2025 m. sausio 11 d.

 

„Iš savo varpinės“ video kanalo pokalbis: JAV-Irano santykiai artėja prie kritinės ribos

10
Paskelbta: 2019-05-18 11:16 Autorius: Savo varpinė

V.Balkus: Per paskutines dvi savaites ryškiai padidėjo JAV-Irano karinio konflikto pavojus. Prieš kelias dienas JAV Valstybės departamentas liepė visus savo „krizės atveju nereikalngus“ darbuotojus palikti JAV ambasadą Bagdade ir konsulate kitame mieste Irake. Pasak JAV pareigūnų, padidėjo rizika, kad Irano remiamos jėgos galėtų imtis smurto prieš JAV darbuotojus arba JAV interesus Irake ir Sirijoje.

Dar kiek anksčiau spauda plačiai pranešė apie keturių tanklaivių apgadinimus Persų įlankoje. Spėliojama, kad narai pritaisė sprogstamą medžiagą prie laivo dugnų ir taip bandė juos paskandinti, nors tai nepavyko padaryti. Taip pat buvo pranešta, kad dronai (ko gero pasiųsti iš Huti kovotojų Jemene) apgadino kai kuriuos Saudo Arabijos naftos tiekimo įrenginius. Abiejais atvejais kaltinamuosius oficialusis Vašingtonas įtaria iraniečius arba Irano sąjungininkus.

A.Avižienis: Taip, reikia dar pridėti, kad amerikiečiai nukreipė lėktuvnešį Abraomą Linkolną ir jį palydimus kitus karinius laivus į Persų įlankos rajoną. Sunkiųjų bombonešių B-52 eskadrilę irgi nusiųstą į karinę bazę Katare. Plačiai skaitomas JAV dienraštis New York Times paskelbė nutekintą informaciją apie atnaujintus karinius planus, numatančius JAV sausumos karinių dalinių dislokavimą netoli Irano. Kalbama, kad pradiniame etape tų papildomų karių gali būti net 120 000.

Vakarų Europos šalių atsakingi aukšti pareigūnai ragina JAV neeskaluoti padėties, kad neįvyktų koks nors neprognozuojamas įvikis, galintis įžiebti regioninį karą. Anglijos generolas, sąjungininkų karinio štabo pavaduotojs šiame regione Christopher Chika viešai spaudos konferencijoje paneigė JAV pranešimus, kad Irano kovotojai arba jų sąjungininkai suintesyvino savo veiklą prieš JAV ir jos sąjungininkus Sirijoje ir Irake. O ši menama grėsmė buvo JAV įvardinta kaip p[agrindinė priežastis evakuojant savo diplomatus iš Irako. Taip pat Ispanijos valdžia laikinai atitraukė savo fregatą nuo Persų įlankos, tuo matomai parodanti, kad nenori dalyvauti kokios nors kariniuose veiksmose, kuriuos JAV eventualiai galėtų pradėti prieš Iraną.

V.Balkus: Prieš gerą pusmetį mes kartu su tavim pravedėm video pokalbį apie aštrėjančią padėtį Irane ir aplinkoje. Tuomet pats dar bandei būti optimistu ir tikėjaisi, kad dar ne per vėlu diplomatiniams sprendimams. Panašiai kaip ir Korėjus atveju, mes spėjome, kad Trumpas leistų padėčiai įkaisti iki maksimaliai aukštos temperatūros, tam, kad maksimaliai padidinti spaudimą užsienio subjektams daryti nuolaidas, kad išvengtų karo.

A.Avižienis: Taip, padėtis nuo praeitų metų rudenio, kai mes „Iš savo varpinės“ laidoje aptarėmė Irano-JAV santykius, tik pablogėjo. Reikia atsiminti, kad per visą šį laikotarpį, t.y., tie metai nuo 2018 m. balandžio iki š.m. gegužės, Trumpo administracijos užsienio politikai pagrindinį toną davė naujai paskirti neokonservatoriai Nacionalinio saugumo patarėjas John Bolton ir Valstybės departamento sekretorius Mike Pompeo.

Abu vyrai yra gerai žinomai „vanagai“, kurie nesidrovi skelbti savo pageidavimus, kad Irano režimas būtų pakeistas. Ypač John Bolton yra priešiškai nusiteikęs Irano atžvilgiu. Jis net palaiko gana artimus ryšius su opozicinėmis jėgomis Muhadžyn al Kalk, kurios manoma ir kartais imasi ir kovinių veiksmų prieš dabartinę Irano valdžią. Bolton yra veišai pasakęs, kad Iraną reikiėtų bombarduoti, jei jo elgsena sukelia grėsmę JAV ar regiono stabilumui.

Nuo 2018 m. gegužės, kai JAV nutraukė savo paramą sutarčiai, numatančiai atimti galimybę Iranui gaminti branduolinius ginklus, Vašingtonas toliau aštrina ir plečia ekonomines sankcijas prieš Iraną. Iki š.m. gegužės mėnesio, JAV leido septynioms šalims toliau pirkti naftą iš Irano, nors kitoms pasaulio šalims JAV uždraudė tai darti. Dabar skelbiamas tikslas yra sumažinti Irano naftos eksportą iki „nulio.“

V.Balkus: Kaip sekasi Vašingtonui spausti Iraną ekonominiu ginklu? Ar naftos eksportas iš tiesų mažėja?

A.Avižienis: Sekasi gerai, nes matomai pasaulis vis daugiau bijo prieštarauti amerikiečių valiai. Tuomet, kai darėmė mūsų ankstesnę laidą rudenį, JAV jau pavyko sumažinti Irano naftos eksportą 500 000 barelių į dieną nuo maždaug 2,8 mln. barelių į dieną. Šiuo metu, t.y. po pusę metų, naftos eksportas jau yra sumažėjęs iki 1,3 mln. barelių į dieną. Naftos eksportas, kuris yra Irano pagrindinis užsienio valiutos šaltinis, susitraukė daugiau nei per pusę. O dabar praėjo tik kelios savaitės nuo tų naftos pirkimo išimčių galiojimo pabaigos. Reikia manyti, kad toliau mažės šis eksportas. Žinoma, nepavyks pasiekti nulinio lygio. Naftos ekspertai mano, kad iraniečiai turi pakankamai ryšių ir patirties, kad galėtų bent 300-500 000 barelių į dieną sėkmingai parduoti užsieniečiams, apeinant JAV sankcijas.

V.Balkus: O kaip su kinais, kurie anksčiau paskelbė, kad toliau pirks Irano naftą, nežiūrint JAV draudimų? Juk Kinija yra pagrindinė Irano naftos užsienio pirkėja.

A.Avižienis: Taip, pasaulis pasikeitė per paskutinius pusę metų. Nežinia ar tai yra susiję su Irano krize ar ne, bet Vašingtonas šiuo metu yra smarkiai, kaip čia pasakyti diplomatiškai, pagriebęs Kiniją už gerklės. Konkrečiai, kaip tik šią savaitę Prezidentas Trumpas uždėjo keliasdešimt milijardų JAV dolerių papildomų muitų Kinijos eksportui į JAV. Jei kinai nepadarys prekybos nuolaidų amerikiečiams, greitu metu muitų našta gali padidėti dar keliais šimtais milijardų.

Žmogus gali pagalvoti, kad tokie aršūs JAV veiksmai turėtų suerzinti galingąją Kiniją ir paskatinti ją neklausyti Amerikos reikalavimų dėl Irano naftos eksportų. Bet realybė yra kitokia. Kaip pranešė eilė naftos ekspertų neseniai, kaip tik kinai daugiau bijo prarasti JAV rinkos nei Irano naftos šaltinių. Kinija gauna tik 7 procentus viso savo naftos importo iš Irano. Praradus Irano naftą, kinai mano, kad sugebės rasti naujus šaltinius kitur. Visa eilė spaudos pranešimų rodo, kad kinai iš tikrųjų pradėjo nebepirkti iraniečių naftos.

V.Balkus: O kaip JAV ekonominės sankcijos paveikė Irano ekonomiją bendrai?

A.Avižienis: Praeitais metais, kai JAV sugražino sankcijas Iranui, ekonominis augimas jau pradėjo lėtėti ir tikriausiai perėjo į minusą. Šiais metais Tarptautinis valiutos fondas apskaičiuoja, kad Irano ekonomika susitrauks šešiais procentais. Manoma, kad naftos eksporto apribojimas Iranui kainuos 20 mlrd. dolerių. Infliacija Irane jau siekia 40 proc. Bendrai paėmus, paprastų iraniečių gyvenimas jau žymiai pablogėjo.

V.Balkus: Tai ar šio tikslo siekia JAV?

A.Avižienis: Ekonominių sankcijų įvedimas berods pasidarė amerikiečių mėgstamiausia priemonė kovoti prieš nepageidaujamas valdžias, siekiant režino pakeitimo. Sankcijas matome daug kur šiuo metu – Šiaurės Korėjoje, Venesueloje, Kuboje, ir žinoma Irane. Reikia atsiminti, kad JAV ir Vakarai efektyviai pritaikė ekonomines sankcijas Iranui dar prieš 65 metus. Tuomet Irano Premjeras Mosagde nacionalizavo šalies naftos versloves, nes norėo palankesnių sąlygų parduodant naftą užsienyje. Vakarų atsakas buvo naftos boikotas, kuris ženkliai pablogino iraniečių gyvenimą ir sukūrė palankias politines sąlygas perversmui, kuriam padėti realizuoti veikė anglų ir amerikiečių specialios tarnybos. Premjeras Mosagde prarado valdžią ir mirė kalėjime netrukus.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
10. suldu
(2019-05-19 19:47:50)
(82.135.249.117) Parašė:

Konkretesni ir agresyviasni veiksmai, vienu ar kitu metu tures ivykti, jeigu jav ,irano atzvilgiu, yra nusiteikia rystingai. irano itakos sklidimas regione labai nepatinka jav, kuriuos iranas gali palikti be naftos kontroles, nafta turtingiausiame regiona. "sankcijos" leidzia tik suletinti irano progresa, taciau progresas vyksta nors ir letas, tad akivaizdu, kad sankcijos situacijos negelbti,o tik atitolina neisvengiamybe - savu interesu gynima. iranas ne irakas ir ta puikiai suvokia jav. jiegu jie ras "neprotingu" kurie nudirbtu uz juos visa juoda darba, jav irana pultu kad ir pries valanda, deje, nei isis nei kitokio plauko idiotai nepuola zaisti su iranu.



9. Senis Šaltis
(2019-05-18 16:21:56)
(88.222.97.16) Parašė:

7. 6. Romas. O romas yra čigonas. Tamsta specialiai tokiu vardu pasivadinai? Dar vienas paslėptas būdas nukreipti neapykantą grupei žmonių? O tokią atmazkę jau esi rašęs dzūko vardu. Tu visiškai nepasikeitei dzūkeli. Tai primink dar kartą visiems kodėl rašai per proxy? cha cha cha, kaip ten sakei, dėl reklaminio spamo. Tu tikrai galvoji, kad visi aplink tik apie maximas supranta ir patikės tokia nesąmone?



8. Senis Šaltis
(2019-05-18 16:08:23)
(88.222.97.16) Parašė:

6. Romas. dzūkai tu ką debilais vadini pats būdamas debilu. Taigi pabandau pacituoti tau savo sakinius: "Po tavęs pradedu nekęsti rusų ir vis labiau patinka vakarai. Ir tik dėka tavęs. Ar toks tavo tikslas ekspertuose? nesantaikos kurstymas?" --- ar tai laikai norma? Už nesantaikos kurstymą yra BK, ir konstitucijoje yra toks straipsnis. Tai ne šiaip sau trolinimas. Panašu, kad pats tai puikiai žinai, dėl to ir visą laiką slepiesi už proksių, už VPN. Panašu, kad pseudo verslai pasaulyje užsidarė? Kiek kapeikų gauni už savo komentarus ir iš kokios partijos ar struktūros? Tu čia kažką norėjai įtikinti savo tokiom nesąmonėm: "Kol zmones tikes pasakomis apie kazkoki isskirtini oru gyvenima "Vakaruose", apie isskirtine "Vakaru demokratija ir zmogaus teises"..." --- ne nesikeikiant, daugiau nei pusė lietuvių pabėgo į tuos "supuvusius vakarus", nes ten taip blogai. Tu ką čia nori įtikinti troli? Tavo taip nemėgiamas Stanislovas Tomas, taip pat ne į rusiją pabėgo prašyti prieglobsčio. Tu tiek meluoji ir nusišneki, kad kiekvienam tavo sakiniui galima ilgus komentarus prirašyti, koks tu esi deBilas. Jau vien ką reiškia tavo atgimimas romkos vardu iš dzūko, ir stebuklingai, iškart po dzūko petrogrado VPN bano, sekančią dieną atsirandi tu. Kas tu toks romka, kodėl tavęs nebuvo kelis metus kol rašė dzūkas? Tu ką čia už deBilus laikai melagi? Jau vien tavo šita manipuliacija yra ant visų tavo avių spjūvis. Ir ko tave taip traukia po banų į ekspertus? Kažkokių dar nenudirbai darbų, už kuriuos jau gavai atlygį?



7. 6. Romas > 5. Senis Šaltis P.S.
(2019-05-18 15:47:54)
(82.145.222.179) Parašė:

Vagneris - izymus vokieciu kompozitorius, bet jums tai nezinoma.



6. Romas > 5. Senis Šaltis
(2019-05-18 15:45:53)
(82.145.222.179) Parašė:

Jeigu turetumet nors viena smegenu lastele, suprastumet apie ka rasau. Bet jus debilas nuo gimimo, todel sugebate tik loti ir nekesti, be supratimo ir priezasties.



5. Senis Šaltis
(2019-05-18 15:37:36)
(88.222.97.16) Parašė:

3. Romas. dzūkai kartojiesi. Kiek tu tą patį rašysi? Gal apie vagnerį dar parašyk. Kaip nemėgstu tokių gyvačių, kaip tu dzūkai. Po tavęs pradedu nekęsti rusų ir vis labiau patinka vakarai. Ir tik dėka tavęs. Ar toks tavo tikslas ekspertuose? nesantaikos kurstymas?



4. DURNIAMS APIE ŽYDŲ BIZNĮ
(2019-05-18 15:24:30)
(82.135.0.87) Parašė:

youtube.com/watch?v=xV6yPVSNU0E



3. Romas
(2019-05-18 15:18:52)
(82.145.222.179) Parašė:

Kol zmones tikes pasakomis apie kazkoki isskirtini oru gyvenima "Vakaruose", apie isskirtine "Vakaru demokratija ir zmogaus teises", bus visada gresme, kad salis bus uzgrobta ir paversta beteise kolonija. Nekalbesime ir apie tai, kad zmones visur vienodi. Visada ir visur nera sunkumu atrasti parsidaveliu, o papirkus juos galima sukelti salyje sumaisti. Susiremti su Iranu, JAV bus sunku. Tai persai ir jie karingi, ko nepasakysi apie istizusius amerikiecius. Tai viena is stipriausiu kariniu pajegu regione. Antra - persams yra ka ginti, jie savo zemeje. Amerikieciai gi, tik atidirba savo uzmokesti, bet lavonui nereikalingi pinigai. Trecia - Irano pranasumas tame, kad ten nera liberastines santvarkos, todel daug greiciau isaiskinami isdavikai ir valstybes priesai. JAV pradeti kara pries Irana butu didele ir labai brangi klaida.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras