Balandžio 11 d., ketvirtadienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) vyks Marijos Teresės Rožanskaitės parodą „Rentgenogramos“ papildančios programos renginys. Parodos kuratorė Laima Kreivytė skaitys paskaitą „Popmeno atspindžiai: Marija Teresė Rožanskaitė ir estų animacija“.
Kas sieja estų menininkų animacinius filmus ir Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą? Jei ieškoma ne tiesioginių įtakų, o panašių kūrybos principų, į akis krenta menininkų pamėgta popmeno estetika, ryškios spalvos, fotografiniai vaizdai ir skrydžio erdvės ilgesys. Tylusis modernizmas Lietuvoje sėmėsi įkvėpimo iš ekspresionistinės tradicijos, o M. T. Rožanskaitei buvo artimesnė estiškoji hiperrealistinė tapybos stilistika. Menininkės ieškojimų laukas apėmė ir poparto tendencijas – kasdienių daiktų naudojimą, masinės produkcijos atspindžius, tikrovės dirbtinumą atskleidžiančius lėlių motyvus, asambliažiškumą.
Visa tai galima pamatyti ir animaciniuose filmuose, kuriuos 1973–1976 sukūrė estų menininkai Reinas Raamatas, Leonhardas Lapinas, Sirjė Lapin-Runge’as, Avo Paistikas, Ando Keskküla, Reinas Tammikas, Reinas Raidme. Jų filmai išsiskiria animacijos ir dokumentiškumo derinimu, miesto ir technologijų motyvais, konkrečios ir abstrakčios formų jungtimis, skirtingų erdvių susidūrimais, ryškiomis spalvomis ir ornamentika. Tai, ką matome ir to paties laikotarpio M. T. Rožanskaitės darbuose.
Renginio metu bus rodomi estų animaciniai filmai Skrydis (rež. Reinas Raamat, dailininkas Avo Paistikas, 1973), Spalvotas paukštis (Reinas Raamatas, Leonhardas Lapinas, Sirje Lapin-Runge'as, 1974), Pasaka apie kiškiuką (Ando Keskküla, Reinas Tammikas, 1975), Kiškis (Ando Keskküla, dailininkai Reinas Tammikas ir Reinas Raidme, 1976).
Įėjimas nemokamas. Filmai originalo kalba su lietuviškais subtitrais.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]