Įvairių šalių analitikai yra linkę manyti, kad nesibaigiantį Afganistano karą, kuris vyksta jau 11 metų (neskaičiuojant 1989 metais pasibaigusio karo su TSRS), žadama baigti „Planu C“.
Kaip pranešė „Press TV“, vakarų šalys, vadovaujamos Jungtinės Karalystės, ketina pasidalinti Afganistaną tarpusavyje po to, kai 2014-aisiais iš šalies išves savo armijas. Tai pavadinta „Planu C“.
Planą pasiūlė britų konservatorius, parlamento narys Aide‘as Tobias Ellwoodas, dabar jis tobulinamas tarp Londono ir Vašingtono. Plano tikslas – suskaldyti Afganistaną į skirtingas „karalystes“, kurias prižiūrėtų vyriausybės iš užsienio. Apie tai šiandien kalba ir beveik visa rimtoji britų spauda.
Naujajame „regionalizuotame“ Afganistane prezidentas, puštunų kilmės Hamidas Karzajus būtų tik formalus vadovas, tuo tarpų reali valdžia atitektų premjerui.
„Plane C“ minimos aštuonios „karalystės-ekonominiai centrai“: Kabulas, Kandaharas, Heratas, Kunduzas, Khostas, Džalalabadas, Bamjanas ir Mazar-i-Šarifas.
JAV išreiškė norą, kad pagal naująjį planą bent kai kuriuos iš aštuonių naujų regionų valdytų talibanas.
„Ką gali spręsti britų parlamento narys, sėdintis Londone, apie Afganistano ateitį? Tai mes, savo šalies žmonės, sprendžiame, ar norime susiskaldyti į skirtingas šalis – juk tada išnyktume kaip tauta“, - sakė Wazhma Frogh, Afganistano Moterų, taikos ir saugumo tyrimų instituto direktorė.
Kai kurie ekspertai įspėja, kad toks žingsnis grąžintų į valdžią sukilėlius ir įsipliekstų nauja smurto banga.
„Šalies padalijimas į regionus pavers Afganistaną tokiu, koks jis buvo nevaldomas 1992-1996 metais, kai siautėjo talibai“, - teigė Thomas Ruttingas, Afganistano analitikų tinklo direktoriaus pavaduotojas.
„Planas A“ turėjo paversti Afganistaną ramiai funkcionuojančia demokratine valstybe. „Planas B“ – tai tvarkos palaikymo atidavimas afganistaniečių armijai. Tačiau po padažnėjusių jų atakų prieš ISAF karius (vadinamųjų „green-on-blue“ žudymų) nuspręsta imtis „Plano C“.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]