Ką bendra turi buvęs Gvantanamo (Gitmo) kalėjimo kalinys ir žurnalistai Azijos bei Vakarų žiniasklaidoje? Jiems visiems buvo įteikti „WikiLeaks“ gauti dokumentai apie regiono politikus. Pirmasis tiesiog sužinojo, dėl ko buvo suimtas, o dokumentų viešintojams tai buvo sensacija. Taip gimė dokumentinis filmas „Mediastanas“, kurį režisavo švedų kino kūrėjas Johannas Wahlströmas (gim. 1981 m.), o prodiusavo „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Paulas Assange'as (gim. 1971 m.).
Visą filmą, suskaidytą į tris dalis, galima pažiūrėti čia, čia ir čia.
Dėmuo -stan kilęs iš persų kalbos ir reiškia „šalį“ (indoeuropiečių prokalbėje šaknis *steh₂- reiškia „stovėti“).
Visuotinio sekimo tema šiuo metu madinga. J. Wahlströmas 2010 m. režisavo 58 minučių dokumentinį filmą „WikiRebels: The Documentary“, o 2013 m. spalį pasirodė meninis filmas apie J. P. Assange'ą „The Fifth Estate“ (tiesa, jame, kaip tvirtino J. P. Assange'as, jis yra šmeižiamas). „WikiLeaks“ įkūrėjas yra jau keliasdešimties filmų herojus, scenarijų autorius, laidos „The World Tomorrow“ vedėjas.
Filme „Mediastanas“ pasakojama apie 2010 m. prasidėjusią įvykių grandinę, kurią pradėjo Bradley (Chelsea) Manningo į „WikiLeaks“ nusiųsta informacija apie Irako karo žiaurumus.
„Mediastane“ simboliškai keliaujama Šilko keliu per Kazachstaną, Kirgizstaną, Tadžikistaną, Turkmėnistaną, Uzbekistaną ir JAV okupuotą Afganistaną.
Šiose šalyse penki „WikiLeaks“ atstovai susitinka su vietos žurnalistais, siūlo jiems slaptus dokumentus, tačiau nuolat susiduria su žiniasklaidos cenzūra. Per visą kelionę filmo herojai sekami įvairių šalių slaptųjų tarnybų.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]