„Kai Graikijos premjeras nustos kelti sumaištį dabartinėje pasaulio tvarkoje (jei nustos), laukiama, kad jis atvyks į Rusijos Ufos miestą, jog įsitikintų, ar pavyks jam užsitarnauti palankumą tų, kurie kuria naująją pasaulio tvarką“, – rašoma leidinyje „The Globe and Mail“.
Šia savaitę Ufoje vyks dveji aukščiausio lygių viršūnių susitikimai. Liepos 3 d. pradėjo savo darbą septintasis BRIKP viršūnių susitikimas. BRIKP išnaudodama savo augančią ekonominę galią bando mesti iššūkį G7.
Pasibaigus BRIKP viršūnių susitikimui, Rusijos ir Kinijos lyderiai pasiliks Ufoje, kad vadovautų Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO; SCO – angl.) viršūnių susitikimui. ŠBO – tai karinis blokas, kuris potencialiai gali mesti iššūkį NATO. „Pirmą kartą BRIKP ir ŠBO viršūnių susitikimai vyks tuo pačiu metu, toje pačioje vietoje. Tai yra labai aiškus signalas, kad paskutiniu metu Rusijos prezidento V. Putino ir Kinijos prezidento Si Dzinpino interesai sutampa.
Nors finansinės pagalbos Graikijai klausimo viršūnių susitikimo dienotvarkėje nėra, A. Cipras greičiausiai nori parodyti, kad Graikija gali surasti kitus partnerius, jei Europa ir toliau bus tokia nelanksti sprendžiant Graikijos skolų klausimą. A. Cipras pareiškė, kad Graikijos vyriausybė nagrinėja galimybę dalyvauti naujojo BRIKP vystymo banko steigime, kuris numato savo veiklą pradėti šiais metais.
Straipsnio autoriaus manymu, „dar labiau intriguojantis yra sąrašas tų, kurie dalyvaus ŠBO viršūnių susitikime kaip stebėtojai, tuo demonstruodami savo suinteresuotumą būsimąja naryste. Į Ufą atvyks Indijos, Irano, Mongolijos ir Afganistano atstovai. Nepaisant šiuo metu Vienoje vykstančių derybų dėl Irano branduolinės programos, į ŠBO susitikimą atvyks Irano prezidentas Hasanas Rouhani, o tai dar vienas organizacijos įtakos didėjimo požymis.
„Eurazijos geopolitinėje architektūroje, kurioje anksčiau dominavo Vakarų valstybės, vyksta dideli pokyčiai. Tarptautinė įtaka slenkasi į šalių su besiformuojančia rinkos ekonomika pusę. Šios šalys įgauna vis didesnį autoritetą, kai kuriamos naujos taisyklės ir normos“, – mano Kinijos Visuomenės mokslų akademijos Rusijos ekspertas Jangas Dzinas.
„Rusija ir Kinija mano, kad joms reikia didesnių garantijų, didesnių alternatyvų, kuriomis šios šalys galėtų remtis. Ir tai galioja ne tik joms pačioms, bet ir šių šalių BRIKP ir ŠBO sąjungininkams,– mano Globalių strategijų ir komunikacijų centro steigėjas Pavelas Andrejevas. – Žinoma, esminė yra ekonominė motyvacija, tačiau tokia, kuri sukuria alternatyvią infrastruktūrą. Pagrindinė mintis tokia: visur, kur JAV nėra dominuojanti jėga.“
Šaltinis: theglobeandmail.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]