JAV, Turkija ir kitos NATO šalys, tiekdamos ginklus Kijevui, destabilizuoja padėtį Ukrainoje.
Ukrainos ginkluotosios pajėgos neprilygsta Rusijos pajėgoms nei kiekybės, nei kokybės atžvilgiu. Tačiau dėl tikėjimo į JAV ir NATO palaikymą Ukrainos vadovybė gali pamiršti bet kokį sveiką protą ir inicijuoti pragaištingą konfrontaciją. Kartą JAV vienam nekantriam klientui jau buvo įteigusios mintį, jog šis gali tikėtis Vašingtono palaikymo.
Džordžo Bušo (George Bush) administracija neapdairiai įteigė Gruzijos prezidentui Michailui Sakašviliui, jog jo šalis – svarbus JAV sąjungininkas, ir Amerika su NATO būtinai ateis į pagalbą Gruzijai, jei ši įsivels į konfliktą su Rusija. Vašingtonas parūpino Tbilisiui ginklų už milijonus dolerių ir net apmokė gruzinų karius. Bušas netgi įkalbinėjo (nors ir nesėkmingai) JAV NATO sąjungininkus priimti Gruziją (ir Ukrainą) į aljansą.
2008 m. rugpjūčio mėnesį Sakašvilis pradėjo karinį puolimą, siekdamas susigrąžinti Pietų Osetijos kontrolę. Gruzinų puolimo metu nukentėjo Rusijos taikos palaikymo pajėgos, kurios ten buvo dislokuotos nuo 1990-ųjų metų pradžios, ir Maskva atsakė didelio masto kontrapuolimu, kuris baigėsi kelių Gruzijos miestų užėmimu, o Rusijos kariai atsidūrė Gruzijos sostinės prieigose.
Nepaisant ankstesnės Vašingtono retorikos, Sakašvilis pamatė, kad JAV nedega noru kariauti dėl Gruzijos, ir taikos susitarimą jam teko pasirašyti jau rusų diktuojamomis sąlygomis.
Paralelės tarp ano fiasko ir dabartinės Vakarų, ypač JAV, politikos Ukrainos atžvilgiu, kelia nerimą. Parduodamas ginklus Kijevui, Vašingtonas ypatingai aštrina situaciją Ukrainoje. Vašingtonui ir jo NATO partneriams būtina atsisakyti nuo šios vis labiau rizikingos politikos.
Kremlius ne kartą leido suprasti, kad laiko Ukrainą pagrindine Rusijos saugumo problema, o bandymai padaryti iš šios šalies Vakarų karinę sąjungininkę rizikuoja peržengti akivaizdžią raudonąją liniją.
Veiksmai, skatinantys nestabilų klientą griebtis provokacijų, kurių neatlaikys jis pats, jei jo galingesnis priešininkas atsakys į jas eskalacija, – užsienio politikos vykdytojų didžiulės nekompetencijos liudijimas.
O šiuolaikinių ginklų Ukrainai perdavimas – chrestomatinis tokio kvailumo pavyzdys. Amerikai, Turkijai ir kitiems Kijevo šalininkams būtina pakeisti kursą, kol rusenantis Ukrainos konfliktas nevirto gaisru.
Šaltinis: nationalinterest.org
Naujausi
Naujausi komentarai
Dviems skystapročiams
IP 84.55.55.186 | 08:07:57
Du piemenukai - kurią vietą ruošiatės laižyti Trumpui? Šikną laižys aukštas ir gražus. Jums lieka priekinė dalis......
jeronimas
IP 51.37.22.241 | 02:33:27
Kaip shvarkeliai,padluckiai ir nuosedos po sausio 20 keis savo mundurus??Apie politini krypties keitima net neklausiu,bijau kadd nebutu kaip su jevrosojuzo urshiule,bijau kad slaptos pneumonijos neapstotu....
Zigmas Vaišvila
IP 78.61.243.166 | 23:55:29
Gerbiamasis neprisistatantis Nr.5, ramiai susirašykite visus įvykius iš eilės pagal datas, o tada dar kartą pabandykite pasamprotauti. Ačiū ir sėkmės....