2023 m. lapkričio 30 d.

 

V. Bakas: „Kuo čia dėtas BPC vadovas – nesuprantu“

26
Paskelbta: 2013-09-23 17:07 Autorius: ekspertai.eu
Vidaus reikalų ministras Alfonsas Dailis Barakauskas
Vidaus reikalų ministras Alfonsas Dailis Barakauskas

Po to, kai šeštadienio rytą Panevėžio r. sužvėrėję prievartautojai gyvą sudegino 17-metę, kuri, vežama į egzekucijos vietą, pusę valandos kvietėsi pagalbą telefonu 112, bet jos nesulaukė, politinį elitą ištiko praregėjimas.

Ūmai aptikta, kad  Bendrojo pagalbos centro (BPC) sistema, kuriai sukurti išleista beveik 20 mln. Lt ES lėšų, švelniai tariant, neveikia taip, kaip turėtų.

„Nepateisinama, kad, išleidę 80 milijonų litų BPC kūrimui, esame bejėgiai padėti žmogui ir problemos sprendimo imamasi tik įvykus tragedijai“, prezidentės Dalios Grybauskaitės komentarą cituoja delfi.lt.

Premjeras Algirdas Butkevičius sužinojo, kad esama tokių ES šalių, kuriose mobiliojo ryšio operatoriai vietos nustatymo paslaugas policijai teikia nemokamai. „Turi būti aiškiai nustatyta, ar visose šalyse nemokama, kiek kainuoja tokia įranga, eksploatacija“, – sakė jis po vyriausybės posėdžio, kuriame nuspręsta, kad per dvi savaites būtų atliktas tyrimas.

Vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas net atrado kraštinį, kuriam galima suversti kaltę dėl neveikiančios sistemos. Atsistatydinti turi BPC vadovai – po tragedijos pareiškė ministras.

Problemos šaknys yra politiniai sprendimai, ir, tikėtina, susiję su politine korupcija, ekspertai.eu sakė Pareigūnų kredito unijos valdybos pirmininkas, buvęs Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas.

Perskaitęs D. Barakausko pareiškimą apie BPC vadovų atsistatydinimą, iš karto prisiminiau tuos laikus, kai buvo kilęs skandalas dėl BPC įrengimo ir neskaidraus tam skirtų milijonų panaudojimo. Už BPC įrengimą buvo atsakingas ne BPC, o pati Vidaus reikalų ministerija. Todėl toks D. Barakausko pareiškimas yra mažų mažiausiai keistas – manau, kad jam pirmiausia reikėtų tarp savo viceministrų paieškoti, ką atstatydinti.

Viskas prasidėjo prieš 10 metų, kai BPC įrengimui pagal europinius projektus buvo skirti didžiuliai pinigai. Jei gerai pamenu, pirma injekcija – apie 60 milijonų, vėliau – dar. Tam numeriui įrengti išleistos labai įspūdingos sumos. O strigo ta sistema dar tais laikais, kai Vilniaus policijai vadovavo Erikas Kaliačius ir ji buvo išbandyta sostinėje, – nesklandumai jau tada buvo didžiuliai. Priežastys – nekompetencija ir, tikėtina, neaiškūs rangovai ir pan., kaip ir kitais panašiais atvejais.

Nuo pat pradžių BPC įrengimą tiesiogiai kuravo Vidaus reikalų ministerija, joje buvo sukurta darbo grupė. Nuo 2006 metų sistema perėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, t. y. liko ministerijos žinioje. Dabar ją kuruoja vidaus reikalų viceministras Žimantas Pacevičius. Todėl manau, kad ministras su pareiškimu dėl BPC vadovo atsistatydinimo paskubėjo. Tai tikrai keista – juk tuos procesus kuruoja jo paties dešinioji ranka.

Kuo čia dėtas BPC vadovas – nesuprantu. Jeigu dabar klaidingai apkaltins žmogų, pastatys į vietą saviškį, o priežastys bus įvardytos klaidingai, tai tokių nužudymų ir tokių problemų bus ir daugiau.

Apibendrinčiau taip: už visą BPC struktūrą, jo kokybę, modernizavimą, asignavimus yra tiesiogiai atsakinga Vidaus reikalų ministerija, tai yra jos žinioje. Tai turbūt politikai ir turėtų atsistatydinti po tokių dalykų. Jeigu opozicija būtų veiksminga, jeigu šešėlinis ministrų kabinetas būtų veikiantis, tai jau seniai kalbėtų apie ministro atsistatydinimą.

– Bet per tą dešimtmetį, kai pradėta įrengti BPC, keitėsi daug visokių vyriausybių, vargu ar būtų teisinga suversti kaltę vienam D. Barakauskui?

– Taip. Bet pagalvokim – juk ministras net nesuvokia, kaip veikia ta tikrai svarbi sistema. Juk būtent BPC veikimas, tai, kad nėra atpažįstami telefonai, ir yra vienas iš didžiausių priekaištų Lietuvos vidaus reikalų ministerijai. Europos Komisija net norėjo Lietuvai už tai taikyti sankcijas. Ir ministras, kurio žinioje yra vienas didžiausių skaudulių, nesuvokia jo mechanizmų...

– Kaip iš to, kas šiuo metu paskelbta, vertintumėte mobiliojo ryšio operatorių atsakomybę dėl šitos istorijos? BPC vadovas A. Kedavičius teigė, kad skambinant 112 iš telefono, kuriame nėra SIM kortelės, vietą galima nustatyti tik „Tele2“ tinkle, o kai buvo derinama, kaip įgyvendinti reikalavimą pateikti BPC vietos nustatymo duomenis, „Omnitel ir „Bitė“ informavo, kad neturi technologinių galimybių kartu su skambučiu pateikti ir skambinančiojo be SIM kortelės duomenis. 

– Tai, kad kai kurie mobiliojo ryšio operatoriai tyčiojasi iš valstybės, rodo, jog apskritai niekas ta sritimi nesirūpina. Nes išduodant mobiliojo ryšio licenciją viena iš sąlygų turėtų būti būtent tų paslaugų, kurios reikalingos viešajam interesui apsaugoti, vykdymas. Net kalbos negali būti apie tai, kad tų paslaugų kas nors neteiktų. O jeigu maivosi „Bitė“ ar „Omnitel“, kad jiems čia milijoninės išlaidos, tai tegu neteikia paslaugų, ateis kita kompanija ir teiks. Bet, žinoma, politikai, kurie kuria taisykles ir įstatymus, yra atsakingi, kad tokių išsidirbinėjimų ir derybų dėl viešojo intereso nebūtų. Juk čia kalbame apie gyvybę, o ne kokius nors buitinius dalykus. O jie sako, kad ta paslauga mums per brangiai kainuoja... Pirma įdiegia, o paskui derasi. Todėl būtinos priemonės, kurios užkirstų kelią tokioms deryboms, ir žmonės galėtų būti saugūs.

– Kaip įvardytumėte priežastis, dėl kurių politikai nesiėmė priemonių, kad mobiliojo ryšio operatoriai užtikrintų viešuosius poreikius?

– Pradėkime nuo to, kad ir šita, ir A. Kubiliaus vyriausybė žmonių saugumą įvertino 1 balu, kai dalijosi ministerijas. Pamenate, kaip buvo balais vertinamos ministerijos? Finansų ministerija – 2 balai, Ūkio – 2, nes ten pinigai europiniai... O tokios ministerijos kaip Vidaus reikalų ar Švietimo – tik 1 balas. Akivaizdu, kad žmonių saugumas ir viešasis interesas politikams mažai rūpi.

Manau, kad didžiausia klaida dabar būtų gaudyti už šią tragediją neva atsakingus pareigūnus neišsiaiškinus tikrųjų jos priežasčių, tokių kaip BPC įrengimo istorija, dabartiniai jos veiklos nesklandumai, už tai atsakingi asmenys. Tai neišspręstų problemos. Jos šaknys – politikų sprendimai. Ir, tikėtina, susiję su politine korupcija.

Apklausa
Vykdoma nuo: 2013-09-23 Kas kaltas dėl prastai veikiančios Bendrojo pagalbos centro (BPC) sistemos, kurios problemos kainavo Panevėžio raj. šeštadienį žiauriai nužudytos 17-metės gyvybę?
BPC vadovai – taip pasakė vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas, o jis žino geriausiai
vidaus reikalų ministras D. Barakauskas, nes kadencijos pradžioje jis buvo įspėtas apie seniai žinomas BPC problemas, bet nieko nedarė
jei sistema kainavo 80 milijonų litų ir neveikia – akivaizdu, kad tai tipiškas politinės korupcijos pavyzdys, todėl kalti valdžios postuose sėdintys nusikaltėliai, kurie organizavo lėšų eikvojimą ir vagystes


„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
26. Česlovas
(2013-09-24 21:48:16)
(78.62.164.7) Parašė:

Gerbiamieji, kiek dar turi atsitikti nelaimiu kol suvoksime, kad nereikia balsuoti uz sistemines(biudzetines)partines gaujas?25. IR VISKAS LIETUVOJE
(2013-09-24 17:53:30)
(91.67.110.64) Parašė:

KURIOS ILGIS TIK KELI SIMTAI KM? TAI KA TIE ATSAKINGI VEIKEJAI DARYTU JEI JUOS PALIKTU DZIUNGLESE? SIULAU VISUS ANT B A S L I O ...24. baisu ir baisiau nebegali buti
(2013-09-24 17:44:59)
(91.67.110.64) Parašė:

ZMOGUS SAUKESI PAGALBOS IR...JOS NEGAVO. IR PRADEDI GALVOTI, KAD LIETUVOJE NUTEISE D A K T A R A, O JIS TIKRIAUSIAI BUTU RYTOJAUS RYTA SURADES AUKOS ISGAMAS KALTUOSIUS...SPJAUDEME I RUSUS, BET RUSU LAIKAIS MASKVA JAU RYTOJAUS RYTA BUTU ATLEIDUSI, KA TEN ATLEIDUSI, BUTU ISVIJUSI SU VISAIS GALAIS VISUS PO TOKIO IVYKIO IS UZIMAMU PAREIGU...O MES NUO PAT NEPRIKLAUSOMYBES PRADZIU KAIP PRARADOME SAVU ZMONIU GYVYBES , TAIP TOLIAU IR PRARANDAME, BET JAU NE SVETIMU PAGALBA....NIEKAIP NESUPRANTAMA, KAS VYKSTA SU LIETUVA?23. Testas
(2013-09-24 17:10:35)
(82.140.172.145) Parašė:

Kai bus modernizuota sistema ir veiks kaip iš pypkės,siūlau testą: visus atsakingus vadovus nuvežti į Labanoro girią ir pririšti grandine prie medžių ,įteikiant po telefoną su baigiančia nusėsti baterija.22. VST
(2013-09-24 15:19:11)
(84.15.190.118) Parašė:

Galėtų žmonės atkreipti dėmesį ir į telefono bendrovių skirtingą veiklą. Tegul dabar Omnitelis ir Bitė patiria nuostolius, kad žinotų kaip taupyti žmonių gyvybių sąskaita. Tegul renkasi Tele2, kad prireikus galėtų gauti pagalbą. Kita vertus, pastarųjų tinklas nuošalesnėse vietose prasčiau veikia, tai irgi nežinia, ar pasiektų tas skambutis iš kokio miško su Tele2. Be to, dauguma telefonų juk naudojami su kortelėmis (šiuo atveju nežinia, ar tos kortelės nebuvo, ar ją banditai išėmė?), bet banditai gali tiesiog atimti telefoną ir tada visa ši problema tiesiog tampa neaktuali. Na o tai, kad su tuo pagalbos centru vyksta kažkokie greitosios medicinos pagalbos stumdymaisi dėl telefono, tai vis tiek rodo, kad ten yra problemų.21. nujo
(2013-09-24 11:54:09)
(86.18.188.109) Parašė:

Raigerdui 15 komentarui pritariu20. jo
(2013-09-24 11:52:51)
(86.18.188.109) Parašė:

Banditu salis ,o niekas nieko nedaro!19. Prof. G. Merkys
(2013-09-24 11:33:42)
(193.219.70.228) Parašė:

Labai teisingas ir drąsus V. Bako pasisakymas. Jis turi skubiai atsidurti didžiojoje sisteminėje žiniasklaidojeParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras