2024 m. lapkričio 17 d.

 

4 netikėčiausios 2013 m. Lietuvoje išleistos knygos

2
Paskelbta: 2013-12-31 14:25 Autorius: Mindaugas Peleckis

Homo unius libri, or, cave ab homine unius libri. (Saugokitės vienos knygos žmogaus.)

Isaac D‘Israeli (17661848)

1 vieta

Donaldas Kajokas. Lapės gaudymas: eseistinės užsklandėlės. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2013.

Žodžio ir minties Meistrą Donaldą Kajoką jau esu siūlęs nominuoti Nobelio premijai. Sulaukęs jo naujausio, 16-ojo, opuso, savo žodžių neatsiimu – priešingai, galiu juos tik pakartoti.

Eseistinės užsklandėlės – tai užkandėlės D. Kajoko mąstyseną mėgstantiems gurmanams. Savo filosofine gelme neretai perspjaunančios Arvydą Šliogerį, laviruojančios tarp esė, haiku (kurių, kaip teigia autorius, nėra, p. 5) ir (tikiuosi, dar vieno) romano apmatų. Poetinė knygos dalis primena 2011-ųjų „Kurčiam asiliukui“.

160 p. knygą sudaro trys skyriai: „Šešios įvadinės tezės, kurių galėtų ir nebūti, bet negali“, „Cave canem“ (lot. „saugokis šuns“) ir „Paguodos atvirlaiškiai sau“.

Perskaitęs „Lapės gaudymą“, pirmiausia pamąsčiau, ar čia lapė sapnuoja D. Kajoką ir gaudo jį sapne, ar D. Kajokas sapnuoja lapę ir ją gaudo. Džuan Džou (369–286 m. pr. Kr.) drugelio sapno (Zhuāng Zhōu mèng dié) parafrazė atėjo į galvą ne tik žinant, kad Meistras linkęs pasinerti į Rytų filosofiją, bet ir aptikus parafrazių jo knygoje, pvz.: „Būtų gerai, kad blogai... Ne, čia ne Mao Dzedungo lozungo parafrazė. Veikiau priešingai. Parašo žmogus, sakykim, eilėraštį ir jį užplūsta euforija. Tačiau po pusvalandžio jis pradeda nujausti, jog netrukus atsėlins nusivylimas. Blogai nujaučia? Būtų gerai, kad blogai“ (p. 59).

2 vieta

Viktorija Daujotytė-Pakerienė. Lašas poezijos: esė. Vilnius: Tyto alba, 2013.

Neįtikėtino darbštumo ir skvarbios įžvalgos mokslininkė, poetė, akademikė prof. Viktorija Daujotytė-Pakerienė beveik 320 p. knygoje skaitytoją panardina į gausybę apmąstymų. Ne tik apie poeziją, o ir jos čia ne vienas lašas.

Įdomūs mitologiniai profesorės pamąstymai, pvz., Sovijaus mito analizė, pradėjus ją pirmąja fraze (pagal Iljos Lemeškino vertimą) „Sovijus buvo žmogus“ (p. 114-115).

„Gyvenimas – priežastis mirti. Tiesiog – gyvenimas. Tiesiog – paskutinis lašas“ (p. 87).

Knyga, kurioje mokslas susilieja su poezija.

3 vieta

Gintautas Mažeikis. Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės. Kaunas: Kitos knygos, 2013.

Dar vienas kertinis akmuo Lietuvos filosofijos istorijoje. Profesoriaus Gintauto Mažeikio „Įsikitinimai“ (taiklus, sąmoningai klaidinantis pavadinimas) yra 440 p. meditacijos apie tai, kas aktualu.

Tęsiamos ankstesnių mąstytojo knygų („Filosofinės antropologijos pragmatika ir analitika“, „Propaganda ir simbolinis mąstymas“, „Po pono ir tarno: lyderystės ir meistrystės dialektika“ ir kt.) temos, nauju kampu gilinant būtiškai svarbaus žmogaus ekscentriškumo, asmens neužbaigtumo problemiką.

Kaip ir V. Daujotytės-Pakerienės knygoje, čia neapsieinama be mitologijos, nagrinėjamas ir teogoninis „Eglės žalčių karalienės“ mitas. 

Maišto filosofas G. Mažeikis taip pat kalba ir apie protesto roką („Liapis Trubeckoj“), Anonymous, „WikiLeaks“, gatvių protesto akcijas Occupy.

Meditacija, poetika, estetika, metafizika ir dar daug kas naujausią G. Mažeikio knygą daro patrauklią ne tik filosofams, bet ir tiems, kuriems pabodo nuobodžios knygos.

4 vieta

Artūras Tereškinas. Popkultūra: jausmų istorijos, kūniški tekstai. Kaunas: Kitos knygos, 2013.

Lietuvos rokas ir popkultūra pradėti nagrinėti visai neseniai, tad ši prof. Artūro Tereškino knyga – dar vienas svarus indėlis į būtinus tyrinėjimus. Ši 200 p. knyga – pirmoji sociologinė studija, skirta išimtinai Lietuvos populiariajai kultūrai, taip pat ji – ir retas autobiografinės sociologijos pavyzdys.

„Popkultūros analitikas negali atskirti jos vartojimo nuo kitų savo kasdienybės veiklų: varginančio darbo, namų ūkio reikalų, ligų ir (ne)laimingų atsitikimų“, – netradicinį knygos žanrą paaiškina A. Tereškinas.

Viena labiausiai intriguojančių knygų. Šią etiketę bandau klijuoti tiems leidiniams, kurie nevengia kalbėti apie aktualijas (čia rasime ir Džordaną Butkutę, ir Editą Mildažytę, ir Lady Gagą bei daug kitų pažįstamų popkultūros personažų).

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Vida
(2014-01-26 19:03:28)
(78.56.200.173) Parašė:

"Įsikitinimai',tai dugiaplanė ne eiliniam skaitytojui ir ne pramogai skirta knyga.Smagu ,kad leidyklos leidžiamos knygos atveria skaitytojams naujas mąstymo erdves.



1. 5 vieta
(2013-12-31 16:48:21)
(84.46.248.129) Parašė:

Mindaugas Peleckis. Kas yra problema – Palestina ar Izraelis? Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2013.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras