Edvardas Snoudenas (Edward Snowden) slaptus NSA dokumentus davė trims žiniasklaidos priemonėms: „The Guardian“, „The New York Times“, „The Intercept“ ir „The Washington Post“. Pastarasis dienraštis rugsėjo 17 d. publikacijoje „Jokios malonės Edvardui Snoudenui“ išdavė E. Snoudeną viešai pareikšdamas, kad JAV vyriausybė turi teisti jį dėl šnipinėjimo. Kitos trys žiniasklaidos priemonės to nepadarė ir, tikėtina, nepadarys. Be to, įkurtas judėjimas, siekiantis JAV prezidento malonės E. Snoudenui.
Taip darydamas, dienraštis „The Washington Post“ tapo pirmuoju dienraščiu JAV istorijoje, kuris išdavė savo šaltinį ir liepė jį nuteisti.
Tiesa, E. Snoudeno dėka „The Washington Post“ gavo Pulicerio premiją už tarnystę visuomenei.
Negali būti didesnio nusikaltimo nei šaltinio išdavimas: tai reiškia žurnalistikos mirtį.
„The Washington Post“ turėtų teisti savo redaktorius, kurie tuomet spausdino „nusikaltėliškas“ publikacijas, paremtas E. Snoudeno dienraščiui patikėta informacija.
Ką tik kino teatruose pasirodžiusios dokumentinės dramos „Snoudenas“ režisierius Oliveris Stounas (Oliver Stone) pasmerkė „The Washington Post“. Jo teigimu, E. Snoudenas dėl svarbių duomenų paskelbimo turėtų gauti JAV prezidento malonę.
Pasak O. Stouno, „apie NSA viešai kalbėjo vos trys, gal keturi penki žmonės, kurie visi pateko į bėdą, nes tai labai slaptas vyriausybinis reikalas“.
O. Stounas pašlovino E. Snoudeno drąsą ir ryžtą, apsisprendimą pakeisti gyvenimą atskleidžiant paslaptis: „Svarbu suvokti, kad jis turėjo savo gyvenimo meilę, o santykiai su ja jam buvo esmė. Tačiau jis turėjo pasiaukoti dėl viso pasaulio.“
O. Stounas priminė, kad E. Snoudenas atskleidė visam pasauliui svarbią informaciją apie Skandinavijos vykdomą Rusijos šnipinėjimą, Osamos bin Ladeno draugo žmonos šnipinėjimą, kai kurias itin kenksmingas kiberoperacijas Kinijoje.
„WikiLeaks“ įkūrėjo Džuliano Asanžo (Julian Assange) advokatė Melinda Tailor (Melinda Taylor) „The Washington Post“ pavadino veidmainiais, kurie gavo dokumentus iš šaltinio, pasinaudojo jais, gavo premiją, tuomet pareikalavo šaltinį nuteisti: „Tai prieštarauja spaudos laisvei ir demokratinei laikraščio funkcijai.“
„The Washington Post“ savo rugsėjo 17 d. publikuoto pareiškimo dėl E. Snoudeno nekomentuoja.
Pats E. Snoudenas nepaviešino nė vieno dokumento. Vietoje to, kad įmestų į internetą daugybę dokumentų, jis kreipėsi į žurnalistus, dirbančius su nacionalinio saugumo temomis.
Šaltinis: theintercept.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]