Šį savaitgalį bene visų lietuvių dėmesį buvo prikaustęs Europos krepšinio čempionatas ir aukso medalių viltis. Tą patį savaitgalį asmeniniu George'o Soroso kvietimu mūsų kaimynės Estijos prezidentas su Pasaulio banko prezidentu sveikino multimiljardierių jo trečiųjų vestuvių proga Niujorke. Belieka spėlioti, kokių naudingų susitarimų gali tikėtis estų prezidentas tokios draugijos ratelyje.
MoMa – Modernaus meno muziejus Niujorke |
Iki paskutinio kvapo pasiryžę džiaugtis gyvenimu, mėgautis avangardinio meno kūriniais ir negailestingai bausti godžias meilužes. Tokia taisykle vadovaujasi kai kurie šiuolaikinio pasaulio gerokai pralobę senukai, visomis priemonėmis besistengiantys pratęsti savo gyvenimo trukmę. Garsusis 83 metų multimilijardierius investuotojas ir avangardinio meno mecenatas, filantropas ir aktyvus liberalių politinių jėgų rėmėjas G. Sorosas savo trečiosios santuokos su 42 metų sveikatos priežiūros konsultante Tamiko Bolton proga išsiuntė tūkstantį pakvietimų į trijų dienų vestuvių ceremonijos renginius 2013-ųjų rugsėjo 20–22 dienomis. Penkių vaikų turtuolis tėvas po dvejų skyrybų su Annaliese Witschak 1983-iaisiais ir Susana Weber Soros 2005-aisiais nusprendė netaupyti galbūt jau savo paskutinėms, trečiosioms, vestuvėms su perpus jaunesne išrinktąja, kuriai pasipiršo 2012-ųjų rugpjūtį savo Sautemptono dvare Niujorke. Kvietimuose svečiams buvo nurodyta neteikti jokių dovanų, o vietoj jų pasiūlyta finansiškai paremti pasirinktinai Nacionalinį šokio institutą, Harlemo vaikų zoną, Amerikos planuojamos tėvystės federaciją ir žmogaus teisių grupę „Global Witness“. Reikia tikėtis, kad kviestiniai svečiai, sutaupę dovanoms, netaupė lėšų nurodytų institucijų paramai. Įdomu, kad milijardierius iš visų menų kviečia paremti būtent šokio institutą, o ne muzikos ar dailės. Toks saulėlydžio įgeidis pasidžiaugti žmogaus kūno gyvai kuriamu grožiu... Didysis vestuvių pokylis buvo surengtas 500 svečių Karamūro muzikos ir dailės centre („Caramoor Center for Music and the Arts“), kuris yra žinomas savo italų Renesanso įkvėptais pastatais ir prabangiais sodais. Žiniasklaida tarp garsiausių kviestinių G. Soroso svečių pirmiausia įvardijo Pasaulio banko prezidentą Jim Yong Kimą ir Estijos prezidentą Toomą Hendriką Ilvesą. Ir vėl estai kažką sumanė ar suvokė, apie ką lietuviai dar net nepradėjo galvoti. Toks bene einšteiniškos reliatyvumo teorijos tobulas pavyzdys, kai nuolat laimi lėtieji estai prieš greituosius lietuvius. Na, bet mes kur kas geriau už estus mokame žaisti krepšinį, o Rūtos Meilutytės dėka gal išmoksime ir geriau plaukti, kad rečiau skęstume. O į Niujorko modernaus meno muziejuje (toliau – MoMa) vykusį G. Soroso ir T. Bolton vestuvinį kokteilių priėmimą kvietimų sulaukė ir šio milijardieriaus mecenuojamų Europos humanitarinių universitetų (toliau – EHU) rektoriai, tarp kurių buvo ir į Vilnių iš Minsko perkelto EHU rektorius Anatolijus Michailovas. Tarkime, šiuo atveju sąlygiškai atstovavęs Lietuvai. Galbūt neatsitiktinai vestuvinį renginį MoMoje ilgametis šiuolaikinio meno mecenatas suderino su belgų tapytojo Rene Magritte'o darbų naujos parodos atidarymu – „Magritte: paprastumo paslaptis, 1926–1938“ („Magritte: The Mystery of the Ordinary, 1926–1938“). Galima įtarti, kad ši paroda buvo suplanuota iš anksto, savitai primenant 83 metų G. Soroso gimimo metus ir to laikmečio kontekstą. |
MoMa |
Milijardų išmintis, užgaida ar iššūkis kvailumui
Gerokai iki santuokos ceremonijos žiniasklaidai buvo paviešinta, kad per vestuvių iškilmes visas maistas ant stalų bus patiektas tiesiai iš ūkių (farm-to-table), o gėlės bus tik natūraliai sezoninės ir vietinės, o ne atskraidintos.
Pavojingai žaidžia su žmonijos ateitimi tas senukas milijardierius, kai pabrėžtinai išplatina žinią, kad atsisako dirbtinai pražydintų gėlių ir konservantais apdoroto maisto. Įdomu, kas nutiktų, jeigu ši užkrečiama žinia sukeltų visuotinę madą pasekti milijardieriaus pėdomis. Visai gali būti, kad įvyktų globaliai totalus septynių milijardų žmonijos sambūrį valdančios gaujos finansinis krachas, kai sintetinė maisto pramonė kažkurią akimirką sėkmingai bankrutuotų su visa energetinio bumo afera.
O tada po ilgokai trukusio košmaro atsibudę žmonės vėl ramiai grįžtų prie savo išaugintų salotų su pomidorais ir dekoratyvinėse lesyklose kudakuojančių dviejų vištyčių dedeklių ar gražiai raibų putpelių su kiekvieną rytą šviežiais auksiniais kiaušiniais. Kiekvienas namas apsirūpintų nepriklausoma geotermine šiluma, o šventiniam malonumui židinyje kūrentų skaniai kvepiančią medieną. Vėl pradėtume verpti avių vilną ir auginti linus, o kas nors išmoktų gal net mūsų platumose auginti šilkaverpių kolonijas. Gal tai linksmo senuko pašaipi žinia – pagaliau pradėti naują žaidimą? Išties neblogas iššūkis.
Pelenės pergalė prieš godžią gražuolę
Galima numanyti, kad ši santuoka yra puikiai apskaičiuota, kaip ir visa kita milijardieriaus gyvenime. 42 metų T. Bolton yra kaip tik ta, kurios reikia 80 metų slenkstį perkopusiems senukams. Mat ji yra profesionali sveikatos priežiūros specialistė, turėjusi internetinės prekybos dietiniais papildais ir vitaminais verslą, o dabar įkūrusi jogos mokymų tinklalapį. Išaugusi slaugės ir atsargos karininko šeimoje Kalifornijoje, ji patyrė ir gyvenimo nusivylimo skonį po skyrybomis pasibaigusių trumpų vedybų.
G. Sorosas su Adriana Ferreyra |
Sveikatos priežiūros specialistė su G. Sorosu susitiko 2008 metais, kai šis tuo metu atvirai bendravo su 25 metų brazilų „muilo žvaigždute“ Adriana Ferreyra. Pastaroji 2011-aisiais teisme iš multimilijardinio meilužio pareikalavo 50 mln. JAV dolerių už penkerių metų bendravimą. Atlaidžiai pagalvojus, gal visai nedaug – tik po 10 mln. JAV dolerių už kiekvienus artimos draugystės metus su senuku multimilijardieriumi. Tačiau šis už tokias pretenzijas karštąją brazilę pamokomai nubaudė, kai 2012-aisiais sužadėtuvių žiedą padovanojo 42 metų turbūt kuklesnei profesionalei Tamiko, o 2013-ųjų rugsėjo 20-ąją su ja apsikeitė santuokinės ištikimybės priesaikomis, kurias papildė trijų dienų vestuvių iškilmių maratonas.
Tad moralas yra paprastas: milijardai sutvarkys viską savaip. Žinoma, siekiant kuo didesnio efektyvumo. Pasidžiaugus gražiosios brazilės jaunyste, vis dėlto kur kas patikimiau investuoti į sveikatos priežiūros profesionalę, kuri išmano dietinius papildus, vitaminus ir jogos mokymus. Kad kuo ilgiau dar galima būtų mėgautis menais, atsainiai stebėti pasaulio finansines trajektorijas ir tyliai patarti kokios nors valstybės vadovui. Pavyzdžiui, Estijos, kuri su vis didėjančiu pagreičiu kuria futuristinę gerovės valstybę. O mes nesiblaškykime ir visi darniai žaiskime krepšinį.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]