Delfi.lt vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė (kairėje) mėgsta domėtis skiepais ir komentarais internete, Dešinėje – vienas įstabaus Karo policijos įstatymo fragmentas. |
Į naująjį Karo policijos įstatymo svarstymą įsitraukė ir nepriklausomas Žmonių partijos portalas.
Įstatymu, kuris įsigalioja 2020 m. sausio 1 d., Karo policijai ne karo ir net ne nepaprastosios padėties metu suteikta teisė veikti ne tik kariniuose daliniuose ir lydint karinį transportą, bet ir visur bet kur Lietuvoje.
Kaip žinoma, susipažinus su šiuo žaibo greičiu ir ypač tyliai priimtu įstatymu, iškilo ne vienas klausimas.
Pavyzdžiui kodėl Karo policijos įstatymo Aiškinamajame rašte, kuris būtent ir skirtas įstatymo naujovėms paaiškinti, net neužsiminta apie esminius šio įstatymo pakeitimus.
Kodėl reikėjo keisti tvarką dėl Karo policijos bendradarbiavimo su policija?
Kodėl policija iš viso eliminuojama iš bendradarbiavimo su Karo policija?
Kam Karo policininkui reikalingos 24 valandos sulaikius civilį, jei anksčiau įstatymas nurodydavo apie sulaikymą policijai pranešti NEDELSIANT?
Kokiu būdu, remiantis naujuoju įstatymu, Karo policininkas sugebės nustatyti civiliui jo psichinės ligos požymius, kaip tas Karo policininkas spręs, žmogus psichiškai sveikas, ar nelabai sveikas, todėl jį per prievarta patikrinimui gabens į gydymo įstaigą?
Tokie ir panašūs klausimai buvo keliami, į kuriuos iki šiol atsakymų negalėjo pateikti niekas.
Apie tai daugiau informacijos galima rasti šiose ekspertai.eu publikacijose:
TARAS IVANEC išaiškinimas, tai kažkas ypatingo: Karo policijos įstatymo „Aiškinamasis raštas“
Karo policijos įstatymas: su sulaikytuoju civiliu, karo policininkai turės galimybę bendrauti visas 24 valandas
Komendanto valanda koronavirusui turėtų suduoti stiprų smūgį, tačiau ją įvesti kol kas dar delsiama
Spaudos konferencija apie ULTRAįstatymą, kurį jau pasirašė valstybės lyderis G. Nausėda
O štai, pavyzdžiui, dabartinis Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma atvirai prisipažino, kad apie įstatymą nelabai ką žino, nieko komentuoti apie tai negali, o balsavo už tą įstatymą pasyviai už, nes visi balsavo už.
Tačiau sugrįžkime prie nepriklausomo Žmonių partijos portalo delfi.lt.
Dėl nežinomų priežasčių leidinio darbuotojai praktiškai nesidomėjo pačio įstatymo subtilybėmis ir dėl to keliamais klausimais, o daugiau dėmesio skyrė skiepams ir įvairiems komentarams visuomeniniuose tinkluose.
„Seimui priėmus naujas Karo policijos įstatymo pataisas socialiniuose tinkluose nuvilnijo pasipiktinimo ir dezinformacijos banga. Labiausiai socialinių tinklų vartotojai sunerimo dėl įstatymo punkto, nurodančio, kad įtarus asmenį nusikalstama veikla, karo policija galės patekti į fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančius objektus“, - rašoma publikacijoje „Karo policijos įstatymas sujaudino melagienų skleidėjus: svarsto, kad tai palies nesiskiepijančius“.
Delfi.lt teigimu, „atsirado ir tvirtinančių, esą kariai įsibraus į nesiskiepijančių asmenų būstą, tačiau toks nerimas nepagrįstas“.
„Su pandemijos valdymu ir civiliais asmenimis įstatymo pakeitimai nėra susiję“, - atskleidžiama straipsnyje.
Publikacijoje nurodoma, kad „įtarimai, esą patobulintu karo policijos įstatymu bus leidžiama kištis į civilių asmenų gyvenimą yra klaidingi“.
Pranešama, kad „į šmeižtą sureagavo“ ir valstybinis transliuotojo portalas lrt.lt (publikacijoje „Skandalas iš niekur: baiminantis naujų ribojimų, neaiškiomis aplinkybėmis kurstomos aistros dėl karo policijos“).
„Portalui Lietuvos kariuomenės Karo policijos viešųjų ryšių karininkė kpt. Eglė Stankevičiūtė pasakojo, kad atnaujintame karo policijos įstatyme iš esmės nėra tiek daug naujovių, kaip jas pateikė socialinių tinklų vartotojai. Pasak jos, šansai civiliams gyventojams susidurti su karo policija išlieka minimalūs“, - skelbia delfi.lt.
Karo policijos atstovė E. Stankevičiūtė patikino, kad „remiantis naująja karo policijos įstatymo redakcija, karo policininkas galėtų patekti į privačią teritoriją, kurioje slapstosi krašto apsaugos sistemos vertybes pagrobęs asmuo, ir šioje teritorijoje jį sulaikyti“.
Ekspertai.eu informuoja, kadangi atsakingi valstybės veikėjai (išskyrus Seimo pirmininko pirmajį pavaduotoją Jurgį Razmą ir Seimo NSGK narę Dovilę Šakalienę) iki šiol iš viso niekaip nereagavo ir nekomentavo naujojo Karo policijos įstatymo, gruodžio 18 d. 11 val. organizuojamas renginys Seimo spaudos konferencijų salėje.
Dalyvauti renginyje be aukščiau minėtų dviejų asmenų kviečiami: Karo policijos įstatymo tiesioginis regėjas, Lietuvos kariuomenės Karo policijos (LK KP) vado patarėjas Taras Ivanec, LK KP vadas plk. ltn. Laimas Baliūnas, įstatymų projektų rengimo koordinatorės Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento direktorė Judita Nagienė ir Teisėkūros skyriaus patarėja Jurgita Banytė, Seimo Teisės departamento vadovas Andrius Kabišaitis, Buvusi Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, šalies Gitano Nausėdos, kuris pasirašė šį įstatymą, atstovai, anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas Arvydas Anušauskas ir t.t.
„Kviečiame Jus ar Jūsų atstovus dalyvauti viešoje diskusijoje dėl š.m. lapkričio 10 d. priimto naujos redakcijos LR Karo policijos įstatymo ir dėl jo priėmimo visuomenėje kilusio rezonanso.
Laukiame Jūsų argumentų dėl šio įstatymo reikalingumo ir pagrindimo, taip pat, mūsų nuomone, akivaizdaus jo prieštaravimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
Diskusija vyks Seimo spaudos konferencijų salėje š.m. gruodžio 18 d. 11 val.
Maloniai tikimės Jūsų dalyvavymo, nes priešingu atveju būsime priversti manyti, kad šis įstatymas, priimtas paskubomis ir be viešų diskusijų, turi tikslus, slepiamus nuo visuomenės.
Būsime dėkingi Jums, jei iš anksto patvirtinsite Jūsų dalyvavimą diskusijoje“, - rašoma Lietuvos Visuomenės Tarybos valdybos pirmininko, Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo signataro, Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininko
Zigmo Vaišvilos kvietime visiems tiems, prisidėjusiems prie šio įstatymo.
P. S.
Dar kartą ačiū „PressJazz TV“ žiūrovų ir ekspertai.eu skaitytojų akylumui, kurių dėka ir buvo atkreiptas dėmesys į šį fantastišką įstatymą.
Susiję:
Į naujojo Karo policijos įstatymo gynybą stojo Vytauto Radžvilo bendražygis
TARAS IVANEC išaiškinimas, tai kažkas ypatingo: Karo policijos įstatymo „Aiškinamasis raštas“
Karo policijos įstatymas: su sulaikytuoju civiliu, karo policininkai turės galimybę bendrauti visas 24 valandas
Komendanto valanda koronavirusui turėtų suduoti stiprų smūgį, tačiau ją įvesti kol kas dar delsiama
Spaudos konferencija apie ULTRAįstatymą, kurį jau pasirašė valstybės lyderis G. Nausėda
2K+: ypatingos svarbos įstatymas priimtas paskutinę praėjusios kadencijos Seimo dieną be diskusijų
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]