2024 m. gruodžio 24 d.

 

„Demola“ – „demo“ žemė

Paskelbta: 2013-04-26 21:07 Autorius: Adomas Rutkauskas
"Demolos" nuotr.
"Demolos" nuotr.

Darbo dienos vakaras, nedidukė meno galerija. Įžengiu į ryškiai apšviestą patalpą, pristatytą kėdžių, kurios beveik visos užsėstos. Priešingame salės gale – projektoriaus ekranas ir keletas į trečią dešimtmetį neseniai įkopusių vaikinukų su mikrofonais rankose. Vienas anglų kalba pradeda:

- Sveiki, mūsų projektas - „Smart EV“.

Ekrane nušvinta futuristinio automobiliuko dizainas, o tuo tarpu vaikinas pasakoja apie tai, kaip šis modelis turėtų tilpti lifte, kaip jis susilanksto ir transformuojasi. Priekinėse eilėse sėdintys žiuri nariai rimtu tonu pradeda klausinėti, kaip bus užtikrinamas keleivio saugumas, vaikinas taip pat rimtai pasakoja koncepciją, kaip avarijos atveju keleivis bus uždaromas susiformavusioje kapsulėje.

Tai riečia, tai fantazuoja, ir dar kokiais rimtais veidais!

Nors... hm... kaip kažkokiai greitojo pristatymo (angl. pitch) simuliacijai, viskas lyg ir per rimtai, jokių atsipalaidavimą išduodančių šypsenų. Ką... jie rimtai kuria šitą elektromobilį?

Lietuviai? Studentai? ELEKTROMOBILĮ?

Kas yra „Demola“

Susirandu salėje į renginio organizatorius panašų žmogų ir užspaudžiu į kampą – su tikslu išsiaiškinti, kas čia vyksta.

"Demola" komandos darbo pristatymas. "Demolos" nuotr.

„Įmonių stalčiuose dulka daugybė projektų idėjų, kurių pačios kompanijos vargu ar imsis. „Demola“ surenka šiuos projektus ir siūlo studentams pabandyti juos įgyvendinti.“ - viso veiksmo principą dėsto Rasa Leskevičienė, viena iš „Demola Vilnius“ koordinatorių. Pati idėja gimė Suomijoje, siekiant į nuosavo verslo kūrimą ir verslo patirties rinkimą įtraukti jaunus žmones. „Demoloje“ dalyvauja tiek smulkios įmonės, tiek tokie grandai, kaip „Nokia“ ar „Intel“.

Kaip paaiškėja toliau, „Demola“ jau yra tarptautinis tinklas, veikiantis šešiose šalyse, jo operatorius Lietuvoje yra Visorių informacinių technologijų parkas, o pati mintis išjudinti įmones, studentus ir akademinę bendruomenę sujungiantį formatą ir besimokant sukurti daugiau naujų produktų kilo „INFOBALT“. Asociacijos iniciatyva kartu su parku realizuojama per Europos socialinio fondo finansuojamą projektą „MOkomės Kurti Aukštųjų Technologijų verslą“ (MOKAT).

Nuo šių metų. vasario, kai pagal įmonių pateiktas idėjas buvo pradėtos formuoti komandos, buvo gauta daugiau nei 60 idėjų ir suformuotos 42 komandos: iš jų 25 jau baigė darbą, 17 šiuo metu vykdo idėjų realizavimo projektus Vilniuje ir Kaune. „Demola“ tinklo privalumai atsiskleidžia - pirmosios dvi suomių studentų komandos šių metų pradžioje baigė įgyvendinti Lietuvos IT įmonės idėjas Tamperėje, planuojama daugiau tarptautinių komandų 2013 metų pabaigoje.

Kaip visa tai atrodo?

Kompanijos perspektyva: Įsivaizduokite – turite idėją. Na, pavyzdžiui, gaminate elektrines žoliapjoves, elektrinę buities techniką, bet vienas iniciatyvus darbuotojas pasiūlė sukurti... nedidelį elektromobilį. Ne tik pasiūlė – pateikė vieno puslapio koncepcijos aprašą. Popieriuje viskas atrodo gražiai, viskas lyg ir perspektyviai bei pelningai atrodo, bet tai... negi dabar mesi tolesnį žoliapjovių, indaplovių, skalbimo mašinų tobulinimą, ir tam skirtas lėšas skirsi naujo, tuo pačiu ir rizikingo produkto - konceptualaus elektromobilio - modelio kūrimui? Kai va, konkurentai jau tuoj tuoj žada kitą žoliapjovių, indaplovių ir kitokių elektromašinų kartą?

Bet idėja atrodo patraukliai, galbūt ir komerciškai perspektyvi, nes ši nauja rinka aiškiai augs, ir ne procentais, o kartais. Ir išmėginti norisi, nors tam daug resursų gaila, ar šiuo metu tiesiog nėra (nors būkime atviri, juk tai beveik vienas ir tas pats, negi ne? :). O jei taip kas paimtų ir sukurtų demo elektromobilį už mus? Ne tai, kad nemokamai, bet vis dėlto – keliskart mažesnėmis sąnaudomis, ir jei liktume patenkinti - už priimtiną mokestį gautume teises jį toliau vystyti ir platinti rinkoje? Gal tai bus proga susipažinti su gabiu ir norinčiu tobulėti būsimu darbuotoju? Gal gausime radikaliai naujų idėjų ateities rinkai, kurių mūsų kartos mąstymas jau nebesugeneruoja?

Studento perspektyva: Turi energijos, turi noro, turi laisvo laiko. Viso to – daugiau, nei reikalinga studijoms. Pasirinkimas paprastas: arba ne tik studijuoji, bet ir studentauji, arba ieškai kažkokio aukso vidurio – galimybių ir save išbandyti, ir naujos patirties įgyti, galbūt finansų pasipildytų. Ir kad aukštoji mokykla, kolegija ar universitetas - kur bestudijuotum – visi patenkinti liktų.
Va, girdėjau, galima užsiimti kažkokio ten elektromobilio kūrimu, universitetas lyg užskaitys kaip praktiką, o jei gerai pavarysim, tai užsakovas dar ir pinigų sumokės...Idėja įdomi, kažką apie tai suprantu, o ko ne – ai, gal išsiaiškinsiu... Bandom?

„Demolos“ perspektyva: Kompanijos turi įdomių idėjų, o mes paieškosime, kas pabandytų sukurti tų idėjų demo versijas. Kompanijoms – produktų/idėjų bandymo aikštelė, studentams – puiki galimybė  patobulėti, suprasti ir praktiškai pamėginti, kaip kuriami nauji produktai ir galbūt laimėti finansinį prizą. Duodame komandai tiek atsakomybės, kiek tik ji nori ir gali priimti, tačiau nepaliekame likimo valiai.

Mechanizmas

Esate kompanija? Susisiekite su “Demola” ir pasiūlykite savo idėjas. Tik nesupraskite klaidingai – „Demola“ nėra kažkas, kas Jums sukurs Jūsų sugalvotą produktą praktiškai už dyką. Tai bus produkto ar idėjos demo versija. Ir – jūs nesate užsakovas. Jūs pasiūlote į konkrečią problemą ar galimybę orientuotą idėją, galbūt – tam tikrą pagrindą (tai gali būti jūsų jau turimas produktas, tyrimas ar kitas įdirbis, kuris padėtų idėją realizuoti), esmines gaires, bet kūrėjai dirbs savo galva ir po 3-4 mėnesių pristatys demo produktą, gal net visiškai kitokį, nei tikėjotės. Bet - gal net geresnį nei tikėjotės?

Pristatymą stebi komisija. "Demolos" nuotr.

Žinoma, kūrėjų komanda konsultuosis su Jumis (tiesą sakant, konsultuoti kūrėjus, jiems patarti ir padėti kuriant produktą – viena iš sutartyje su „Demola“ reglamentuotų priskirtų pareigų Kompanijai).

Esi studentas? Tavęs laukia keletas naudingų naujų produktų kūrimo praktinių mokymų sesijų, daug darbo komandoje, daug brainstormingo, neišvengiamai – kažkiek juodo  darbo. Už tai – malonumas pamatyti, kaip jūsų bendros kūrybos rezultatas veikia, atsiliepimai iš verslininkų ir galimų klientų, įgytos žinios, kontaktai ir galimas atlygis, svyruojantis nuo kelių iki daugiau nei dešimties tūkstančių litų (visai komandai, žinoma). Na ir svarbiausia - kokia praktinė patirtis!!!

Kaip visa tai realizuojama? Gana paprastai. Kompanija pasiūlo idėją, jei „Demolai“ ji pasirodo įdomi ir tinkama studentams – idėja kartu su kitomis paskelbiama demola.lt tinklalapyje. Jos realizavimui gali registruotis visi, kas nori pamėginti įgyvendinti - kartu su kitų studijų krypčių bendraamžiais - ir jaučiasi turį tinkamas kompetencijas (šios nurodomos idėjos aprašyme). Kai komanda surenkama, studentai, „Demola“ ir kompanija pasirašo sutartis su idėjos aprašymu ir kitomis sąlygomis (ten įvardijamos ir autorių teisės, ir prizai), ir darbas prasideda.

Komanda dirba – kuria, projektuoja, ruošia prototipą. Komandą koordinuoja „Demolos“ paskirti fasilitatoriai, atsakingi už pagalbą komandai organizuojant procesą, ir nuolat konsultuoja kompanijos atstovai. Jei projektą užbaigus kompanija lieka patenkinta rezultatu, pavyzdžiui sukurta naujo produkto demo versija – ji sumoka komandai prizą, ir turtinės produkto teisės pereina kompanijai. Jei rezultatas kompanijos netenkina – visos produkto teisės lieka kūrėjams. Bet kaip rodo tiek lietuviškosios, tiek daugiausia projektų įvykdžiusių Suomijos „Demolos“ patirtis – daugiau nei 80% kompanijų rezultatu lieka patenkintos.

Tai kaip ten su tuo elektromobiliu?

"Smart EV" pristatymas. "Demolos" nuotr.

Visas „Demolos“ darbas vyksta rudens ir pavasario semestrais, prisitaikant prie studijų, keletas komandų paprastai susirenka ir vasarai. Semestro pabaigoje vyksta komandų turnyras – visų projektų apibendrinimas ir geriausiojo rinkimai. 2012-2013 metų rudens semestro nugalėtojais iš 15-os dalyvavusių komandų tapo „Engenious“ komanda, sėkmingai baigusi pigaus vienviečio elektromobilio kūrimo etapą - sąmatą ir verslo modelio skaičiavimus. Įmonė, pateikusi „Demolai“ elektromobilio idėją, jau yra apsisprendusi įsigyti licenziją už keturženklę sumą ir ruošiasi pradėti antrąjį elektromobilio kūrimo etapą, kuriame parengto techninio projekto pagrindu bus sukurtas vienas ar keli bandomieji elektromobilio vienetai, ir šie bus testuojami kartu su bandomaisiais klientais. Į komandą įsitrauks pramoninio dizaino studentai bei bus pasitelktos vieno universiteto pajėgos: įsitrauks dėstytojai bei bus naudojama universiteto techninė bazė.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras