Interviu Vokietijos dienraščiui „Suddeutsche Zeitung“ Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pavadinama „ryžtingąja dama, kuri Prezidento poste nelinksta prie politinių kairiųjų“.
„Per 2009 metų rinkimus ji turėjo konservatorių partijos – Tėvynės sąjungos paramą, kuri ir toliau ją žada palaikyti, jei Dalia Grybauskaitė iš naujo kandidatuos 2014-aisiais. Bet D. Grybauskaitei nepatinka, kai ją laiko konservatyvia, o jos kelionę į Londoną kaip susižavėjimo Margaret Thatcher išraiška, nors jos atkaklumą Prezidentė vertina.
„Aš esu nepriklausoma“, – akcentuoja D. Grybauskaitė, kaip jai būdinga, - nesu susijusi su kuria nors ideologija, stengiuosi savo kraštui padaryti viską, kas geriausia, taip, kaip aš tą suprantu“, – interviu cituojama Lietuvos vadovė.
Interviu neslepiama, kad, būdama jauna moteris, užaugusi sovietinėje sistemoje – priklausė Komunistų partijai, gavo politinės ekonomikos daktaro laipsnį Maskvos visuomenės mokslų akademijoje ir dėstytojavo partinėje mokykloje Vilniuje. Žlugus Sovietų Sąjungai, ji dirbo įvairiose ministerijose ir iškilo iki politinių aukštumų. Valdant konservatoriams, ji buvo finansų viceministrė, valdant socialdemokratams – finansų ministrė.
Tarp Lietuvos politikų, palikusių įspūdį, ji mini tiek konservatorių Vytautą Landsbergį, nepriklausomybės judėjimo „Sąjūdis“ lyderį ir pirmąjį valstybės vadovą po 1989-ųjų, tiek komunistų lyderį, vėlesnį socialdemokratų Prezidentą ir Premjerą Algirdą Brazauską.
Šių dviejų politikų pastangomis iš didžiosios kaimyninės Rusijos atkovota Lietuvos nepriklausomybė yra ir svarbus D. Grybauskaitės siekis. Todėl per ateinantį Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai pusmetį kartu su Vyriausybe ji ketina siekti, kad, pavyzdžiui, būtų nutraukta iki šiol egzistuojanti Baltijos šalių priklausomybė nuo rusiškų dujų ir elektros energijos tiekimo. Pradžia esą jau padaryta.
„Energijos tiekimo saugumas ir diversifikavimas labai svarbūs faktinei politinei nepriklausomybei ir nepriklausomybei nuo Rytų korupcinio mentaliteto“, – teigia Prezidentė.
D. Grybauskaitė interviu neatsakė į klausimą, ar Karolio Didžiojo apdovanojimas galėtų praskinti kelią į aukštesnius ES postus, tarkim, dabartinio ES Vadovų Tarybos Pirmininko Hermano van Rompėjaus (Herman Van Rompuy) įpėdinio kitais metais.
„Pirmiausia, 2014 metų pavasarį ji turi apsispręsti, ar antrą kartą kandidatuos į Lietuvos Respublikos Prezidento postą“, – teigia „Suddeutsche Zeitung“.
„ELTA“, „ekspertai.eu“ inf.