Per pirmąjį Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai mėnesį pasiektus susitarimus Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vertina kaip svarbius visai ES ir sako, kad Lietuva parodė gebanti derinti valstybių narių interesus.
„Pirmasis Lietuvos pirmininkavimo mėnuo parodė, kad sugebame rasti sprendimus, būtinus ir Lietuvai, ir visai ES. Įsitikinome, kad esame visiškai pasirengę atlikti pirmininkavimo ES Tarybai funkcijas. Derybinių komandų darbą vertinu labai gerai. Liepos rezultatai ir galimybė rugpjūtį pasirengti tolesniam darbui – tramplinas į dar intensyvesnį rudenį“, – sakė L. Linkevičius.
Liepą Briuselyje surengtos dvi Tarybos – Ekonomikos ir finansų reikalų bei Žemės ūkio ir žuvininkystės – kurioms pirmininkavo Lietuvos ministrai – finansų ministras Rimantas Šadžius ir žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.
Ekonomikos ir finansų reikalų taryba patvirtino teisės aktus dėl Latvijos prisijungimo prie euro zonos nuo 2014 metų sausio 1 dienos ir priėmė atskiroms šalims skirtas rekomendacijas, užbaigdama 2013 metų Europos semestrą. Taip pat priimta 7,3 milijardo eurų ES 2013 metų taisomojo biudžeto dalis.
Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje sutarta dėl Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo (EMFF). Dėl šio teisės akto rudenį planuojami trišaliai ES Tarybos pirmininkės Lietuvos susitikimai su Europos Parlamentu (EP) ir Europos Komisija (EK).
Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio ir saugumo politikai Catherine Ashton vardu Briuselyje vadovavo ES delegacijai Stabilizacijos ir asociacijos tarybos su Buvusiąja Jugoslavijos Respublika Makedonija posėdyje ir pirmininkavo ES ir Kazachstano bendradarbiavimo tarybos posėdžiui.
Lietuvos atstovai pirmininkavo 244-iems ES Tarybos darbo grupių posėdžiams. Teisingumo ir vidaus reikalų srities posėdžių surengta 43, išorinių santykių, vystomojo bendradarbiavimo ir gynybos – 26, ekonomikos ir finansų reikalų bei transporto, telekomunikacijų ir energetikos sričių – po 25.
Lietuvos nuolatinis atstovas ES Raimundas Karoblis vadovavo 4 Nuolatinių atstovų komiteto (Coreper II) posėdžiams, ambasadorius ypatingiems pavedimams Arūnas Vinčiūnas – 4 Nuolatinių atstovų komiteto (Coreper I) posėdžiams.
Vienas iš svarbiausių Lietuvos pirmininkavimo rezultatų Nuolatinių atstovų komiteto (Coreper II) srityje laikomas Tarybos sutarimas dėl ES biudžeto 2014 metais, pasiektas per labai trumpą laiką ir leisiantis pradėti derybas su EP. Sutarimas pasiektas ekspertų lygiu ir patvirtintas Nuolatinių atstovų komitete, neprireikus rengti biudžeto ministrų susitikimo.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.