Prezidentė Dalia Grybauskaitė minima tarp didžiausios Europos Parlamento (EP) politinės grupės, Europos liaudies partijos, kandidatų į Europos Komisijos (EK) vadovus. Apie tai rašoma „Reuters“ straipsnyje.
Pagal 2009 metų Lisabonos sutartį vykdomosios institucijos EK pirmininko rinkimai buvo susieti su EP rinkimais. ES lyderiai tikėjosi, kad taip bus sumažintas rinkėjų pasyvumas ir ištaisytas ES „demokratijos deficitas“. EK yra kritikuojama kaip nerenkama ir nedemokratiška institucija, nes jos narius skiria ES valstybės narės.
Likus mažiau nei metams iki gegužės mėnesio rinkimų, aiškėja naujos tvarkos trūkumai. Apklausos rodo, kad per EP rinkimus daug balsų gali surinkti populistinės ir euroskeptikų grupės. Tokiu atveju gali būti sunku absoliučia dauguma išrinkti naują EK pirmininką, ir ši situacija gali atbaidyti įtakingiausius politikus nuo EK pirmininko posto. Trys premjerai, kurie buvo laikomi potencialiais centro dešinės Europos liaudies partijos kandidatais: Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, Suomijos premjeras Jyrki Katainenas ir Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas jau nusprendė likti nacionalinėje politikoje.
Susiklosčius tokiai situacijai didžiausia EP politinė grupė savo kandidatu gali iškelti antrą pagal rangą politiką. Tarp tokių Europos liaudies partijos kandidatų minima buvusi EK narė D. Grybauskaitė ir dabartiniai EK nariai Viviane Reding iš Liuksemburgo bei Michelas Barnier iš Prancūzijos. „Reuters“ pažymi, kad šie politikai nėra plačiai žinomi ir gali nesurinkti daug balsų.
Antra pagal dydį EP politinė grupė - Europos socialistų partija - tikriausiai kandidatu kels EP pirmininką, Vokietijos socialdemokratą Martiną Schulzą. Centro kairės EP politinė grupės Europos liberalų ir demokratų aljansas tikriausiai pasirinks buvusį Belgijos ministrą pirmininką Guy Verhofstadtą.
Eltos inf.