Ir vėl, lyg nematomai čiuplūs ir slidūs JAV slaptųjų tarnybų pirštai sliūkina į Kinijos ir Honkongo santykius, įnirtingai siekdami atnaujinti bekompromisius protestus. Apie tai šis „The Wall Street Journal“ straipsnis.
Demokratijos puoselėjimo eitynės laukime, jas stabdo koronaviruso pandemija, tačiau skamba raginamai rengtis vasaros protestams
HONKONGAS. Veteranų, propaguojančių demokratiją, areštai sukėlė protesto judėjimo, kuris koronaviruso pandemijos metu paliko gatves, rėmėjų pyktį ir paskatino raginti šią vasarą atnaujinti demonstracijas.
Šeštadienį Honkongo policija areštavo daugiau nei tuziną demokratiją palaikančių advokatų ir aktyvistų. Daugiau nei 7500 žmonių buvo suimta per protestus, ūžusius mieste didžiąją praėjusių metų dalį, bet daugumas buvo įtariami smurto ir vandalizmo veiksmais. Šeštadienio suėmimai buvo nukreipti į taikius mitingo dalyvius, kurie, policijos teigimu, paržengė leistinas ribas.
Tarp suimtųjų buvo Martinas Lee, vyresnysis advokatas, žinomas kaip „demokratijos tėvas“; Albertas Ho, advokatas ir buvęs įstatymų leidėjas; ir Jimmy Lai, žiniasklaidos magnatas ir vietinio demokratijos laikraščio „Apple Daily“ įkūrėjas.
Suėmimai buvo pasmerkti vietos ir pasaulio mastu, įskaitant valdžios kritiką, kuri nukreipta prieš demokratijos judėjimą tuo metu, kai pasaulis buvo sutelkęs į koronaviruso plitimo sustabdymą, o socialiniai apribojimai eliminavo protestuotojų reakciją Honkongo gatvėse.
„Tai puiki proga jiems užgniaužti demokratijos aktyvistus Honkonge, - sakė miesto darbo partijos pirmininko pavaduotojas Lee Cheuk-yan. - Jei tai nutiktų prieš protrūkį, šiandien įvyktų eitynės, rytoj ir kitą savaitę eitynės, bet dėl viruso niekas dabar negali žygiuoti paskui mus“.
Lee Cheuk-yan buvo grupėje žmonių, suimtų šeštadienį ryšium su trimis protestais pernai. Jis buvo apkaltintas už rugpjūčio 18 ir spalio 1 dienomis neteisėto susirinkimo organizavimą ir dalyvavimą. Dabar jis išleistas už užstatą ir planuoja dalyvauti savo pirmajame teismo posėdyje kitą mėnesį.
Protestai, kurie prasidėjo praėjusių metų birželį, iš pradžių buvo paskatinti dabar atsiimtu ekstradicijos įstatymu, kuris būtų leidęs žmones teisti žemyne (Kinijoje). Demonstracijos išsiplėtė į didesnį judėjimą, kovojantį už demokratiją pusiau autonominiame mieste, taip pat į nepriklausomo teisėjo vadovaujamą tyrimą dėl policijos elgesio su protestuotojais. Kadangi kai kurie protestai praėjusią vasarą darėsi vis labiau agresyvūs, policija pradėjo riboti mitingus.
Protestai, vykę praėjusių metų antroje pusėje, gavo pirmus apčiuopiamus laimėjimus lapkričio pabaigoje, kai rajono tarybos rinkimus laimėjo demokratų kandidatai, kurių daugelis politinėje arenoje buvo naujokai.
Šiuo metu atkreiptas dėmesys į demokratinių partijų kandidatų palaikymą įstatymų leidžiamuosiuose rinkimuose, kurie numatomi šių metų pabaigoje. „Atėjo laikas sutelkti dėmesį į šias sritis, o ne į gatvių politiką, - sakė Erikas Lai, Pilietinių teisių fronto, grupės, surengusios keletą didžiausių eitynių praėjusiais metais, viceprezidentas. - Valstybių bauginimai, nors ir grasinantys, sutelkia žmones Honkonge vien tam, kad priešintųsi autoritariniam valdymui.“
Iškart po arešto p. Lai grupė paragino daugiau žmonių prisijungti prie savo metinės procesijos liepos 1 d.
„Apskritai žmonės tikisi palengvėjimo nuo koronaviruso plitimo. Žmonės tikisi mobilizuotis saugioje aplinkoje“, - sakė p. Lai ir pridūrė esąs susirūpinęs, kad vyriausybė ir toliau imsis skubių priemonių prieš viešus susirinkimus, net ir išsisklaidžius koronaviruso grėsmei.
Šeštadienį netoli policijos nuovados 81-erių metų demokratijos kampanijos veteranas Martinas Lee sakė: „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad pagaliau esu teisiamųjų sąraše kartu su daugybe nuostabių jaunų Honkongo žmonių, einančių į demokratiją kartu. Aš nesigailiu“.
Ponas Lee čia buvo žymus demokratijos rėmėjas. Jis susitiko su aukšto rango JAV pareigūnais, siekdamas įgauti palaikymo, pavyzdžiui, su valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo praėjusių metų gegužę ir tuometiniu viceprezidentu Joe Bidenu 2014 m.
Suėmimus kritikavo aukšti JAV pareigūnai ir JAV, įskaitant generalinį prokurorą Williamą Barrą, kuris rašytiniame pareiškime pareiškė, kad smerkia „naujausią Honkongo įstatymų viršenybės ir žmonių laisvės ataką“.
Šaltinis: wsj.com