Liepos 6-ąją, minint Valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune įvyko vieša diskusija „Penktosios kolonos veikimas karo metu. Ukrainos pamokos“. Renginys subūrė politikus, saugumo ekspertus ir pilietinės visuomenės atstovus atviram pokalbiui apie vidaus grėsmes, kylančias Lietuvai ne tik karo, bet ir taikos metu.
Renginyje dalyvavo Landsbergių partijos pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Europos Parlamento narys Paulius Saudargas ir visuomenininkas, aktyvus Ukrainos rėmėjas Šarūnas Jasiukevičius. Svečiai dalijosi įžvalgomis apie tai, kaip penktoji kolona gali veikti šiuolaikinėje visuomenėje, kokias klaidas padarė Ukraina prieš plataus masto karą ir kokių pamokų turėtume pasimokyti mes, kad išvengtume panašių grėsmių. Diskusiją moderavo TS-LKD Kauno miesto skyrių sueigos pirmininkas Paulius Lukševičius.
L. Kasčiūnas pabrėžė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą pakeitė požiūrį į valstybinį nacionalizmą – tai tapo stiprybės, o ne susiskaldymo šaltiniu. Pasak jo, „Putinas sako, kad ukrainiečiai neverti būti tauta, o jie tai nuolat įrodo. Suklestėjęs valstybinis nacionalizmas sustabdė rusus. Mums taip pat būtina stiprinti tautos valią gintis.“
Jis taip pat akcentavo, kad okupantas laimi ne tada, kai peržengia sieną, o tada, kai palaužia tautos valią. Todėl net ir skirtingų pažiūrų žmonės turi rasti bendrą kalbą, kai kalbama apie valstybės gynybą.
Š. Jasiukevičius atkreipė dėmesį, kad net ir Ukrainoje karo pradžioje ne visi gyventojai buvo pasirengę ginti savo šalį – dalis jų vėliau suvokė, kad kovoja ne už valdžią, o už savo šeimas ir namus. Jo teigimu, Lietuvoje taip pat esama žmonių, kurie dėl asmeninės nesėkmės ar nostalgijos sovietmečiui jaučia atsiribojimą nuo valstybės.
„Su tokiais žmonėmis turėtų labiau dirbti teisėsauga“, - sakė jis.
Be to, Jasiukevičius įspėjo apie augančią diversijų tikimybę Lietuvoje – esą atliekų gaisrai Vilniuje ir Kaune nėra atsitiktiniai. Jei į tai nebus reaguojama, galime sulaukti strategiškai svarbių objektų, kaip stotys ar sandėliai, padegimų.
Europos Parlamento narys P. Saudargas pažymėjo, kad Europos Sąjunga jau didina investicijas į gynybą, tačiau to neužtenka. Esą kol visos šalys vienodai nesupras iškilusios grėsmės, kol visuomenė bus pažeidžiama propagandos, tol išlieka pavojus.
„Reikia stiprinti bendruomeniškumą, nes pažinodami vieni kitus, tampame atsparesni tiek melagienoms, tiek vidinėms grėsmėms“, - kalbėjo jis.
Diskusijos dalyviai akcentavo, kad karas dažnai prasideda ne fronto linijoje, o žmonių sąmonėje – per informacines atakas, propagandą ir vidines provokacijas. Todėl svarbu ne tik didinti visuomenės sąmoningumą, bet ir imtis sisteminių sprendimų – nuo švietimo pokyčių iki teisinės bazės peržiūros, kad ši atitiktų šių dienų realijas.
Pranešama, kad renginys sulaukė didelio kauniečių ir miesto svečių susidomėjimo. Tai rodo, kad visuomenė ne tik pasirengusi klausytis, bet ir kalbėti apie sudėtingus, tačiau būtinuosius nacionalinio saugumo klausimus.
Šaltinis: tsajungakaunas.lt
Keli susiję:
„Kasčiūnas TV“ paviešintas skandalingas faktas – ne visiems pasakoma, kad jie privalės žudyti
Lietuvis vis dar nepasiruošęs žudyti kitą lietuvį, informavo ukrainietis apie esamus trūkumus
Patarimai, kaip tikrieji patriotai turi elgtis su kolaborantais, sulaukė kritikos
