2024 m. gegužės 6 d.

 

„Lėlei“ – 55 metai: tarp klasikos ir absurdo

Paskelbta: 2013-08-14 10:49 Autorius: ekspertai.eu

Kol Donelaičio vardas artėja link 300 metų jubiliejaus finišo tiesiosios, jį skuba vytis ir Vilniaus teatras „Lėlė“, šį rudenį minėsiantis 55 metų jubiliejų. Rugpjūčio 17 d. Vilniaus teatras „Lėlė“ tradiciškai atidarys sezoną spektakliu „Raudonkepurė“. Tai bus jau 56-asis teatro sezonas, pirmąjį pusmetį atsigręšiąs į klasikines ir absurdo pasakas bei lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio kūrybą.

Rugsėjį „Lėlės“ scenoje įvyks pirmoji šio sezono premjera – Nacionalinės premijos laureato dailininko Vitalijaus Mazūro režisuojamas spektaklis „Spragtukas“ pagal rašytojo E. T. A. Hoffmano pasaką. Stebuklinė istorija apie vienas kito ieškančius Spragtuką ir mergaitę, susitinkančius skirtingais pavidalais, tačiau kartu kertančius visų pasaulių ribas ir tikrovę liudijančias iliuzijas. Spalvingas ir dinamiškas meistro V. Mazūro spektaklis, kuriame tėvelio Droselmajerio vaidmenį atlieka pats teatro vadovas, nukelia vaikus į paslaptingus sapno užkaborius, kur viskas įmanoma, o kovoti su priešais reikia dar sunkiau nei gyvenime.

Spalį minėsiantis savo 55-metį Vilniaus teatras „Lėlė“ kartu su aktoriumi Rolandu Kazlu pakvies pažvelgti į lietuvių tautos epo autoriaus K. Donelaičio gyvenimą ir kūrybą. „Ne pagal šio pasaulio madą“ – tai ne tik spektaklio pavadinimas, bet ir precentoriaus K. W. Schulzo mirusiųjų metrikų knygose padarytas įrašas: „Jis buvo […] sąžiningas žmogus. Ne pagal šio pasaulio madą…“ (1977 m., p. 573). Aktorius ir spektaklio režisierius R. Kazlas, kuriam ir pačiam tinkama šio pasaulio mados nesivaikančiojo etiketė, apie būsimą spektaklį sako: „Šiuo darbu norėčiau pažvelgti į Kristijoną Donelaitį ne kaip į mums visiems jau žinomą istorinę asmenybę, ne kaip į klasiką, seniai gyvenantį tik vadovėliuose ar chrestomatijose, o kaip į visada gyvą poetą, gyvenantį savo amžinus metus ir nuolat kuriantį juos, tarsi poemą. Jis ir jo kūryba – tai tarsi kažkoks sveikas pamatas mums, vis dar kalbantiems lietuviškai. Šiame spektaklyje man labiau būtų įdomus tylintis poetas, o ne rėžiantis pamokslus; labiau triūsiantis, krutantis ir šokantis, o ne stovintis sakykloje; labiau savam kieme kartu su žmona, o ne laukuose su būrais; brandinantis žodį, o ne jį užrašantis. Mano manymu, K. Donelaitis – tai kūnas, tapęs žodžiu. Teatleidžia man tie, kurie taip nemano. Tai žmogus, paisęs žemės, dangaus ir laiko dėsnių, o ne vaikęsis trumpalaikių žmogiškųjų madų, kaip pavasaris ar ruduo – kiekvieną kartą lyg tas pats, tačiau visada kitoks.“

Lapkričio pabaigoje „Lėlės“ scenoje atsiras vietos dar vienai klasikinei pasakai – Hanso Christiano Anderseno „Sniego karalienei“. Pasak inscenizacijos autorės ir režisierės Nijolės Indriūnaitės, H. Ch. Anderseno pasakoje slypi bet kuriai jaunųjų žiūrovų kartai aktualūs klausimai: kas sudaro tarpusavio santykių pagrindą; kaip reikia vertinti Gyvybės ir Mirties sandūrą; kur slypi viltis, tokia reikalinga siekiant sukurti naują bendravimo kokybę? Pagrindinių pasakos veikėjų – sesers Gerdos ir brolio Kajaus – istorijoje minėti klausimai iškyla kūrinio kolizijoje: vaikai netenka gebėjimo nuoširdžiai išklausyti vienas kitą, prarada dėmesingumą artimo abejonėms ir skausmui. Ir tik betarpiška meilė, viltimi grindžiamas tikėjimas pajėgūs įveikti artimo žmogaus dvasinę krizę.

Naujų metų laukimą Vilniaus teatras „Lėlė“ pasitiks eksperimentinėmis nuotaikomis: spektaklį vaikams Didžiojoje teatro scenoje kurs du jauni menininkai, debiutuojantys lėlių teatre. Spektaklį mažiesiems pagal Milošo Macoureko pasakas kurs šiemetinis „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas jaunųjų menininkų kategorijoje – dailininkas Antanas Dubra, kartu su „Lėlės“ teatro aktoriumi Šarūnu Dateniu pernai „Menų spaustuvėje“ pristatę pagyrimų sulaukusį interaktyvų spektaklį vaikams „Gaidelis pinigautojas“. A. Dubros bendražygis šįkart – jaunas kino režisierius Mikas Žukauskas, 2012 m. už dokumentinį filmą „Dievas sukūrė viską, išskyrus kilimą“, kurtą kartu su kolege Gintare Valevičiūte, pelnęs „Sidabrinę gervę“.

Pirmą kartą kartu kursiantys menininkai, kol kas kukliai prisistatantys „ne teatro žmonėmis“, teigia siekiantys sukurti tokį spektaklį, kuris, pasak M. Žukausko, „turėtų būti savotiškas siurrealizmu dvelkiantis sapnas scenoje: ko verti vien operas dainuojančio čiaupo, dvigalvės mergaitės ar 6 000 žadintuvų talpinančios salos reginiai“. Taip pat, kaip pastebi dailininkas A. Dubra, „Milošo Macoureko pasakos yra labai vizualios, veikėjai be galo įdomūs. M. Macourekas turi čekiškos estetikos suvokimą, panašų į Švankmajerio, – personažai buitiškai brutalūs, tačiau per labai gero humoro prizmę“.

Pirmąjį pusmetį, be keturių premjerų, Vilniaus teatras „Lėlė“ planuoja ir dvejas gastroles: pirmosios turėtų vykti jau rugsėjo pabaigoje – Gintaro Varno režisuotas spektaklis „Teiresijo krūtys“ sulaukė garbingo pakvietimo į prestižinį kas antrus metus vyksiantį Tarptautinį lėlių teatro festivalį vadinamojoje lėlininkų sostinėje Šarlevilyje Prancūzijoje. Kaip teigia Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Rasa Balčikonytė, „Lietuva pirmą kartą pakviesta dalyvauti šiame festivalyje. G. Varno spektaklis bus rodomas jau vykstant Lietuvos pirmininkavimo ES renginiams – tai bus dar vienas gražus ir ryškus Lietuvos Prancūzijoje pristatymo akcentas. Juolab kad G. Varno lėlių teatras čia žinomas ir vertinamas – 2011 m. Prancūzijoje labai sėkmingai įvyko jo režisuotų madrigalinių operų pristatymai, o garsusis Šarlevilio festivalis, kuriame šiemet dalyvaus per 100 teatrų iš 35 šalių, padės dar geriau pažinti Lietuvos lėlių teatrą“.

Lapkritį Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklis suaugusiesiems „Meteo“, režisuotas rusų kilmės Suomijoje reziduojančios režisierės Anos Ivanovos-Brašinskajos ir šiemet pelnęs „Auksinį scenos kryžių“ lėlių ir objektų teatro kategorijoje, yra pakviestas dalyvauti ketvirtus metus rengiamame tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „TIP-fest“, vyksiančiame Turku mieste Suomijoje. „Jau pristatėme spektaklį Rusijoje, režisierės tėvynėje, dabar paskui ją sekame į Suomiją“, – juokauja spektaklio aktoriai.

55-metį švęsiantis teatras ir jo kolektyvas jaučiasi pačiame jėgų žydėjime: numatomi edukaciniai renginiai, bus pristatyta daugybė su lėlių teatru susijusių parodų, o spalio 25 d., uždarant scenografijos parodą „Juozas ART“ galerijoje, bus pristatytas ir jubiliejinis leidinys, pristatantis pokalbius su Vilniaus teatre „Lėlė“ kūrusiais, kuriančiais ir kursiančiais dailininkais. „Dailininkas „Lėlėje“, „Lėlė“ dailėje, lėlė dailėje ir lėlininkas „Lėlėje“ – visa tai neatsiejama, apie tai nuolat kalbame ir nuolat kalbėsime“, – džiaugiasi Vilniaus teatro „Lėlė“ meno vadovas Vilmantas Juškėnas. 

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras