.149) Parašė:

Žymus sionistas B.Lazeris, I sionistų kongreso, įvykusio 1897 . Bazelyje, dalyvis, rašė: "kad Bazelio "Sino išminčių protokoluose"", yra parašyta pasaulio slaptosios vyriausybės programa. Vienas iš punktų sako: "reikia stengtis, kad į valstybių vadovus, papultu žmonių nemėgstami asmenis, nes jie bijodami tautiečių teismo, gins žydų interesus, iki galo, ne priešingu atveju....". Ką akivaizdžia stebime stribduktės elgesyje. Žydmasoniai globos ją, kol jinai šoks pagal jų dūdelę.88. samas
(2014-04-21 11:27:40)
(195.12.182.152) Parašė:

Ir tokie durneliai, kurie net nežino kaip LT valdžios pasiskirsto galiomis, ne tik balsuoja, bet ir dalyvauja diskusijose. Kažkokia višta parašė, kad Prezidentė "pagal visus rodiklius nuvarė Lietuvą žemyn". Kaip?87. to 85. Romas
(2014-04-18 15:09:58)
(5.20.138.112) Parašė:

Be abejo kad ji labai kompetetinga stribostukačių veikime. Čia visiškai teisingas jūsišis pastebėjimas. Tikra okupacinės valdžios atstovė kolaborantė.86. nn
(2014-04-18 15:01:41)
(185.26.182.25) Parašė:

nematau nieko nelygausParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras