Gegužės 16-ąją Kairo teisme buvęs Egipto prezidentas Mohamedas Morsis nuteistas mirties bausme kartu su dar daugiau kaip 100 2011 m. sukilimo dalyvių. M. Morsis kaltinamas nutekinęs valstybines paslaptis Katarui ir pabėgęs iš kalėjimo, kol 2011 m. vyko revoliucija ir buvo verčiamas diktatorius Hosnis Mubarakas. Dėl to, pasak teismo, buvo pažeistas Egipto nacionalinis saugumas. M. Morsiui ir dar 14 žmonių taip pat pareikšti kaltinimai dėl trijų protestuotojų nužudymo ir daugybės kitų kankinimo per susirėmimus prie prezidento rūmų Kaire 2012 m. gruodžio 5 d.
63 metų M. Morsis – penktasis Egipto prezidentas, ėjęs šias pareigas 2012–2013 m. Pastarųjų metų birželį Egipte kilus protestams ir kariniam perversmui, liepą jį pakeitė lauko maršalas Abdelis Fattahas es Sysis.
M. Morsis vadinamas pirmuoju demokratiškai išrinktu Egipto vadovu per 5165 metus nuo tos datos, kurią istorikai vadina Egipto kaip valstybės atsiradimu (pirmasis valdovas buvo faraonas Menas).
Kaip prezidentas M. Morsis leido sau labai daug, tikriausiai ne mažiau nei senovės Egipto faraonai.
Mirties bausme nuteistas M. Morsis savo kaltę neigia. Sužinojęs teismo sprendimą, M. Morsis iškėlė abu kumščius.
Teisėjas Šaabanas eš Šamis, nuteisęs M. Morsį myriop, rėmėsi neginčijama nuosakiu vadinamo didžiojo Egipto muftijaus Šaukio Ibrahimo Abdelkarimo Allamo nuomone.
Buvęs Egipto planavimo ir tarptautinio bendradarbiavimo ministras Amras Daragas pavadino šį šeštadienį „viena tamsiausių dienų Egipto istorijoje“. Pasak A. Darago, „tai dar vienas giliai sukrečiantis bandymas visiškai ištrinti demokratiją iš Egipto istorijos“.
Šaltinis: BBC
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]