Gegužės 3-iąją „The New York Times“ paskelbė publikaciją, kurioje parodė skirtingus sukilėlių Rytų Ukrainoje veidus, pabandė apibūdinti, kokie žmonės yra vadinamieji prorusiškieji kovotojai.
Vienas jų – buvęs Ukrainos armijos karys, maždaug 55-erių Jurijus – dabar priklauso vadinamosios Donecko Respublikos liaudies milicijai. Jurijui teko kovoti Afganistane.
Šiame kare, pasak „The New York Times“, kurio pradėjimu abi pusės kaltina viena kitą, išlieka viena neaišaiškinta paslaptis – milicijos vyrų, pastaruoju metu patyrusių spaudimą ir iš Rusijos, ir iš Vakarų, identitetas ir priklausomybė. Maskva teigia, kad ji nesusijusi su liaudies milicija, Vakarai ir laikinoji Ukrainos vyriausybė tvirtina priešingai.
119 vyrų vienijančios 12-osios kuopos, kurioje teko pabuvoti „The New York Times“ žurnalistams, sukilėliai yra ukrainiečiai, tačiau jaučiamos gilios jų sąsajos su Rusija. Tarp jų – Sovietų Sąjungos, Ukrainos ir Rusijos armijų veteranai, kai kurie jų turi šeimas kitoje sienos pusėje, Rusijoje. Taigi identitetas ir lojalumas čia sumišę.
Nors šie kovotojai nepasitiki laikinąja Ukrainos vyriausybe ir Vakarais, tarpusavyje jie nesutaria dėl galutinio savo tikslo – ar Ukraina turėtų būti federalinė valstybė, ar Rytų Ukraina turėtų tapti Rusijos dalimi.
Tiesa, gegužės 6-ąją, po gana rimtų mūšių prie Slaviansko, Kremliui artimas filosofas, politologas Aleksandras Duginas pareiškė, kad laikas siųsti tankus į Vakarų Ukrainą, į Kijevą. Pasak A. Dugino, kruvini įvykiai Odesoje – „rusiškasis Holokaustas“.
Prorusiškai nusiteikęs JAV ekonomistas, buvęs prezidento Ronaldo Reagano patarėjas Paulas Craigas Robertsas gegužės 4-ąją pareiškė, kad „Vladimiras Putinas turėtų siųsti Rusijos armiją į Ukrainą“.
„The New York Times“ kalbinti 12-osios kuopos kariai tvirtina, kad Ukraina yra itin susiskaldžiusi, tačiau „jokie šeimininkai iš Rusijos įsakymų neduoda“. „Jei Rusijos žvalgyba mums padėtų, turėtume naujus ginklus“, – sakė vienas iš sukilėlių.
12-oji kuopa ginkluota 9 mm pistoletais „Makarov“, „Kalašnikovo“ automatais, „Dragunovo“ snaiperio šautuvais, granatsvaidžiais, nešiojamais prieštankiniais XX a. 9–10 deš. ginklais. Daugelis jų atrodo jau savo laiką atitarnavę. Tiesa, vienas RPG-7 atrodė naujas. Kovotojai sakė, kad jis buvęs nupirktas iš Ukrainos armijos kareivių už 2 000 JAV dolerių.
Visi sukilėliai sutaria dėl vieno: arba laikinoji Ukrainos vyriausybė gegužės 11-ąją turi leisti surengti referendumą, arba Ukrainoje bus pilietinis karas, „kraujo ir lavonų jūra, nes trečio kelio nėra“.
Kariniai veiksmai Slavianske 2014 m. gegužės 5 d.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]