Jeigu JAV nesugebės išmokėti užsienio skolos, tai sukels baisių padarinių finansų rinkose – nuo Brazilijos iki Ciuricho, sustabdys 5 trln. JAV dolerių vertės paskolų mechanizmą, priklausomą nuo Jungtinių Valstijų vyriausybės obligacijų, sužlugdys JAV dolerį ir paners visą pasaulį į ekonominę depresiją. Apie tai, remdamasi finansų rinkų dalyvių prognozėmis, praneša „Bloomberg“.
Agentūra nurodo, kad galimas JAV nemokumas sukeltų bankrotų bangą visame pasaulyje. Šiuo metu finansų rinkos lygina tokią situaciją su didžiausiu Amerikos istorijoje „Lehman Brothers“ banko bankrotu. Tuometinė padėtis sukėlė investuotojų baimę, todėl šie ėmė masiškai pardavinėti turimas bankų akcijas, o tai sukėlė masišką jų vertės nuosmukį.
Panaši situacija, tik daug didesniu mastu, prognozuojama Jungtinėms Valstijoms nesugebėjus įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų, teigia „Bloomberg“. Pasekmės gali būti vertinamos apskaičiavus bendrą vyriausybės obligacijų, kuriomis remiantis vykdomi finansiniai sandėriai, vertę, – ši siekia apie 2,8 trln. JAV dolerių.
Užsienyje dėl staigaus šių obligacijų vertės nuosmukio didžiausią žalą patirs Kinija ir Japonija, kurios paskolino šaliai mainais į šios vertybinius popierius atitinkamai 1,3 trln. ir 1,1 trln. JAV dolerių.
Kiek anksčiau JAV iždo departamentas įspėjo, kad spalio 17 d. valstybės biudžete liks vos 30 mlrd. JAV dolerių, tuo metu šalies išlaidos per dieną siekia 60 mlrd. JAV dolerių. Iki šios datos įstatymų leidėjai turi susitarti ir padidinti valstybės skolos limitą.
Pastarąjį kartą JAV buvo pripažintos negalinčiomis įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų 1790 metais. Jos skolų mokėjimai buvo atidėti iki 1801 metų.
Eltos inf.