Norintis įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys užsienyje, ir užsieniečiai dėl įvaikinimo Lietuvoje turi kreiptis per savo šalies Centrinę įvaikinimo instituciją arba per Užsienio valstybės instituciją, įgaliotą veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje (toliau – įgaliota užsienio valstybės institucija).
Nuo 2006 m. rugpjūčio 1 d. nepriimami užsienio valstybių institucijų nauji prašymai dėl įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje suteikimo.
Šiuo metu akredituotos mūsų šalyje užsienio valstybių institucijos, pasibaigus jų akreditacijos laikotarpiui, gali pratęsti tarptautinio įvaikinimo veiklą. Šiandien Lietuvoje veikia 10 akredituotų užsienio valstybių institucijų, iš jų 4 Italijos, 2 JAV ir po vieną Ispanijos, Kanados, Naujosios Zelandijos ir Švedijos įgaliotą instituciją.
Daugiau informacijos apie akredituotų užsienio valstybių institucijų įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje pratęsimą galima rasti Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. A1-162 patvirtintame Įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje suteikimo akredituotoms užsienio valstybių institucijoms tvarkos apraše (Žin. 2005-06-11, Nr. 73-2668, Žin. 2012-01-12, Nr. 7-218).
Nuo 2012 metų balandžio 1 d. užsieniečiai, nuolat gyvenantys užsienyje, gali kreiptis į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą tik dėl vaikų su specialiaisiais poreikiais įvaikinimo. Be to, įvaikinti mūsų šalyje turės teisę tik susituokusios užsienio piliečių poros.
Lietuvos Respublikos piliečių (sutuoktinių) ir nuolat gyvenančių užsienyje sutuoktinių, kurių vienas yra Lietuvos Respublikos pilietis, kreipimosi dėl įvaikinimo mūsų šalyje tvarka bus tokia pati kaip ir iki šiol.
Tarptautinio įvaikinimo apribojimai įsigaliojo, vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2012 m. sausio 10 d. įsakymu Nr. A1-8 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 3 d. įsakymo Nr. A1-162 „Dėl įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje suteikimo užsienio valstybių institucijoms tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.
Vienose užsienio šalyse, pavyzdžiui, Italijoje, Švedijoje, JAV, šeimos dėl įvaikinimo gali kreiptis tik per įgaliotas užsienio valstybių institucijas. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Ispanijoje, šeimoms leidžiama rinktis – kreiptis dėl tarptautinio įvaikinimo per įgaliotą užsienio valstybės instituciją ar per centrinę įvaikinimo instituciją.
Pagal galiojančias taisykles vaikas gali būti siūlomas įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, ir užsieniečiams, jei per 6 mėnesius nuo vaiko įtraukimo į galimų įvaikinti vaikų apskaitą nebuvo rasta Lietuvos Respublikos piliečių šeima, gyvenanti Lietuvoje, galinti globoti ar įvaikinti šį vaiką.
Siūlant vaiką įvaikinti yra atsižvelgiama į vaiko auklėjimo paveldimumą, etninę kilmę, kultūrinę priklausomybę ir gimtąją kalbą, todėl pirmenybė įvaikinti suteikiama Lietuvos Respublikos piliečiams, gyvenantiems užsienyje, taip pat užsienio valstybių piliečiams, turintiems lietuvišką kilmę. Lietuvių kilmės asmeniu laikomas asmuo, kurio tėvai ar seneliai arba vienas iš tėvų ar senelių yra ar buvo lietuviai ir pats asmuo pripažįsta save lietuviu.
Žemiau lentelėje pateikti duomenys iš 2017 m. gegužės 5 d. ĮGALIOTŲ UŽSIENIO VALSTYBIŲ INSTITUCIJŲ 2016 M. VEIKLOS LIETUVOJE ATASKAITOS
Nr. 6-242 apie kiekvienos įgaliotos institucijos 2014–2016 m.
įvaikinusių šeimų, įvaikintų vaikų, tarp jų ir įvaikintų vaikų, turinčių specialiųjų poreikių, skaičius:
63 įvaikintų vaikų pasiskirstymas pagal užsienio valstybe 2014–2016 m. matomas žemiau pateiktame paveikslėlyje:
2016 m. gauta grįžtamoji informacija apie 2011–2016 m. įvaikintus vaikus. Visos akredituotos Lietuvoje užsienio valstybių įvaikinimo organizacijos nustatyta forma laiku ir sistemingai teikė Tarnybai grįžtamąją informaciją. Žemiau pateiktoje lentelėje matoma, kiek 2014–2016 m. ataskaitų po įvaikinimo pateikė akredituotos Lietuvoje užsienio valstybių įvaikinimo organizacijos.
Ataskaitų po įvaikinimo skaičius, palyginus trejų pastarųjų metų duomenis, išlieka panašus. Ši tendencija siejama su tarptautinio įvaikinimo skaičiais, kurie kasmet išlieka maždaug panašūs (2014 m. užsienio valstybių piliečių šeimos įvaikino 78 vaikus, 2015 m. – 62 vaikus, 2016 m. – 67 vaikus).
Su visa ataskaita galima susipažinti ČIA.
Šaltinis: vaikoteises.lt
Keli susiję:
Paneigimas: informacija apie skubiai įvaikinamą mergaitę porai iš Naujosios Zelandijos – klaidinanti
Pateikiame situacijos apie mergaitės įvaikinimą įtėviams iš Naujosios Zelandijos išaiškinimą
Ministre L. Kukuraiti, neprisidenginėkite moterimis, atsakykite į paprastus klausimus
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]