Kasmet tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ žiūrovai pamato vis daugiau filmų, atrastų garsiausiuose užsienio kino festivaliuose. Ištisus metus ten vykstanti „Kino pavasario“ komanda pamato vidutiniškai po 50-60 filmų viename festivalyje, o jų aplanko daugiau nei 20 per metus.
„Mūsų komanda dirba visus metus, lanko festivalius, svarbius industrijos renginius, mezga naudingas pažintis, tad jau po beveik dviejų dešimtmečių tokio darbo sulaukiame puikių rezultatų ne tik kiekvieną pavasarį Vilniuje, bet ir tarptautiniu mastu“, - teigia festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė.
Žinomas net ir garsiausiems kino festivaliams
Vilniaus tarptautinis kino festivalis darosi vis žinomesnis tarp kino profesionalų net ir didžiosiose kino šalyse. Bent jau Europoje, anot „Kino pavasario“ vadovės, didžiausio Lietuvos kino festivalio pristatyti nebereikia. Garsiausių kino festivalių organizatoriai, stambiausi kino industrijos dalyviai žino, kad Vilniuje vyksta daugiau nei 80 tūkst. žiūrovų surenkantis festivalis ir tarptautinė konferencija „Meeting Point - Vilnius“, pritraukianti šimtus kino industrijos atstovų iš įvairių šalių.
„Džiugu, kad tokie kino pasaulio žmonės kaip prestižinio Berlyno kino festivalio programos sudarytojas Christophas Terhechte ir Verena von Stackelberg, dirbanti kuriant pagrindinę šio festivalio konkursinę programą, puikiai žino Vilniaus tarptautinį kino festivalį ir išsakė norą atvykti pavasarį į mūsų festivalį“, - pasakoja „Kino pavasario“ programos sudarytoja Santa Lingevičiūtė.
Vilniaus tarptautinį kino festivalį panoro aplankyti ir didžiulės filmų platinimo kompanijos „The Festival Agency“ vadovė Leslie Vuchot. Iš šios kompanijos kasmet „Kino pavasaris“ įsigyja nemažai lietuvių itin lankomų filmų. Šiemet festivalis rodė šios kompanijos platinamus filmus: „Alyvmedis“, „Aš ir tu“, „Tikra meilė tik tarp vyrų“, „Žirgas Žapulu“, dokumentinius filmus apie Woody Alleną ir Romaną Polanskį. L. Vuchot planuoja ateinantį pavasarį dalyvauti ir kino industrijos renginyje „Meeting Point - Vilnius“.
Pirmieji geidžiamiausių filmų sąraše
Iš vieno geriausių regione festivalių, kuris vyko Karlovi Varuose, Čekijoje, grįžusi „Kino pavasario“ programos sudarytoja S. Lingevičiūtė atskleidžia filmų, kuriuos norėtų atvežti į Lietuvą, pavadinimus ir kūrėjus.
Iš pagrindinės Karlovi Varų festivalio konkursinės programos „Kino pavasario“ programos sudarytoja išskyrė į kino kūrėjų gretas vėl sugrįžusios graikų režisierės Penny Panayotopoulou naujausią filmą „Rugsėjis“ (September). Prieš vienuolika metų ši kūrėja buvo kritikų įvertinta už debiutą su filmu „Hard Goodbyes: My Father“. Filme „Rugsėjis“ režisierė labai subtiliai perteikia dabartinę Graikijos stagnaciją, depresiją ir susvetimėjimą. Pasakojama apie dvi vienišas moteris ir jų draugystę. Nors viena ir ištekėjusi, tačiau jaučiasi vieniša su vyru ir vaikais.
Skandalingi naujokai kine
Iš Karlovi Varų konkursinės programos „East of the West“ S. Lingevičiūtė „Kino pavasaryje“ norėtų išvysti dvi juostas. Abi jos susuktos kaimyninės Lenkijos jaunųjų kūrėjų ir patraukė didžiausio kino festivalio Lietuvoje programos sudarytojos dėmesį. Vienas jų – jaunosios kartos lenkų aktorius Bodo Koxas, debiutuojantis kaip filmo „Mergina iš spintos“ (The Girl from the Wardrobe) režisierius. Labai jautriai ir lengvai papasakota istorija apie tris vienišus ir labai skirtingus žmones, gyvenančius viename blokiniame daugiabutyje.
„Šio filmo prodiuserė susisiekė su manimi ir dar prieš premjerą pasiūlė šį filmą festivaliui „Kino pavasaris“. Jos didžiausias noras būtų išvysti šį lenkų filmą mūsų festivalio konkursinėje programoje „Nauja Europa – nauji vardai“, - pasakoja „Kino pavasario“ programos sudarytoja.
Lenkų prodiuserė siūlė atkreipti dėmesį ir į dar vieną filmą - „Viva Belarus!“, kuris Lenkijoje sulaukė didžiulio ažiotažo ir skambučio iš Baltarusijos ambasados, siūlančio jo nerodyti, jei norima išsaugoti gerus santykius tarp valstybių. Filmas buvo nominuotas pagrindiniam apdovanojimui „Festroia" festivalyje ir įvertintas specialiu prizu Briuselio kino festivalyje. Režisierius Krzystofas Lukaszewiczius filme atskleidžia A. Lukašenkos režimo užspaustų žmonių laisvės troškulį ir šauksmą. Filmas įkvėptas tikros roko muzikanto Franako Viachorkos, tapusio tautos šaukliu, istorijos. Režisierius kalba ne tik apie priespaudoje gyvenančius žmones, bet ir apie šiuolaikines komunikacijos galimybes, kai internetas leidžia skleisti žinią plačiai, ne tik peržengiant valstybės sienas, bet ir pasiekiant atokiausius pasaulio kampelius.
Šiuo metu festivalio „Kino pavasaris“ komanda vieši seniausiame Kroatijos kino festivalyje, kuris jau 60-ąjį kartą vyksta Puloje. Sekite festivalio naujienas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]