2024 m. gruodžio 24 d.

 

10 esminių priežasčių: išmanusis namas tampa šiandienos norma

4
Paskelbta: 2013-07-17 11:35 Autorius: pilotas.lt

Sąvoka „išmanusis namas“ vartojama jau keliolika metų, tačiau dažnas dar ją supranta savaip. Vieniems tai yra muzikos paskirstymas po visus kambarius, kitiems – patogus šviesų ar mikroklimato valdymas, tretiems – energiją taupančios technologijos. Tačiau išmaniojo namo samprata apima gerokai daugiau. Toks namas jau yra tapęs šiandienos norma, o įsirengti išmanųjį namą rastume bent 10 rimtų priežasčių.

Svajones realizuoja šiandien

Dažnas pasvajoja apie namą, kuris šeimos nariams išvykus į darbą, mokyklą, vaikų darželį viskuo pasirūpintų pats. Jis pats įjungtų signalizaciją, patikrintų visų namo sistemų veikimą bei išjungtų tas, kurios šiuo metu nereikalingos. Taip būtų įjungiamas ekonominis režimas, kuris leistų taupyti energijos resursus, o tuo pačiu – ir šeimininkų pinigus. Tačiau prieš sugrįžtant namo, toks namas tarsi „atgytų“ ir gyventojus pasitiktų maloniu apšvietimu, išvėdintais kambariais, tinkama temperatūra ar net jų mėgstama muzika. Pasvajoję smarkiau, įsivaizduotume prileistą pilną karšto vandens vonią ar pašildytą garinę pirtelę. Tačiau visa tai jau seniai ne svajonių sritis, o realybė.  Kad tokie norai išsipildytų, užtenka paskambinti išmaniajam namui ar nurodymus jam išsiųsti internetu.

Išmanusis namas nepasens

Dažnam lietuviui pasistatyti namą – gyvenimo tikslas ar net įprasminimas. Tikimasi jame ilgai ir laimingai gyventi su šeima, viliamasi, kad vėliau čia laimingai gyvens vaikai, anūkai... Ir, žinoma, tikimasi, kad sumanius namą (ar butą) parduoti, tai pavyks padaryti be nuostolių ar net pelningai. Deja, realybė dažnai nuvilia: paprastai vos po keliolikos metų toks namas jau būna techniškai ir morališkai pasenęs ar net pavirsta niekam nereikalingu bei sunkiai renovuojamu nekilnojamojo turto objektu, kurį parduoti už racionalią kainą sunku ar net beveik nebeįmanoma.

Vis dėlto šių problemų galima išvengti. Vienas pačių efektyviausių sprendimų, siekiant išlaikyti laikmečio reikalavimus bei gerinti gyvenimo name kokybę – pasitelkti nuolat tobulėjančias technologijas ir name įrengti pažangią automatizavimo sistemą. Tokia sistema ne tik taupys išlaidas, garantuos komfortą, bet ir išsaugos namo vertę ateityje. Išmaniosios sistemos garantuoja, kad namas per kelerius metus ar net dešimtmečius beviltiškai nepasens – jis net gali tobulėti tobulėjant įdiegtoms technologijoms. Svarbu ir tai, kad įdiegti išmanieji produktai būtų ergonomiški, modernaus dizaino ir iš kokybiškų medžiagų. Tuomet išliks interjero dizainas, o jame įrengtomis automatinėmis sistemomis galės naudotis ištisos kartos.

Nesuskaičiuojamos galimybės ir ilgaamžiškumas

Reikia pastebėti, kad išmanusis namas – ne įvairių valdymo funkcijų kratinys. Tai yra automatizuota namo bei jame esančių prietaisų valdymo sistema, kuri gali valdyti visas gyvenamųjų namų ar biurų sistemas: apšvietimą, vėdinimą ir kondicionavimą, šildymą, vaizdo ir garso aparatūrą bei buitinę techniką, vaizdo stebėjimo bei saugos įrangą ir kt.

Išmanusis namas tam tikra prasme pats pasirūpina savo saugumu, taupo resursus bei užtikrina jų gyventojams individualiai jiems pritaikytą komfortą. Išmaniojo namo sistema įvertina gautą informaciją iš judesio, vaizdo, temperatūros, drėgmės ir kitų daviklių, tuomet įvairūs kontroleriai ją apdoroja ir paskirsto komandas elektros tinkle. Šias komandas ir vykdo buitiniai prietaisai: garso, vaizdo aparatūra, žaliuzių vartų varikliai, šildymo prietaisai ir t. t. Tai, kas dar visai neseniai buvo pateikiama kaip privalumas ar išskirtinumas, dabar gali būti laikoma norma.

Vadinamųjų išmaniojo namo sistemų pasaulyje labai daug, vis dėlto Europoje plačiausiai paplitusi ir vienintelė standartizuota sistema – KNX, kurios elementus gamina net apie 300 Europos kompanijų. Taigi, jos gaminių bei funkcijų spektras praktiškai neribotas ir nuolat pasipildantis. Tokia sistema gali būti „auginama“: naujomis galimybėmis ir funkcijomis ją galima papildyti vėliau, atsiradus poreikiui ar lėšoms. Kadangi namas paprastai naudojamas keliasdešimt metų, svarbu, kad visos jame įdiegtos sistemos būtų patikimos ir ilgaamžės. Čia reikšmingi ne vien patys gaminiai, bet techninės šeimininko žinios, sistemą įrengiančios įmonės patirtis. Padarytos klaidos brangiai kainuoja, todėl specialistų kvalifikacija – ypač svarbi.

Patikimos rankos garantuoja

Taigi, išmaniajam namui neužtenka vien kokybiškos pastato automatizavimo sistemos. Šioje srityje ne mažiau svarbų vaidmenį atlieka sistemą diegiantis žmogus. Sakoma, kad namas bus išmanus tiek, kiek yra protingas sistemos diegėjas. Negalima pasitikėti meistrais be atitinkamos kvalifikacijos – specialistai turi būti sertifikuoti, nes tai įrodo jų pasirengimą dirbti su konkrečia sistema. Tokie diplomai duodami tik išklausius ilgą paskaitų ciklą ir išlaikius egzaminus. Lietuvoje sistemos elementams suteikiamas dvejų metų laikotarpis, tačiau sąžiningas gamintojas netinkamai veikiančią sistemą taisys ir po 10 metų. Dėl šios priežasties kaina neturėtų tapti lemiamu pasirinkimo kriterijumi. Panašių produktų rinkos kainos gali skirtis keliais procentais, tačiau jei kainos skiriasi dvigubai arba trigubai, reikia ieškoti, kur buvo sutaupyta ir veikiausiai nukentėjo produkto patikimumas.

UAB „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis įsitikinęs, kad patekęs į nekvalifikuoto sistemos diegėjo rankas, išmanusis namas gali virsti paprasčiausiu brangiu žaislu. Vietoj žadėtojo patogumo ir funkcionalumo galima gauti prastai veikiančią, nepatikimą įrangą, kuri nuo tikrojo išmaniojo namo skirtųsi kaip diena ir naktis.

Lengviau gyveni ir taupai

Vienas svarbiausių išmaniojo namo privalumų – galimybė taupiai ir racionaliai naudotis energijos ištekliais bei taupyti. R. Skurdenis neabejoja, kad įdiegus savo būste tokią sistemą, realiai galima būtų sutaupyti vidutiniškai 30 proc. būsto eksploatacijos išlaidų. „Pastato automatizavimo sistemos teikia tiesioginę naudą – taupo energijos resursus. Tai liudija per 10 veiklos Lietuvoje metų jau įgyvendintų pastatų automatizavimo projektų patirtis. Ir tai – tik savotiška išmaniųjų namų eros mūsų šalyje pradžia“, – pažymi specialistas. Tiesa, pastatas taupys bei savo šeimininkams patikimai tarnaus tik tuomet, jei jo automatizavimo sistema bus įdiegta laikantis griežtų standartų.

Išmanusis namas – taip pat ir kasdienybę palengvinančių sprendimų integravimas į gyvenamąją erdvę. „Ilgainiui be pastatų automatizavimo sistemų neišsivers joks namas; juk saugumas, patogus gyvenimas ir energijos taupymas šiuolaikiniam žmogui yra didžiausi prioritetai. Priklausomai nuo to, ką labiau vertinate: gyvenimo kokybę ar pinigus, išleistus tai kokybei pasiekti, – galite susikurti unikalią, tik jums vienam priimtiną išmaniojo namo sistemą“, – tikina bendrovės „JUNG Vilnius“ vadovas. Pasak R. Skurdenio, svarbiausia nepulti aklai naudotis visomis išmaniojo namo sistemos teikiamomis galimybėmis ir neinstaliuoti per daug prietaisų ten, kur jų nereikia.

Namas gali ir pagloboti

Išmaniaisiais vadinamų namų automatizavimo sistemos jau seniai ne vien pasiturinčiųjų užgaida. Tokio namo poreikį diktuoja tiesiog šiuolaikinis gyvenimo būdas, kurį lemia sparčiai tobulėjančios technologijos. Būdamos nepigios sistemos, patekusios į protingai ją naudojančio vartotojo rankas, gali atnešti apčiuopiamos naudos, todėl yra itin aktualios aktyviai gyvenantiems, dažnai keliaujantiems bei daug dirbantiems žmonėms.

Vis dėlto išmanusis namas gali ne mažiau pasitarnauti ir vyresnio amžiaus žmonėms, mat pajėgus suteikti jiems galimybę gyventi nepriklausomai. Automatizuotų sistemų dėka Vakarų Europoje per atstumą yra stebima tokių savarankiškai gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių sveikatos būklė. Analizuojant sistemos perduodamą žmogaus veiksmų seką galima nuspėti, ar žmogus jaučiasi gerai. Jei tokia veiksmų seka staiga nutrūksta, senjorui skambinama arba siunčiama pagalba.

Išmanaus namo sistema nepažeidžia žmogaus privatumo, bet suteikia galimybę asmenį prižiūrėti. Vokietijoje ar Skandinavijos šalyse tai jau yra įprasta, tačiau Lietuvoje tai sukelia įvairių diskusijų ir skirtingų vertinimų.

100 metų istorija - įtikina

Antrinė įmonė „JUNG Vilnius“ Lietuvoje atstovauja žinomai Vokietijos įmonei „Albrecht JUNG GmBH“, kuri veikia jau daugiau kaip 100 metų. Statybos parodoje „Resta“ įrengtame jos stende šiemet buvo galima pamatyti ne vien įvairias išmaniąsias inžinierines sistemas, bet ir sužinoti, kaip jos valdomos, pritaikomos individualiems poreikiams, kad sistema gali estetiškai įsikomponuoti į namo interjerą. Bendrovė „JUNG Vilnius” šios kompanijos produkciją platina net 14-oje šalių. Vilniuje įkurtas regioninis mokymo centras bei logistikos sandėliai užtikrina techninį palaikymą ir ypač greitą įrangos tiekimą nuo standartinių ar prabangaus dizaino jungiklių iki išmaniojo namo valdymo elementų. „Svarbiausia atsiminti, kad patikimumas turi būti neatskiriama išmaniojo namo savybė“, – tvirtina R. Skurdenis. Lietuvoje šios kompanijos sistemos veikia ne vien daugybėje privačių namų ar butų, bet ir įvairiuose visuomeniniuose ir komerciniuose pastatuose: „Žalgirio“ arenoje, technologijų centre „Greenhall“, moderniausiame Vilniaus biuru pastate „Pirklių klubas“, Nacionalinėje dailės galerijoje, Kauno „Akropolyje“ ir daugelyje kitų. Su technologijomis galima geriau susipažinti biure „JUNG Vilnius“ arba sistemų diegėjų biuruose.

www.pilotas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. kabliukas
(2013-07-17 17:56:21)
(217.77.31.72) Parašė:

Pasak R. Skurdenio, svarbiausia nepulti aklai naudotis visomis išmaniojo namo sistemos teikiamomis galimybėmis ir neinstaliuoti per daug prietaisų ten, kur jų nereikia. - O jūs man pasakykit - kiek procentų žmonių supranta kas yra išmanusis namas, kas supranta ko jiems iš jo reikia? Didžioji dalis žmonių yra tikrai ne paties šviesiausio proto ir vargiai ar supranta ko jiems reikia. Daugiau "ką mums įsiūlė" ...



3. Nesamonė
(2013-07-17 15:56:42)
(84.240.30.77) Parašė:

Daugelis dalykų yra dirbtinai sukurti poreikiai. Taip ir su išmaniuoju namu. Tik keliais dalykais gali praktiškai pasinaudoti, o visa kita nebent invalido poreikiams.



2. to Je
(2013-07-17 15:28:22)
(78.60.15.233) Parašė:

Tokia reklama visai netrukdo pasiplatinti savo akirati. Idomus straipsnis



1. Je
(2013-07-17 15:24:33)
(158.129.128.86) Parašė:

Ar čia vieta reklaminiam straipsniui?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras