Vilniaus tarptautinis kino festivalis, priklausantis ART kino teatrų ir festivalių konfederacijai CICAE, buvo pakviestas į tarptautinį Festrojos kino festivalį Portugalijoje. Netoli Lisabonos įsikūrusiame Setubalyje „Kino pavasario“ atstovė drauge su kitais CICAE nariais vertino Festrojos festivalio konkursinės programos filmus ir vienam jų skyrė specialų „CICAE Art Cinema“ apdovanojimą.
„Be galo smagu ir naudinga apsilankyti palyginti nedideliame kino festivalyje, kuriame nepradingsta nė vienas svečias, – tokį nenuginčijamą pranašumą prieš didžiuosius kino festivalius turi Festrojos kino festivalis. Jauki atmosfera, bendra veikla, nedidelis miestas atvykusius suvienija ir suteikia galimybę artimai ir naudingai pabendrauti, praplėsti akiratį bei užmegzti stiprias ateities partnerystes“, - įspūdžiais iš festivalio Portugalijoje dalijasi „Kino pavasario“ atstovė Odeta Karoblytė.
29-ą kartą vykstantis Festrojos kino festivalis sukvietė kino kūrėjus bei šios industrijos profesionalus iš viso pasaulio susipažinti ne tik su turtinga filmų programa, bet ir pažinti portugalų kultūrą, gamtą bei įspūdingas vietoves, kuriose buvo filmuojamas garsiojo Portugalijos kino genijaus Manoelio de Oliveiros filmas „The Convent“ su Catherine Deneuve ir Johnu Malkovichiumi.
Programoje – garsiuose festivaliuose apdovanojimus žeriantys filmai
Konkursinėje Festrojos kino festivalio programoje varžėsi 14 filmų iš Suomijos, Norvegijos, Lenkijos, Belgijos, Kroatijos, Islandijos, Nyderlandų ir Čilės. Vienas iš pagrindinių kriterijų, atrenkant pretendentus į konkursinę programą, - kad filmas būtų sukurtas šalyje, kurioje kasmet sukuriama ne daugiau nei 30 filmų per metus.
Portugalijoje festivalio svečiai išvydo filmus, kuriuos jau įvertino šių metų „Kino pavasario“ žiūrovai. Dėl pagrindinio Festrojos kino festivalio apdovanojimo – „Auksinio delfino“ varžėsi Vilniaus tarptautinio kino festivalio lankytojų jau matyti „Mamos liūdesys“ (Baby Blues), „Pasekmės“ (Circles), „Laisvės tango“ (Tango Libre), „Mikelandželo kančia“ (Passion of Michelangelo). Konkursinėje programoje buvo rodomi garsiuose kino festivaliuose jau apdovanoti darbai: belgų režisieriaus Felixo van Groeningeno filmas „The broken circle breakdown“, pelnęs žiūroviškiausio filmo prizą Berlyno kino festivalyje bei sulaukęs apdovanojimų Tribekos bei Kopenhagos kino festivaliuose; suomių kūrėjo Aku Louhimieso darbas „8 ball“, kurio premjera vyko Gioteborgo kino festivalyje; sudėtingas, tačiau jau sulaukęs ypatingo susidomėjimo skirtinguose festivaliuose ir susižėręs daugiau nei 15 įvairausių kino apdovanojimų kroatų režisieriaus Arseno Antono Ostojićo filmas „Halima’s Path“; lenkų kūrėjo Krzysztofo Lukaszewicziaus darbas „Viva Belarus“ – pirmasis kino filmas, sukurtas baltarusių kalba, kuri naudojama kaip priemonė atskleisti istoriją apie režimą Baltarusijoje.
Apdovanojimai jaudinančiai belgų melodramai ir spalvingai lenkų paauglių istorijai
Pagrindinė žiuri simpatijas Festrojos festivalyje atidavė ir „Auksinį delfiną“ įteikė belgų režisieriaus Felixo van Groeningeno darbui „The broken circle breakdown“, pasakojančiam itin skirtingų žmonių meilės istoriją, kurioje stipriu jausmų išbandymu tampa dukters liga.
Anot „Kino pavasario“ atstovės O. Karoblytės, renkant nugalėtoją specialiam CICAE prizui, didelių diskusijų nekilo. CICAE žiuri, kurią šiemet Festrojos festivalyje sudarė austrė Gertraud Eiter, lietuvė O. Karoblytė ir Alešas Ogorevcas iš Slovėnijos, gana vieningai nusprendė apdovanoti šių metų „Kino pavasario“ konkursinėje programoje rodytą lenkų režisierės Kasios Roslaniec filmą „Mamos liūdesys“ (Baby Blues), kuris ir Portugalijoje kino gerbėjus sužavėjo spalvinga, drąsia ir šiuolaikiška istorija apie paauglius, anksti susilaukusius vaikų.
„K. Roslaniec kūrinys puikiai atitiko CICAE apdovanojimo idėją – įvertinti aukšto meninio lygio filmus, padedant jiems atrasti žiūrovą nekomercinių kino teatrų salėse įvairiose šalyse, ir remti jaunus režisierius bei filmus, atkeliaujančius iš mažiau žinomų šalių“, - pasakoja O. Karoblytė, įteikusi lenkų kūrėjai apdovanojimą. - Be to, buvo smagu dar kartą pabendrauti su pačia režisiere, kuri šį pavasarį lankėsi ir „Kino pavasaryje“.
Be pagrindinės, konkursinės, programos, Festrojos kino festivalyje atskirai buvo apdovanoti debiutuojantys kūrėjai, atskira programa pagerbti Belgijos kino kūrėjai, o ypač – belgų aktorius Janas Decleiras, „Kino pavasario“ žiūrovams pažįstamas iš juostos „Marike, Marike“. Garsiojo aktoriaus, atvykusio į Setubalyje vykusį festivalio atidarymą, garbei buvo surengta jo darbų retrospektyva.
Jau šią savaitę festivalio „Kino pavasaris“ komanda išvyksta į vieną garsiausių ir labiausiai vertinamų Europoje Karlovi Varų festivalį, kuris jau 48 kartą vyks Čekijoje.