Kai 1991 metų gruodžio 8 dieną trijų slaviškų Sovietų Sąjungos respublikų vadovai susirinko nuošaliame medžiotojų namelyje, didžiulės šalies likimas kabėjo ant plauko. Plunksnos mostu jie sudavė mirtiną smūgį SSRS, pagimdydami tokią galingą sprogimo bangą, kuri ir po 30 metų kelia didelį rezonansą įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos pavidalu.
Susitarime, pasirašytame Belovežo girioje esančioje Viskuli rezidencijoje, buvo pareikšta, kad „SSRS nustoja egzistuoti kaip tarptautinės teisės subjektas ir kaip geopolitinė realybė“.
Tuometinis Baltarusijos vadovas Stanislavas Šuškevičius jo ir Rusijos vadovo Boriso Jelcino bei Ukrainos vadovo Leonido Kravčiuko pasirašytą dokumentą pasididžiuodamas vadina „diplomatijos šedevru“.
„Didi imperija, branduolinė supervalstybė suskilo į nepriklausomas šalis, kurios gavo galimybę bendradarbiauti tiek, kiek norėjo. Ir tai įvyko nepraliejant nė lašo kraujo“, - interviu „Associated Press“ pareiškė 86 metų Šuškevičius.
Kraujas bus pralietas vėliau daugybės konfliktų buvusių sovietinių respublikų teritorijose. Vienas pražūtingiausių konfliktų prasidėjo Ukrainos rytuose 2014 metais, kurio metu žuvo daugiau kaip 14 tūkstančių žmonių.
„Tai, ką jie padarė Belovežo girioje taip skubotai ir slaptai, buvo panašu į suokalbį siekiant nužudyti sužeistą, bet dar gyvą žmogų, jį sukapojant", - parašė savo memuaruose Michailas Gorbačiovas, kuriam šiandien 90 metų. „Valdžios troškimas ir asmeniniai interesai nugalėjo visus teisinius argumentus ir abejones.“
Bet Šuškevičiui tai nebuvo jokia tragedija.
„Mes nusprendėme uždaryti tautų kalėjimą, - pasakė jis. - Mums nebuvo dėl ko gailėtis.“
Gorbačiovas apkaltino savo didžiausią priešą Jelciną tuo, kad būtent jis, bandydamas tapti Kremliaus šeimininku, tapo Sovietų Sąjungos sugriovimo iniciatoriumi. 2007 metais miręs 76 metų Jelcinas tvirtino, kad elgėsi teisingai, nes SSRS buvo pasmerkta. Anot jo, Belovežo susitarimai buvo vienintelis būdas išvengti konflikto tarp centrinės vyriausybės ir nepriklausomybės siekusiomis respublikomis.
Kai kurie to istorinio susitikimo dalyviai sakė, kad lemiamą vaidmenį sugriaunant Sovietų Sąjungą suvaidino Ukrainos vadovas Kravčiukas.
Derybose medžiotojų namelyje Kravčiukas užėmė griežtą poziciją ir atmetė visas modernizuotas Sovietų Sąjungos versijas.
„Kravčiukas susikoncentravo ties Ukrainos nepriklausomybe, - sakė Šuškevičius, - Jis didžiavosi tuo, kad Ukraina paskelbė nepriklausomybę referendume ir tuo, kad 1991 metų gruodžio 1 dieną jis buvo išrinktas Ukrainos prezidentu.“
Jelcino padėjėjas Sergejus Šachrajus taip pat sako, kad rinkimai Ukrainoje suvaidino lemiamą vaidmenį: „Jelcinas ir Šuškevičius iš pradžių bandė įtikinti Kravčiuką išsaugoti tam tikrą sąjungos formą, bet po įvykusio referendumo jis net nenorėjo girdėti šio žodžio.“
Susikoncentravę ties Gorbačiovo nušalinimu, trys vadovai atidėjo į šalį tarpusavio ginčus, bet nesutarimai iškilo į paviršių vėliau.
Vladimiras Putinas, pavadinęs Sovietų Sąjungos žlugimą didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa, ne kartą teigė, kad Ukraina SSRS žlugimo eigoje neteisingai paveldėjo istorines Rusijos sritis.
„Šiuolaikinė Ukraina visiškai yra sovietinės epochos kūdikis, - parašė Putinas liepos mėnesį publikuotame straipsnyje. - Mes žinome ir prisimename, kad didžia dalimi ji buvo kuriama istorinės Rusijos sąskaita. Akivaizdu viena: Rusija faktiškai buvo apiplėšta.“
Šaltinis: independent.co.uk
Naujausi
Naujausi komentarai
Romas/Dzukas
IP 31.172.72.58 | 18:32:41
Tas 1929-1933 badas buvo po visa Pasauli. Rusijoje nuo bado mire daugiau zmoniu nei Ukrainoje, nes ten salygos zemes ukiui atsiauresnes. Hoholai, kaip zydai su savo holokaustu, uzkniso su tuo holodomoru. Tiesa "zviege" daugiausiai pasiturintys Galicijos kaimieciai. Papuvusi liaudis. ...