2024 m. gruodžio 22 d.

 

Kas slypi už pieno blokados istorijos?

2
Paskelbta: 2013-10-23 20:04 Autorius: Tomas Viluckas | ekspertai.eu

Lietuviškų pieno produktų blokados Rusijoje priežastys šalies žiniasklaidoje yra vienareikšmiškai įvardijamos kaip politinės – esą Lietuva pirmininkauja ES ir tuo faktu nepatenkintas Kremlius puola bausti mūsų pieno gamintojus.

Tokia supaprastinta įvykių versija yra paranki tiems, kurie iš Lietuvos pirmininkavimo ES nori išpūsti didelį dramblį ir rodyti jį visam pasauliui. Pieno istorijoje šis dramblys vaikšto, bet ne tais takais, kuriuos braižo vietos propagandininkai, ir politikos esama, bet kitokio atspalvio.

Antradienį pasklidusi žinia, kad Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnybos („Rospotrebnadzor“) vadovas Genadijus Oniščenka palieka savo postą, įnešė sumaišties šioje istorijoje. Atrodytų, propagandininkams ir jų „produktų“ vartotojams turėtų kilti paprastas klausimas: kokio velnio pačiame operacijos įkarštyje pašalinti uolų jos vykdytoją?

Ko gero, tai reiškia, kad operacija nebuvo tokia jau geopolitiškai ypatinga, kaip ją vaizduoja mūsų žiniasklaida ir politikai. Ji yra tik vienas įtampų Kremliuje veiksnys.

Antradienio įvykių chronologija yra itin iliustratyvi. Apie G. Oniščenkos pasitraukimą paskelbė Rusijos vicepremjerė Olga Golodec. Po poros valandų Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo atstovė spaudai Natalija Timakova Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ pareiškė, kad sprendimas dėl G. Oniščenkos dar nepriimtas.

„Sprendimo teisė palikti G. Oniščenką savo poste ar vietoj jo paskirti kitą asmenį priklauso premjerui“, – reagavo D. Medvedevo atstovė spaudai.

Pats G. Oniščenka vicepremjerės pareiškimą pakomentavo sau būdingu stiliumi: „Keistas personažas, padaręs tokį pareiškimą, nepriklauso priimantiems sprendimus asmenims.“

Šis „keistas personažas“ – vicepremjerė O. Golodec – yra laikoma Vladimiro Putino žmogumi. Būtent ji D. Medvedevo vyriausybėje prastūminėja Prezidentūros projektus. Tad manoma, kad G. Oniščenkos atleidimo panoro V. Putinas, o D. Medvedevas tik bando šį procesą sulėtinti.

Rusijos ekonomika patiria recesiją ir šioje situacijoje V. Putinas ieško atpirkimo ožio, kurio link kryptų liaudies nepasitenkinimas. Juo tikriausiai taps D. Medvedevas, kas reikštų jo politinės karjeros pabaigą. Todėl V. Putino ir D. Medvedevo konfliktas yra neišvengiamas, o G. Oniščenka jame stojosi D. Medvedevo pusėn. Jis uoliai vykdo visus premjero nurodymus.

Pavyzdžiui, „Rospotrebnadzor“ dalyvavo konflikte dėl bendrovės „Uralkalij", kurios savininkas Suleimanas Kerimovas palaikė draugiškus santykius su D. Medvedevu. Kai Minske buvo suimtas šios bendrovės generalinis direktorius Vladislavas Baumgertneris, G. Oniščenka uoliai puolė tikrinti Baltarusijos pieno produktus ir šiuo klausimu pirmą kartą prasilenkė su V. Putino, kuris abejingai reagavo į šią žinią, interesais.

Ir dabar lietuviškų pieno produktų blokada buvo visai nereikalinga V. Putinui. Besibaigiantys metai buvo jam itin sėkmingi tarptautinėje plotmėje – Sirija, Iranas, Armėnija, E. Snowdenas... Kaip tvirtino rusų politologas Stanislavas Belkovskis radijo stočiai „Svoboda“: „G. Oniščenka puolė „murkdyti“ Lietuvą, pradėjo tikrinti jos produktus, pamiršdamas, kad dabar Lietuva pirmininkauja ES, ir, matyt, toji davė aiškiai V. Putinui suprasti, kad tikslas tikrai nepateisina priemonių. Ko gero, tikslas buvo komercinis, o su ES pradėjo ryškėti labai politinis konfliktas, ir V. Putinui tai nepatiko.“

Kaip matome, ne Lietuvos pirmininkavimas ES buvo pieno produktų blokados priežastis. Ta pati radijo stotis „Svoboda“ teigia, kad aiškios politinės priežasties tokiai blokadai nebuvo ir negalima išbraukti komercinių bei lobistinių interesų. Korupcija? Kodėl ne, juk ji yra neatsiejama politikų palydovė, bet kurioje pasaulio vietoje.

Papildyta 21.50

Lietuviškų pieno produktų importą į Rusiją nurodęs uždrausti G. Oniščenka Rusijos premjero potvarkiu atleistas iš vartotojų teisių gynimo tarnybos „Rospotrebnadzor“ vadovo pareigų.

Kitu premjero potvarkiu laikinąja „Rospotrebnadzor“ vadove paskirta Ana Popova, kuri iki šiol dirbo G. Oniščenkos pavaduotoja.

Potvarkiai trečiadienį vakare paskelbti Rusijos vyriausybės interneto svetainėje.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Antanas
(2013-10-25 10:41:40)
(78.62.235.6) Parašė:

Nuo "rusiško" ar lietuviško valerijono instrukcijoje nebuvo tiek prirašyta nuodingumo kaip nuo "Europinio"?



1. Norime rusiškų vaistų
(2013-10-24 09:57:48)
(81.7.96.104) Parašė:

Lietuvos rinkoje.Jie pigesni,o kartais ir geresni.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras