2024 m. birželio 23 d.

 

Violeta Urmana – Eboli „Don Karle“ Vienoje ir Berlyne

2
Paskelbta: 2013-10-22 08:57 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu
Violeta Urmana – Eboli „Don Karle“. Florencija, 2004. Nuotr. Franco Lelj
Violeta Urmana – Eboli „Don Karle“. Florencija, 2004. Nuotr. Franco Lelj

Violeta Urmana spalio mėnesį garsiausiuose Europos operos teatruose švenčia didžiojo kompozitoriaus Giuseppe Verdi 200 metų pasaulinį jubiliejų, vėl dainuodama princesę Eboli „Don Karle“. Vėl, nes po Elizabetos di Valua soprano vaidmens V. Urmana grįžo prie mecosoprano Eboli vaidmens. Nuostabaus vaidmens, kuriuo V. Urmana 2004-aisiais akimirksniu užkariavo visas pasaulio scenas. Iki šiol galima mėgautis Amsterdamo operoje įrašytu „Don Karlo“ spektakliu, kur su V. Urmana-Eboli dainavo Rolando Villazónas-Don Karlas ir Amanda Roocroft-Elizabeta di Valua.

Tad prisiminkime tą pirmąją, visus pasaulio snobus pakerėjusią mecosoprano V. Urmanos princesę Eboli puikiame Amsterdame operos „Don Karlo“ 2004 metų pastatyme, kurį režisavo Willy Deckeris, scenografiją sukūrė Wolfgangas Gussmanas, spektaklį dirigavo Riccardo Chailly.

G. Verdi Don Karlas, Eboli Violeta Urmana, Elizabeta di Valua Amanda Roocroft 

O šį rudenį, pasitikdami „Don Karlo“ operas Vienoje ir Berlyne, pasaulio operos kritikai snobų, gurmanų ir melomanų armijai priminė, kad V. Urmana pelnė didžiausią pripažinimą visose pasaulio scenose, atlikdama nuostabiausius soprano vaidmenis G. Verdi operose – Ameliją „Kaukių baliuje“, Leonorą „Likimo galioje“, Elizabetą „Don Karle“ ir „Aidoje“. Ir štai dabar ji grįžta su vaidmeniu, kuriuo džiaugėsi dar iki savo virsmo iš meco- į sopraną.

2013 m. spalio 13, 16 ir 19 d. Vienos valstybinės operos trijuose „Don Karlo“ spektakliuose V. Urmana dainavo princesę Eboli su garsiuoju Ramónu Vargasu (Don Karlas), Ferruccio Furlanetto (Pilypas II) ir Anja Harteros (Elizabeta di Valua), dirigavo Franzas Welseris-Möstas. Tačiau dar ne viskas prarasta, nes galima suspėti į penkis „Don Karlo“ spektaklius su V. Urmana-Eboli spalio 31 ir lapkričio 7, 10, 16, 24 dienomis Vokiečių operos teatre Berlyne. Kur su V. Urmana-Eboli dainuos Russellas Thomas (Don Karlas), Hansas Peteris Königas (Pilypas II) ir ta pati A. Harteros (Elizabeta di Valua), kuri šį vaidmenį dalysis su Barbara Frittoli, o diriguos Donaldas Runnicles.

Vokietijos žurnalas „Das Opernglas“ apie V. Urmanos Eboli vaidmenį Vienos valstybinėje operoje rašė: „Violeta Urmana kaip Eboli yra kažkas kita. Jau daug laiko, kai dainininkė atlieka abi šias arijas – šydo dainą su jos koloratūriniais pagražinimais ir likimo dainą „O don fatale“ su tokiu užtikrintumu. Ji suderina fundamentalią ekspresijos įtaigą su neįtikėtinai disciplinuotu muzikinės linijos laikymusi. Perėjimas į kitą registrą nepaveikė jos dainavimo. Violetos Urmanos puikiai fokusuotas balsas visuose lygiuose atsiskleidė pačiomis nuostabiausiomis spalvomis.“

Tad visi keliai veda į... Berlyną. Bet didžiausi V. Urmanos gerbėjai Lietuvoje nusipelnė dovanos čia pat, savo namuose, – puikaus Amsterdamo operos teatre G. Verdi „Don Karlo“ įrašo 2004-aisiais su V. Urmana (princesė Eboli), R. Villazónu (Don Karlas), A. Roocroft (Elizabeta di Valua), Robertu Lloydu (Pilypas II), Dwayne'u Croftu (Rodrigas), Jaakko Ryhänenu (Didysis inkvizitorius). Nyderlandų operos chorui ir Karališkajam orkestrui dirigavo Riccardo Chailly, spektaklio režisierius – Willy Deckeris, scenografas – Wolfgangas Gussmanas. Malonių akimirkų su nuostabia G. Verdi muzika ir puikiais dainininkais, o tarp jų – nuostabioji V. Urmana-Eboli.

YoutubeG. Verdi „Don Karlo“ opera Amsterdame 2004 m. R. Villazónas Don Karlas, V. Urmana Eboli, A. Roocroft Elizabeta,  R. Lloydas - Pilypas II

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. ji
(2013-10-22 22:17:05)
(78.62.16.79) Parašė:

nuostabi-visapusiškai.Pagarba.1. Kunigunda
(2013-10-22 15:57:32)
(193.219.130.163) Parašė:

nuostabioji Urmana ir puikus 2004 m. įrašas. Tik ar ne laikas Urmanai jau palikti pasaulio sceną, nes jos nebereklamuoja net naujų spaktaklių solistų sudėtyje. Viskas turi pabaigą. Bet užtai lietuviams geros perspektyvos - nes gal turės primadona daugiau laiko padainuoti Lietuvos spektakliuose ir pakelti Vilniaus operos lygį. Tai irgi misija.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras