Bespalvis, beskonis ir bekvapis preparatas, kuris gali atimti žmogui protą, valią ir atmintį, nors aplinkiniams jis sudarys gana adekvataus ir sveiko žmogaus įspūdį. Jei aukai apgaule arba prievarta pavyko įbrukti skopolaminą, tuomet jai galima įteigti padaryti bet ką: atiduoti visus pinigus arba savo vaiką, padėti nusikaltėliams apvogti savo paties namus, su jais eiti miegoti, padaryti pačiam nusikaltimą arba noriai išpažinti savo slapčiausius norus, baimes ir paslaptis.
Taip sakoma studijos VICE Film dokumentiniame filme „Devil's Breath“ („Velnio alsavimas“), kurio autoriams per kelias savaites, praleistas Bogotoje, pavyko apklausti kelis nukentėjusius nuo šio narkotiko gydytojus, kurie gydė jais, ir nusikaltėlius, kurie juos naudojo savo tikslams. Filmas sukrėtė Vakarų televizijų žiūrovus ir internautus.
Skopolaminas – alkaloidas, randamas daugelyje bulvinių šeimos augalų ir krūmų sėklų. Kolumbijoje viena iš šio augalo rūšių vadinama borrachero, kas gali būti verčiama kaip „svaiginantis". Iš jo sėklų ir gaminamas stiprus haliucinogeninis narkotikas, baltų miltelių, primenančių smulkius miltus, išvaizdos, juos vietiniai gyventojai vadina burundanga, išvertus „velnio alsavimas“. Borrachero galima rasti visur, jis auga net Bogotos botanikos sode. Pasak Kolumbijos policijos, kasmet apie 1200 žmonių yra užpuolami arba apgaunami sukčių, dėl burundangos poveikio. Jų aukomis tampa aukšto rango politikai, verslininkai ir net Vakarų ambasadų, įskaitant JAV, darbuotojai.
Žiupsnelio burundangos galima sulaukti visur ir bet kokiomis priemonėmis – jį gali mesti jums į veidą, kai einate gatve, įmaišyti į gėrimą bare ar restorane, pavaišinti cigarete su narkotikais. Kolumbijos prostitutės kartais burundanga įtrina savo krūtis, prieš duodamos jas bučiuoti klientui. Po keletos sekundžių žmogus tampa zombiu, visiškai paklusniu „šeimininko“ valiai: jis nežino, kas atsitiko, ir atgyja tik po kelių dienų geriausiu atveju kažkur gatvėje, be piniginės ir dokumentų. Tačiau, pasak liudininkų, atsitikdavo, kad dėl preparato įtakos žmogus užrašydavo banditams visą savo turtą, perduodavo savo banko sąskaitas, parduodavo į sekso vergiją giminaičius arba pats tapdavo seksualiniu vergu – tai vykdavo aplinkiniams neįtariant, kad auka veikia ne savo valia, nes ji tiesiog buvo paglemžta.
Skopolaminas blokuoja neuromediatorių, žmogaus smegenyse atsakingų už informacijos, susijusios su trumpalaike atmintimi, veiklą, teigia dr. Camilo Uribe iš Kosta Rikos sostinės San Chosė universiteto. Jis vadovauja toksikologijos skyriui ir yra laikomas vienu iš pirmaujančių ekspertų regione, tiriant problemas susijusias su burundanga. Pasak jo, viskas, kas vyksta, kai asmuo yra apsvaigęs nuo narkotikų, ir kas atsitiko prieš tai, tiesiog nesikaupia smegenyse. „Aš galiu duoti jums ginklą, įsakyti šaudyti į pirmą pasitaikiusi ir jūs nedvejodami taip pasielgsite", – pasakoja apie burundangos poveikį C. Uribe. Nusikalstimo paprastai yra neįmanoma įrodyti – auka neprisimena nei nusikaltėlių, nei detalių. Kaip įrodymas, kas jam atsitiko, yra tik, pavyzdžiui, nulis banko sąskaitoje ir stebėjimo kameros gatvėje prie bankomato įrašas, kur galima pamatyti, kaip auka tariamai ramiai ir savarankiškai, išsiima didelę sumą ir išdalina ją aplinkiniams. Kartais amnezija gali būti negrįžtama.
Nors ir skamba siaubingai, bet skopolamino naudojimas nėra naujas dalykas. Tiesiog apie jį dabar sukurtas populiarus filmas. Medicinoje šis alkaloidas yra naudojamas daugelį dešimtmečių, kartu su kai kuriais kitais vaistais, pavyzdžiui, skirtas depresijai gydyti. Būtent skopolaminas, kaip manoma, yra liūdnai pagarsėjusio „tiesos serumo", naudojamo specialiųjų tarnybų įvairiose šalyse, kad išgautų iš žmonių slaptą informaciją, pagrindas – nors formaliai tokių psichotropinių medžiagų buvimas nėra patvirtintas jokių institucijų ar mokslininkų, ką apie tai manytų Holivudo scenaristai. Eksperimentai su skopolaminu buvo atliekami žmonėms koncentracijos stovyklose nacių karo nusikaltėlio Josefo Mengelės.
Tuo pačiu metu, per Antrąjį pasaulinį karą, tie patys eksperimentai buvo atliekami specialioje NKVD Toksikologijos laboratorijoje SSRS, su nuteistais mirties bausme, tyrinėjant „atvirumo apklausose" klausimą. Apie tokias praktikas uždarose psichiatrijos ligoninėse Sovietų Sąjungoje rašė disidentas Vladimiras Bukovskis. XX amžiuje, 1960-aisiais, šie eksperimentai buvo atliekami slapta ir CŽV, kaip MK- ULTRA, kurio paskirtis buvo proto kontrolės technologijų ir paveikumo tyrimas. 1975 m. šis projektas tapo specialaus JAV Kongreso komiteto tyrimo objektas, kas lėmė, kad ateityje JAV priėmė labai griežtus įstatymus, siekiant užtikrinti gavimą „informuoto sutikimo" iš bet kokio paciento ar testuojamo ligonio prieš visus bandymus.
Kolumbijos banditai naudoja burundangą nuo praėjusio šimtmečio 1970-ųjų, ir iš pradžių tai buvo daroma tik siekiant išprievartauti jaunas moteris arba įtraukti jas į prostituciją. Šiandien skopolamino aukomis kiekvienais metais, nepatvirtintais duomenimis, tampa apie 10 tūkst. žmonių visoje Lotynų Amerikoje.
Parengta pagal Svoboda.org
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]