Ikiteisminis tyrimas dėl vieno pagrindinių nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) infrastruktūrinio objekto, Nacionalinio operos ir baleto teatro, kuriam vadovauja talentingiausias Lietuvos kultūros vadybininkas, milijonierius Gintautas Kėvišas, pradėtas po EKSPERTAI.EU kreipimosi prieš trejus su pusę metų - 2009 m. sausio mėnesį.
LNK žinios pranešė, kad nepaisant gausybės įtarimų G. Kėvišas vėl penkerius metus vadovaus šiam teatrui. Prokurorė sako, kad byla teismo gali net nepasiekti, tuo labiau kad dabar vasara, o vokiečiai metų metais neįvykdo teisinės pagalbos prašymo.
Pats G. Kėvišas mieliau kalba apie Otelo bei Madam Baterflai sėkmę ir apie artėjančia Vagnerio savaitę skirtą Vagnerio 200 metams, o ne apie ikiteisminį tyrimą. Apie tai, labai nuotaikingas LNK reportažas:
Primename, kad prie garsiosios Operos teatro scenos renovacijos bylos prijungta ir kita byla - dėl didelės vertės turto iššvaistymo nacionalinėje filharmonijoje - kuri taip pat jau daugelį metų nepajudėjo iš mirties taško.
Oficiali prokuratūros informacija apie šią rezonansinę bylą iš tinklapio www.prokuraturos.lt:
Ikiteisminis tyrimas dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre atliekant scenos įrangos rekonstravimo projektavimo ir įrengimo darbus
2009 m. sausio 8 d. Generalinėje prokuratūroje gautas EKSPERTAI.EU pareiškimas apie tai, kad Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre nepagrįstai ir piktnaudžiaujant naudojamos teatro rekonstrukcijai iš valstybės biudžeto ir privatizavimo fondo skirtos biudžeto lėšos – 36 mln. 600 tūkst. litų (iš jų 20 mln. litų gauta per programą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“).
2009 m. sausio 13 d. Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo didelės vertės turto iššvaistymo (pagal Baudžiamojo kodekso 184 straipsnio 2 dalį).
2009 m. kovo 17 d. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Ūkinės finansinės veiklos tyrimo Vilniaus apskrities skyriaus specialistams pavesta atlikti Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro ir su juo tiesiogiai ar per tarpininkus susijusių juridinių asmenų, atlikusių teatro scenos ir įrangos projektavimą ir rekonstravimą tyrimą 2006–2009 metų laikotarpiu.
2009 m. gegužės 25 d. nustačius, kad įgyvendinant Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro rekonstravimo projektą, dalį darbų atliko Lietuvos įmonės (subrangovai), todėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos specialistams paskirta atlikti papildomąužduotį dėl sandorių su subrangovais, atlikusiais dalį scenos ir įrangos projektavimo ir rekonstravimo darbų, tyrimo.
2009 m. gegužės 29 d. paskirta papildoma užduotis dėl sutarčių, sudarytų tarp SBS Buhnentenchnik GmbH ir subrangovų tyrimo.
Tyrimo metu apklausti šešių Lietuvos įmonių atsakingi asmenys, padaryti poėmiai.
2009 m. rugpjūčio 17 d. Vokietijos Federacinės Respublikos Saksonijos Valstybinei teisingumo ministerijai išsiųstas teisinės pagalbos prašymas dėl dokumentų poėmio iš įmonės SBS Buhnentenchnik GmbH.
2009 m. lapkričio 9 d. paskirta papildoma užduotis dėl sandorių, sudarytų tarp Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro ir 14 fizinių ir juridinių asmenų tyrimo.
Šiuo metu atliekamos keturiolikos fizinių ir juridinių asmenų apklausos, daromi poėmiai.
2009 m. lapkričio 23 d. pas generalinio prokuroro pavaduotoją G. Jasaitį vyko pasitarimas, kuriame dalyvavo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Ūkinės finansinės veiklos tyrimo Vilniaus apskrities skyriaus ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo 3-iosios valdybos atstovai. Pasitarimo metu buvo aptarta ikiteisminių tyrimų dėl VŠĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ veiklos ir dėl Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenos įrangos rekonstravimo projektavimo ir įrengimo darbų eiga bei suderinti tolimesni tyrimo veiksmai.
2010 m. gegužės 7 d. Vokietijos Federacinės Respublikos Saksonijos valstybės teisingumo ir Europos reikalų ministerijai išsiųstas antras teisinės pagalbos prašymas, kuriuo buvo prašoma leisti Lietuvos pareigūnams dalyvauti atliekant proceso veiksmus Vokietijoje – dalyvauti apklausiant liudytojus.
2010 m. rugsėjo 20 d. Generalinėje prokuratūroje gautas atsakymas į minėtus teisines pagalbos prašymus.
Atsakyme nurodoma, kad byla dėl dokumentų poėmio teisėtumo ir dėl teisinės pagalbos teisėtumo yra Drezdeno apygardos teisme, kuris turi priimti sprendimą dėl bendrovės SBS Buhnentenchnik GmbH pateikto protesto.
2011 m. sausio mėn. Vokietijos Drezdeno apygardos teismas atsisakė suteikti informaciją į pateiktą Lietuvos teisinės pagalbos prašymą, motyvuodamas duomenų trūkumu.
2011 m. liepos 11 d. pakartotinai išsiųstas papildytas teisinės pagalbos prašymas. Laukiama atsakymo į pateiktą prašymą.
Iki šiol negavus dokumentų iš Vokietijos Federacinės Respublikos nėra galimybių objektyviai įvertinti galimai nusikalstamus veiksmus ir užbaigti ikiteisminį tyrimą.
Pranešimai apie įtarimus šiame ikiteisminiame tyrime pareikšti penkiems asmenims dėl galimo piktnaudžiavimo (Baudžiamojo kodekso 228 str.), turto iššvaistymo (Baudžiamojo kodekso 184 str.) ir apgaulingo apskaitos tvarkymo (Baudžiamojo kodekso 222 str.).
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]