2015 m. didžiausiomis problemomis buvo įvardyta didžiausia pabėgėlių krizė per 70 metų, Rusijos ir Ukrainos konfliktas, du teroro aktai Paryžiuje, žemės drebėjimas Nepale. Šiemet amerikiečių politinės rizikos ekspertas Ajenas Bremeris (Ian Bremmer) siūlo naują „Top 10“, iš kurio matyti, kad didžiausias metų iššūkis – transatlantinės partnerystės ateitis tarp Europos ir JAV.
10 vieta. Turkija
Turkijos prezidentas nori vienas valdyti šalį. Ši agresyvi taktika pakenks Turkijos verslui ir turizmui. Turkijos pastangos kovoti su „Daesh“ – itin kuklios.
9 vieta. Pernelyg mažai rinkimų
Žmonės daug kur pasaulyje nusivylę gyvenimo kokybe, o vyriausybės beveik nesikeičia, rinkimų vyksta nedaug.
8 vieta. Brazilija
Pietų Amerikos supervalstybė klimpsta į skolas, jos prezidentė pavedė šalį.
7 vieta. Nenuspėjami lyderiai
Labiausiai nenuspėjamais lyderiais vadinami Rusijos, Ukrainos, Turkijos prezidentai ir Saudo Arabijos karalius.
6 vieta. Technologų iškilimas
Silicio slėnis iš programišių irštvos peržengė į naują lygį – politiką. Dabar technologai gali daryti įtaką vyriausybėms ir rinkimai.
5 vieta. Saudo Arabija
Ši karalystė tampa vis labiau izoliuoja, jos karališkosios šeimos nariai kovoja tarpusavyje, o šalies elgesys agresyvėja, ji vis labiau kišasi į regiono reikalus. Atviras konfliktas – tik laiko klausimas.
4 vieta. „Daesh“ ir jos „draugai“
Dar nenugalėtos teroristinės organizacijos problema 2016-aisiais vargu ar bus išspręsta. „Daesh“ grasina smogti Prancūzijai, Rusijai, Turkijai, Saudo Arabijai, JAV, taip pat Artimųjų Rytų ir kitoms Europos šalims.
3 vieta. Kinija
Vienintelė šalis pasaulyje, turinti globalią ekonomikos strategiją. Kinija tapo svarbiausia, tačiau nežinia, džiaugtis čia ar liūdėti. Daugelis tarptautinių korporacijų ir vyriausybių nėra pasiruošusios susitaikyti su Kinijos prioritetais.
2 vieta. Uždaryta Europa
Tie, kurie nori „atviros“ arba „uždarytos“ Europos, suskaldys ją. Jungtinės Karalystės išėjimas iš ES yra labiau nei tikėtinas.
1 vieta. Bevertis aljansas
Kadaise transatlantinė partnerystė buvo svarbiausias pasaulio aljansas, dabar jis yra bevertis.
O svarbiausia, kad „tarptautinio ugniagesio“ nebėra, ir neaišku, kas užgesins laužus pasaulyje pradedant Sirija.
Mano nuomone, šį „Top 10“ reikėtų vertinti gana kritiškai, nes jis pridengia itin svarbius dalykus: žmones darbuose keičia robotai, vis dažniau viešinama informacija apie itin greitus kosminius laivus, 1 proc. turtuolių valdo bent pusę pasaulio turto, o Žemėje skurdas daug kur tebėra kasdienybė. Tai tik keli į galvą iš karto atėję dalykai.