Nors didžiojoje pasaulio „gamykloje“ viskas lyg ir atgyja, tačiau pasaulinės problemos, lyg ylos lendančios iš maišo, neleidžia stabilizuoti ir prognozuoti globalaus ekonominio pasaulio, rašo „The Wall Street Journal“.
Metiniu skaičiavimu per pirmuosius 2020 m. mėnesius Kinijos BVP sumažėjo 6,8%, tai yra pirmasis ketvirtinis nuosmukis, bent jau nuo 1992 m.
Pasibaigus 1970 ųjų metų kultūrinei revoliucijai, skatinama rinkos reformų Kinijos ekonomika pasiekė daugiau nei keturis dešimtmečius trunkantį nesibaigiantį augimą, padidindama šalies vidaus ekonomiką maždaug šimteriopai ir pakeisdama pasaulį.
Šis laimėjimų etapas baigėsi. Penktadienį Kinija pranešė, kad per pirmuosius tris metų mėnesius jos ekonomika sumažėjo 6,8% per metus – tai yra pirmasis ketvirtinis bendrojo vidaus produkto nuosmukis nuo oficialios apskaitos vedimo pradžios 1992 m., ir greičiausiai pirmasis po Mao Zedong mirties 1976 m., teigė ekonomistai.
Kritimas buvo dar didesnis, lyginant su parėjusių metų paskutiniu ketvirčiu: 9,8% sumažėjo, nes koronavirusas, kuris pirmą kartą atsiradęs centriniame Kinijos mieste Uhane, pasklido visoje šalyje bei visame pasaulyje ir sudavė šiais laikais neturinčio precedento ekonominį smūgį.
„Kinijos ekonomikos nuosmukio lygis ir mastai yra stulbinantys, - teigė Kornelio universiteto ekonomikos profesorius ir buvęs Tarptautinio valiutos fondo Kinijos padalinio vadovas Eswar Prasad. - Mažai tikėtina, kad Kinija paskatins pasaulio augimą.“
Uždarius Uchaną ir užtikrinus griežtą, maždaug dviejų mėnesių trukmės visos šalies uždarymą,
išskyrus svarbiausią komercinę veiklą, Kinija iš esmės grįžo į darbą.
Tai aiškiausiai galima pastebėti gamybos sektoriuje, kur penktadienį paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad kovo mėn., palyginus su praėjusiais metais, pramonės produkcija gamyba sumažėjo tik 1,1% .
Kiti rodikliai, tokie kaip dienos elektros energijos gamyba ir anglies suvartojimas, atkūrė beveik visus praėjusių metų lygius arba jų daugumą.
Tačiau Kinijos gamybos atsigavimas sutapo su daugelis jos svarbiausių klientų Vakaruose perėjimu į užsidarumo režimą.
Grindų plytelių eksportuotojas iš pietų Guangdongo provincijos Allen Luo teigė, kad jis per daug nenukentėjo dėl vidinės prastovos , tačiau visuotinis koronaviruso plitimas „mums yra mirtinas smūgis“.
P. Luo pamatė, kad užsakymų lygis jo įmonėje „Foshan Homey Ceramics Co.“, pradėjo mažėti kovo viduryje, nes pirkėjai Šiaurės Amerikoje, Afrikoje ir Pietryčių Azijoje atšaukė savo užsakymus. Iš viso, pasak jo, jis prarado 70% savo užsakymų iš užsienio.
Jo likusių siuntų pristatymo laikas buvo nukeltas į liepos ar rugpjūčio mėn. dėl logistikos ir muitinės taisyklių netikrumo. Tuo tarpu likvidumas tampa rimta problema.
Niekas, o ypač p. Luo, nežino, kiek laiko praeis, kol vartotojai Vakaruose bus pasirengę vėl pirkti ir ar jie pirks tiek pat.
Lyginant su ankstesniu mėnesiu, JAV mažmeninės prekybos pardavimai kovo mėnesį sumažėjo rekordiškais 8,7%, t.y. didžiausias mažėjimas nuo 1992 m. pradžios.
Didžiausios kategorijos pagal operacijų apimtį - mobilieji telefonai, kompiuteriai, elektronika, žaislai, žaidimai, baldai bei namų apyvokos prekės – yra savo nuožiūra vykdomų pirkimų rūšys, kurios bėgant metams palaikė Kinijos eksportuotojus.
Nors kai kurie p. Luo draugai namų baldų pramonėje atleido darbuotojus, „Homey Ceramics“ dar neatleido nė vieno iš savo 330 darbuotojų, tam iš dalies padėjo vietos valdžios politika, siūlanti nuomą, elektrą ir draudimo išmokas. Bendrovė sugeba per dieną visu pajėgumu pagaminti 1,3 mln. kvadratinių metrų grindų, tačiau kai kurias savo gamybos linijas ji uždarė.
„Vis dar galime išsilaikyti, jei liepą viskas normalizuosis, - sakė jis šios savaitės interviu. - Tačiau sunku pasakyti, kas bus toliau, jei situacija tęsis ilgiau nei tris mėnesius“.
Nors pirmąjį ekonomikos smūgį Kinijai per sausio ir vasario mėn. – vidaus vartojimo susitraukimą – iš esmės pavyko suvaldyti. „Zhixin Investment Research Institute“ vyriausioji ekonomistė Lian Ping teigė, kad mažėjančios pasaulinės paklausos poveikis gali būti daug skausmingesnis.
„Juk Kinija yra didžiausia eksportuotoja pasaulyje „ pasaulio gamykla “, - sakė ji.
„Yra mažai vilčių, kad Kinijos ekonomika artimiausiais mėnesiais pastebės greitą atsigavimą“, - teigė „Commerzbank“ ekonomistas Hao Zhou, pabrėždamas pasaulio ekonomikos sulėtėjimą ir pastaruoju metu atsiradusius naujus koronaviruso užsikrėtimo atvejus Kinijoje.
Nors Kinija pastaraisiais metais kreipė dėmesį į vidaus vartojimą, kuris dabar sudaro daugiau nei pusę ekonomikos, Kinijos vartotojai taip pat susiduria su dideliais iššūkiais.
Penktadienį Kinija pranešė, kad kovo mėn., palyginti su ankstesniais metais, mažmeninės prekybos vidaus rinkoje apimtys nėrė 16 proc., lipdamos ant kulnų kritimui -20,5 proc. per pastaruosius du mėnesius.
Šaltinis: wsj.com