2024 m. birželio 23 d.

 

Pasaulinės žvaigždės „Naujojo Baltijos šokio“ festivalyje

1
Paskelbta: 2014-05-03 15:34 Autorius: ekspertai.eu

Vilnius vėl neria į šokio siautulį nuo gegužės 9 iki 15 dienos. Tarptautiniame 18-ame šiuolaikinio šokio festivalyje „Naujasis Baltijos šokis“ dalyvauja šokio trupės bei choreografai iš Lietuvos ir 13 pasaulio valstybių.

Festivalis žiūrovams suteikia galimybę pamatyti pasaulines šiuolaikinio šokio žvaigždes, o taip pat užsienyje kuriančių lietuvių choreografų bei šokėjų darbus, Auksinių scenos kryžių laureatų ir geriausius bei įdomiausius Lietuvos trupėse sukurtus šokio spektaklius.

Trys užsienio grandai

„Energija, kuri keičia“ – tokiu šūkiu pasitinka gegužę vyksiantis „Naujojo Baltijos šokio“ festivalis. Ir ne veltui. Pirmą kartą į Lietuvą atvyksta kultinio Belgijos choreografo Wimo Vandekeybuso trupė „Ultima Vez“, jau ketvirtį amžiaus stebinanti pasaulį savo spektakliais, pristatanti juos žinomiausiose scenose ir festivaliuose.

„Tai vienas didžiųjų šių laikų ir pastarųjų poros dešimtmečių choreografijos vardų, kuriuos pristatyti Lietuvoje nuo pat pradžių buvo užsibrėžęs „Naujasis Baltijos šokis“. Labai džiaugiuosi, kad pas mus pagaliau atvyksta garsiojo W. Vandekeybuso šokėjai ir kad 2013–2014 m. sandūra žymi akivaizdų Lietuvos šiuolaikinio šokio kokybės šuolį. Festivalis ne veltui šito laukė keliolika metų“, – sakė festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovas Audronis Imbrasas.

Ne mažiau svarbios ir kitos dvi užsienio trupės, festivalyje pristatysiančios visiškai naujus spektaklius. Danijos šokio teatras, žymiausia šios šalies ir viena lyderiaujančių Šiaurės Europoje šiuolaikinio šokio trupių, Lietuvos publikai leis pasijusti pasaulinio šokio premjerų pulso epicentre. Į Vilnių naujasis šios trupės choreografo brito Timo Rushtono spektaklis „Juodasis deimantas“ atvežamas iškart po premjerų gegužės 9–11 d. senojoje Kopenhagos karališkojoje operoje.

Festivalyje bus parodytas ir prieš keletą savaičių Prancūzijoje pristatytas naujausias daugybę šalių apkeliavusios prancūzų hiphopo šokio trupės „Compagnie Malka“ spektaklis. Lietuva taps pirmąja užsienio šalimi, kurios žiūrovai išvys naująjį prancūzų darbą.

Lietuvių šokio kūrybinė paletė

18-asis „Naujasis Baltijos šokis“, A. Imbraso teigimu, pristato ir savotišką savo daugelio metų įdirbį bei veiklos rezultatą – kaip niekada gausų ir kokybišką Lietuvos šokio trupių bei choreografų būrį. Festivalyje savo darbus pristatys visai neseniai įteiktų prestižiškiausių nacionalinių teatro apdovanojimų – „Auksinių scenos kryžių“ – laureatai Agnė Ramanauskaitė, Mantas Stabačinskas, Paulius Tamolė, Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius. Taip pat choreografai Martynas Rimeikis, Loreta Juodkaitė, Marius Pinigis, Aušra Krasauskaitė, Vytis Jankauskas bei įsimintinus užsienio choreografų darbus sukūrę Kauno šokio teatras „Aura“ ir Menų spaustuvė.

Juos lydės ir keturiose užsienio šalyse sukurti jaunų lietuvių choreografų – Vilmos Pitrinaitės (Belgija), Andriaus Muloko (Olandija), Andriaus Katino (Suomija) ir Ugnės Dievaitytės (Ispanija) – darbai.

Festivalio publika išvys ir visiškai naujas Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus mokinių sukurtas miniatiūras.

„Ši tautiečių choreografijos gausa ir stilių įvairovė visiškai paneigia mitą, kad Lietuvoje nėra šiuolaikinio šokio. Jo kokybę neseniai paliudijo Auksinių scenos kryžių gausa, atitekusi šiuolaikinio šokio kūrėjams, o sparčiai besiplečiančią geografiją rodo festivalyje pristatomi svetur kuriančių tautiečių netikėti, originalūs, ironiški darbai“, – tvirtino festivalio vadovas.

Izraelis, kaimynai ir ukrainiečiai

Vienaip ar kitaip festivalyje dalyvauja 13 užsienio valstybių. Jau antrus metus iš eilės pristatomas vienos įdomiausių bei energingiausių šiuolaikinio šokio šalių – Izraelio – šokis. Choreografė Dafi Altabeb į Vilnių atveža du spektaklius – „Niekada mažiau“ ir „Ne-priklausomas“.

Šokio gerbėjai išvys ir geografinių kaimynių Latvijos bei Estijos įdomiausius pastarojo meto spektaklius. Dmitrijus Gaitjukevičius pristatys spektaklį „Viduje“, o Renate Valme – PUNG. Pirmą kartą šiame festivalyje dalyvaus Ukrainos šokėjai – trupė „TanzLaboratorium“.

„Kaip ir visada, dairomės kuo įvairesnio šiuolaikinio šokio stilių ir žanrų. Greta pasaulinių žvaigždžių, pristatomi ir debiutantai ar jauni choreografai. Pristatomos trupės ar spektakliai yra vieni įdomiausių pastaruoju metu savose šalyse. Kokybė, profesionalumas ir kitoniškumas nuo Lietuvoje ir mūsų regione įprastų šokio standartų – savybės, kuriomis vadovaujamės ieškodami užsienio svečių“, – kaip atsirenkami festivalio dalyviai iš užsienio, sakė A. Imbrasas.

Naujas festivalio veidas

Aštuonioliktąjį gimtadienį „Naujasis Baltijos šokis“ pasitiks atsinaujinęs. Prekių ženklų biuras „Black Swan Brands“ sukūrė naują festivalio ženklo koncepciją ir vizualinį identitetą – „Energija, kuri keičia“. Festivalis – tai energija, kuri ateina į miestą, skleidžiasi virpesiais, sukelia vibraciją, transformuoja žiūrovų pojūčius, mintis.

Be įprastų erdvių – Menų spaustuvės, Lietuvos nacionalinio dramos teatro, tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio spektaklis pirmą kartą fiziškai vyks ir viešosios valdžios įstaigoje – Vilniaus miesto savivaldybėje, kuri, kartu su Kultūros ministerija, yra šio renginio globėjai.

Ketvirtus metus iš eilės rengiamas projektas „Šokis žodžiu – ne[w]kritika“, skirtas naujiems šokio kritikams atrasti ir ugdyti. Ir festivalio klubas – kas vakarą po paskutinio spektaklio Menų spaustuvės kavinėje vyks atvira jaunųjų kritikų diskusija su tos dienos kūrėjais.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. šokis su karvėmis
(2014-05-07 13:45:21)
(213.103.254.7) Parašė:

Visai įdomu, jeigu šiuolaukinio šokio choreografai sukurtų lietuviškai unikalią šokio mokyklą su karvėmis ir kitais žemdirbių krašto gyvūnais. Lietuva tikrai išgarsėtų pasaulyje ir festivalis taptų dar įdomesnis bei svarbesnis..Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras